فواید حیرت انگیز پیاده روی بعد از غذا ، کنترل قند خون با این کار ساده و کم هزینه

به گزارش سیلور 7، محققان می گویند حتی یک پیاده روی کوتاه پس از صرف غذا می تواند به هضم غذا و کاهش قند خون یاری کند.

فواید حیرت انگیز پیاده روی بعد از غذا ، کنترل قند خون با این کار ساده و کم هزینه

به گزارش خبرنگاران، محققان می گویند یک پیاده روی 2 دقیقه ای بعد از غذا خوردن می تواند به کاهش قند خون یاری نموده و خطر ابتلاء به دیابت نوع 2 را کاهش دهد. این نتایج متاآنالیز تازه از هفت مطالعه به وسیله محققان دانشگاه لیمریک در ایرلند است.

نتایج آنالیز نشان می دهد که برترین زمان برای پیاده روی در مدت 60 تا 90 دقیقه پس از صرف غذا است. در این زمان، قند خون به طور معمول به اوج خود می رسد.

شرکت نمایندگان در مطالعه به گروه های ایستاده و پیاده روی تقسیم شدند. قرار شد هر دو گروه طی یک روز 2 تا 5 دقیقه در هر 20 تا 30 دقیقه در فعالیت شرکت نمایند. محققان گفتند حتی فقط چند دقیقه پیاده روی آهسته با شدت زیاد برای ایجاد افت قابل توجه در قند خون برای شرکت نمایندگان در مطالعه کافی بود.

نکته قابل توجه، پیاده روی پس از غذا با افزایش تدریجی تر و اُفت قند خون نسبت به نشستن یا حتی ایستادن همراه بود. افراد مبتلا به چاقی در این مطالعه نتایج قابل توجهی در کاهش قند خون در حالت ایستاده بعد از غذا در مقایسه با نشستن تجربه کردند.

محققان بعلاوه اظهار داشتند که پیاده روی برای مدت زمان طولانی تر پس از غذا می تواند فواید دیگری هم داشته باشد. یک پیاده روی کوتاه و پرسرعت پس از غذا برای افرادی که دارای فشار خون بالا یا دیابت هستند مفید است.

به گفته هیلی پرلوس، متخصص تناسب اندام و متخصص روانشناسی ورزشی، پیاده روی و ایستادن می تواند بر متابولیسم گلوکز تأثیر بگذارد. گلوکز پس از وعده های غذایی در جریان خون آزاد می گردد و منجر به افزایش قند خون می گردد. در حالی که افزایش جزئی قند غیرطبیعی نیست، اما حفظ سطح قند در مدیریت دیابت بسیار مهم است.

وی شرح داد: با درگیری فعال عضلات در پیاده روی، عضلات شما گلوکز اضافی موجود در جریان خون را مصرف می نماید. جریان بهتر خون برای عضلات و اندام ها شما حیاتی است و در نتیجه یک سیستم عروقی سالم تر ایجاد می گردد.

پیاده روی بعد از شام بعلاوه سروتونین را آزاد می نماید که به خواب بهتر یاری می نماید، یک ذهنیت مثبت را تقویت می نماید و حافظه را افزایش می دهد.

فواید پیاده روی بعد از غذا

به گفته محققان، سایر فواید پیاده روی بعد از صرف غذا شامل موارد زیر است:

  • تنظیم حرکت روده
  • بهینه سازی سیستم لنفاوی برای از بین بردن ضایعات لنفاوی
  • افزایش جریان خون تازه به همه اندام ها
  • انتشار هورمون های شادنماینده، از جمله دوپامین، اکسی توسین، سروتونین و اندورفین های طبیعی
  • افزایش متابولیسم چربی با حفظ ضربان قلب با شدت کمتر، ضمن به حداقل رساندن تحریک کورتیزول
  • کاهش هورمون های استرس
منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 28 مرداد 1401 بروزرسانی: 28 مرداد 1401 گردآورنده: silverseven.ir شناسه مطلب: 2167

به "فواید حیرت انگیز پیاده روی بعد از غذا ، کنترل قند خون با این کار ساده و کم هزینه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فواید حیرت انگیز پیاده روی بعد از غذا ، کنترل قند خون با این کار ساده و کم هزینه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید