صادرات 1.7 میلیارد دلار فرآورده نفتی به وسیله بورس انرژی

به گزارش سیلور 7، حسینی مدیرعامل بورس انرژی گفت: کارنامه فروش فرآورده در بورس انرژی ایران یک عملکرد استثنائی را به نمایش گذاشته است. در طول پنج ماه از مرداد ماه تا به امروز بالغ بر 1.7 میلیارد دلار فرآورده به وسیله بورس صادر شده است.

صادرات 1.7 میلیارد دلار فرآورده نفتی به وسیله بورس انرژی

از سفر با تور سریلانکا به یکی از زیباترین کشورهای آسیایی سفر کنید و از شهرهای زیبای کلمبو و بنتوتا دیدن کنید.

به گزارش گروه مالی خبرنگاران، سید علی حسینی مدیرعامل بورس انرژی با اشاره به پیروزیت فروش فرآورده های نفتی در بورس انرژی گفت: بورس انرژی ایران و شرکت ملی پالایش و پخش با همکاری و هماهنگی تنگاتنگ، تمامی فرایند بازاریابی، فروش، تسویه، تحویل و لجستیک لازم برای فروش و تحویل فرآورده را مدیریت نموده اند. ارتباط مستمر با خریداراران و بهره گیری از شبکه گسترده کارگزاران بورس انرژی زمینه لازم برای پیروزیت در فروش فراورده های صادراتی را رقم زده است.

وی با اشاره به تکلیف قانونی شرکت ملی نفت به عرضه نفت و گاز و نفت کوره در بورس انرژی گفت: یکی از خلاء های موجود عدم یکپارچگی در فروش فرآورده های پالایشگاهی است. به عبارت دیگر بخشی عمده ای از فراورده های پالایشگاهی مثل نفت، گاز و نفت کوره کماکان توسط شرکت ملی نفت ایران خارج از بورس و با روش های سنتی و مذاکره ای به فروش می رسد، درحالی که طبق تکلیف بند ب ماده 4 قانون برنامه ششم توسعه باید به وسیله بورس انرژی عرضه گردد و هرگونه اجتناب از آن مغایر قانون فوق الذکر است.

*شرکت نفت طبق قانون باید فرآورده های نفتی، نفت خام و میعانات گازی را در بورس انرژی عرضه نماید

حسینی در ادامه اضافه کرد: از طرفی طبق نظر کارشناسان، تمرکز فروش فرآورده های پالایشگاهی در بورس انرژی ایران میتواند با استفاده از اصول بدیهی اقتصاد همچون شفافیت و رقابت به کسب منافع بیشتر برای کشور منجر گردد. توصیه اکید ما این است که شرکت ملی نفت ایران هرچه سریع تر به این درخواست عمومی و الزام قانونی پاسخ مثبت دهد و با عزم و اراده کافی فرآورده های نفتی، نفت خام و میعانات گازی را در بورس انرژی عرضه نماید.

مدیرعامل بورس انرژی گفت: کارنامه فروش فرآورده در بورس انرژی ایران بسیار پیروز بوده است و یک عملکرد استثنائی را به نمایش گذاشته است. در طول پنج ماه از مرداد ماه تا به امروز بالغ بر 1.7 میلیارد دلار فرآورده به وسیله بورس صادر شده است. این میزان فروش طیف متنوعی از فراورده های پالایشگاهی را پوشش می دهد که در کوتاه مدت قابلیت افزایش و توسعه دارد.

وی در خاتمه تاکید نمود: مهمترین دلایل پیروزیت در فروش فرآورده های نفتی؛ تنوع در فرآورده های عرضه شده، ساختار منعطف و چابک بورس انرژی ایران و عزم و اراده شرکت ملی پالایش و پخش فراورده های نفتی ایران در استفاده از بستر شفاف و رقابت پذیر بورس می باشد. در این میان حمایت جدی وزیر نفت هم نقش بسزایی دراین خصوص داشته است.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 16 بهمن 1398 بروزرسانی: 18 مهر 1399 گردآورنده: silverseven.ir شناسه مطلب: 705

به "صادرات 1.7 میلیارد دلار فرآورده نفتی به وسیله بورس انرژی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "صادرات 1.7 میلیارد دلار فرآورده نفتی به وسیله بورس انرژی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید