تور استرالیا: مسکو: هدف توافق آمریکا و انگلیس با استرالیا، چین و روسیه است

به گزارش سیلور 7، نیکلای پاتروشف رئیس شورای امنیت روسیه هشدار داد، توافق نظامی اخیر آمریکا، انگلیس و استرالیا علاوه بر چین، اقدامی خصمانه علیه روسیه است.

تور استرالیا: مسکو: هدف توافق آمریکا و انگلیس با استرالیا، چین و روسیه است

با تور استرالیا از بزرگترین کشور قاره اقیانوسیه دیدن کنید و شهرهای زیبای ملبورن و سیدنی استرالیا را ببینید.

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، در حالی که واکنش های تند پاریس علیه توافق سه جانبه واشنگتن، لندن و کانبرا همچنان خبرساز است، یک مقام ارشد مسکو این توافق نظامی را اقدامی خصمانه علیه روسیه و چین خواند.

بنا بر گزارش رسانه های روس، نیکلای پاتروشف رئیس شورای امنیت روسیه هشدار داد، توافق نظامی اخیر آمریکا، انگلیس و استرالیا علاوه بر چین، اقدامی خصمانه علیه روسیه است.

به گزارش راشا تودی، وی در مصاحبه با روزنامه آرگییومنتی آی فکتیی(Argumenty i Fakty) بیان کرد، توافق تازه آمریکا و انگلیس با استرالیا برای استقرار زیردریایی های اتمی در اقیانوس آرام نه تنها اقدامی خصمانه علیه چین است بلکه این اقدام اقدامی خصمانه علیه روسیه هم محسوب می گردد.

به گفته رئیس شورای امنیت روسیه، توافق این سه کشور (موسوم به اوکوس) در نهایت باعث ایجاد یک بلوک نظامی تازه با هدف مهار و مقابله با روسیه و چین خواهد شد.

نیکلای پاتروشف توافق واشنگتن، لندن و کانبرا را با گروه موسوم به کواد (آمریکا، هند، ژاپن و استرالیا) قیاس کرد و هدف آمریکایی ها از این توافق سه جانبه را تقویت مواضع واشنگتن در اقصی نقاط آسیا خواند.

از نظر این مقام ارشد مسکو، این توافق سه جانبه در واقع یک بلوک نظامی-سیاسی با یک شخصیت برجسته هوادار آمریکا است.

وی توضیح داد: همین اخیرا یک بلوک نظامی دیگر در منطقه تشکیل شد، اوکوس آمریکایی-بریتانیایی-استرالیایی که اهداف مشابهی را دنبال می نماید.

از نظر رئیس شورای امنیت روسیه، در نتیجه این توافق آمریکا و انگلیس دانش توسعه و بکارگیری زیردریایی های اتمی را در اختیار استرالیا قرار می دهند و این موضوع، تهدیدی برای کل ساختار امنیتی آسیا است.

پیش از این مقام های ارشد دولت چین هم بارها درباره توافق آمریکا و انگلیس با استرالیا برای ساختن زیردریایی اتمی هشدار داده و آن را عاملی در جهت اشاعه سلاح اتمی در منطقه خوانده اند.

علاوه بر چین، بعضی کشورهای آسیایی منطقه از قبیل اندونزی و مالزی هر درباره اثرات منفی این توافق نظامی بر امنیت این منطقه هشدار دادند.

یکی دیگر از جنبه های خبرساز توافق سه جانبه واشنگتن، لندن و کانبرا واکنش های تند پاریس به این توافق بوده است.

دولت فرانسه به علت لغو توافق سال 2016 استرالیا با یک شرکت فرانسوی برای ساخت 12 زیردریایی غیر اتمی، از کانبرا و واشنگتن به شدت شاکی شده و این اقدام را خنجر زدن از پشت خوانده است (جزئیات بیشتر).

م

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 5 مهر 1400 بروزرسانی: 5 مهر 1400 گردآورنده: silverseven.ir شناسه مطلب: 1846

به "تور استرالیا: مسکو: هدف توافق آمریکا و انگلیس با استرالیا، چین و روسیه است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تور استرالیا: مسکو: هدف توافق آمریکا و انگلیس با استرالیا، چین و روسیه است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید