اخلاق حرفه ای روزنامه نگاری به روایت یونس شکرخواه ، قضاوت نکنید و عصبانی ننویسید

به گزارش سیلور 7، استاد پیشکسوت ارتباطات و روزنامه نگاری با تشریح اصول اخلاق حرفه ای در جمع روزنامه نگاران و خبرنگاران مشهدی به بیان تجربیات خود در این حوزه پرداخت.

اخلاق حرفه ای روزنامه نگاری به روایت یونس شکرخواه ، قضاوت نکنید و عصبانی ننویسید

فارس نوشت: یونس شکرخواه ظهر امروز در مجموعه نشست های تخصصی سوژه و تجربه نگاری در حوزه رسانه که در کافه کتاب آفتاب مشهد برگزار گردید، گفت: همه روزنامه نگاران باید در حوزه آموزش تخصصی و حرفه ای روزنامه نگاری فراگیر شوند، بشر در سیطره منابع اطلاعاتی مختلفی اعم از دیداری و شنیداری، مکتوب و مجازی قرار گرفته که هر یک سهمی را در این فضای اطلاع رسانی ایفا می نمایند ولی همچنان در این میان نقش مطبوعات بسیار پررنگ است.

این استاد ارتباطات با اشاره به اهمیت انتقال تجربه در عرصه روزنامه نگاری اعلام کرد: بعضی حرفه ها را تا عاشق آن نشوی نمی توانی اوج لذت و اهمیتش را دریافت کنی. اگر عاشق چنین حرفه ای باشید دیگر در سطح باقی نمی مانید و عمیق تر کار می کنید.

وی اضافه نمود: رازداری اصل حرفه روزنامه نگاری است و از من نوعی هیچ گاه علیه رسانه هایی که در آن کار و فعالیت نموده ام نخواهید شنید.

شکرخواه ادامه داد: بسیاری از سازمان های خبری، از اینکه مقامات وموسسات دولتی را جوابگوی عموم می دانند، به خود افتخار می نمایند در حالی که منتقدان مطبوعات، مسائلی در خصوص مسؤول بودن خود مطبوعات، مطرح نموده اند.

وی یادآور شد: روزنامه نگار دربرابر آنچه می نویسد مسوول است و در دادگاه ذهن خود مسوول تمام چیزهایی که شنیده و دیده است.

این استاد ارتباطات در ادامه درخصوص ارکان روزنامه نگاری حرفه ای این گونه گفت: اخلاق یکی از ارکان روزنامه نگاری حرفه ای است، قضاوت خبرنگار و صفت نویسی در این حرفه درست نیست. قضاوت را باید برعهده مخاطب گذاشت چراکه آن ها بسیار خوب قضاوت می نمایند.

وی ادامه داد: کسی که قلم در دست دارد نباید عصبانی گردد و نقد بی منطق کند بلکه آنچه می نویسد را باید به شکل درست و البته بدون اغراق به مخاطب ارائه دهد.

این روزنامه نگار پیشکسوت با تاکید بر حفظ زبان فارسی اصیل در حرفه روزنامه نگاری، اعلام کرد: روزنامه نگاری عشق می خواهد، البته در کنار این عشق مدرک و تحصیلات اکادمیک حائز اهمیت است، بسیاری از دانش آموختگان رشته روزنامه نگاری و علوم ارتباطات برای کار مراجعه می نمایند ولی از نوشتن حتی گزارشی کوتاه نیز عاجز هستند که این موضوع نشانه خوبی نیست.

وی خاطر نشان کرد: برای رسیدن به رشد و موفقیت در حرفه روزنامه نگاری و رسانه در سطح و لایه های سطحی نباید متوقف شد، به خصوص افرادی که در این عرصه تازه پا به میدان موفقیت گذاشته اند.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 30 آبان 1398 بروزرسانی: 3 اردیبهشت 1399 گردآورنده: silverseven.ir شناسه مطلب: 527

به "اخلاق حرفه ای روزنامه نگاری به روایت یونس شکرخواه ، قضاوت نکنید و عصبانی ننویسید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اخلاق حرفه ای روزنامه نگاری به روایت یونس شکرخواه ، قضاوت نکنید و عصبانی ننویسید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید