تأکید وزرای خارجه اتحادیه اروپا بر تقویت همکاری ها با آسیای مرکزی

به گزارش سیلور 7، در نشست وزرای خارجه کشورهای عضو اتحادیه اروپا که روز گذشته در بروکسل برگزار گردید، بار دیگر بر استراتژی جدید این اتحادیه و ضرورت تقویت روابط با کشورهای آسیای مرکزی تأکید شد.

تأکید وزرای خارجه اتحادیه اروپا بر تقویت همکاری ها با آسیای مرکزی

برای لذت بردن از تور اروپا با بهترین ها مشورت کنید و مناسبترین برنامه سفر را انتخاب کنید.

به گزارش گروه بین الملل سیلور 7 به نقل از آکی پرس، کشورهای عضو اتحادیه اروپا استراتژی جدیدی را در قبال آسیای مرکزی اتخاذ کرده اند که می گویند این سند در پی ایجاد یک مشارکت قوی و پایدار میان این بلوک سیاسی و کشورهای منطقه است.

در دیدار روز گذشته وزرای خارجه این اتحادیه در بروکسل در جمع بندی نشست خود پیرامون این استراتژی جدید، اظهار داشتند که یک چارچوب سیاسی جدید برای مشارکت اتحادیه اروپا با کشورهای آسیای مرکزی در سال های پیش ِرو فراهم خواهند آورد.

وزرای خارجه اتحادیه اروپا همچنین از تقویت روابط انجام شده میان اتحادیه و کشورهای قزاقستان، قرقیزستان، تاجیکستان، ترکمنستان و ازبکستان از زمان اتخاذ نخستین استراتژی اتحادیه در قبال آسیای مرکزی در سال 2007 استقبال کردند.

در سال 2016، قزاقستان نخستین جمهوری آسیای مرکزی بود که یک سند موافقتنامه مشارکت و همکاری ارتقاءیافته (EPCA) را با بروکسل به امضا رساند. این سند با هدف تقویت گفت وگوهای سیاسی و ارتقاء مبادلات تجاری و سرمایه گذاری میان دو طرف، به امضا رسید.

اتحادیه اروپا هم اکنون در حال مذاکره و رایزنی در مورد سندی مشابه با قرقیزستان و ازبکستان است.

شورای امور خارجی اتحادیه اروپا در نشست مذکور بار دیگر تعهد به جمع بندی و اجرای موافقتنامه های مشارکت و همکاری ارتقاءیافته بر مبنای منافع متقابل مشترک و گسترده با کشورهای آسیای مرکزی تأکید کردند.

در این جمع بندی همچنین اظهار شده است که ارتقاء و محافظت از حاکمیت قانون، آزادی های بنیادین و حقوق بشر و... در یک فضای توانای جامعه مدنی و مدافعان حقوق بشر می بایست یک هسته و محور در روابط بروکسل با کشورهای آسیای مرکزی باشد.

لازم به ذکر است چندی پیش اتحادیه اروپا دومین استراتژی خود در قبال کشورهای آسیای مرکزی را به تصویب رساند. استراتژی نخست این اتحادیه در قبال آسیای مرکزی پیش از این در سال 2007 به تصویب رسیده بود.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 13 مرداد 1398 بروزرسانی: 12 مهر 1399 گردآورنده: silverseven.ir شناسه مطلب: 232

به "تأکید وزرای خارجه اتحادیه اروپا بر تقویت همکاری ها با آسیای مرکزی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تأکید وزرای خارجه اتحادیه اروپا بر تقویت همکاری ها با آسیای مرکزی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید