خون مقدس، باشکوه ترین کلیسای سن پترزبورگ، عکس

به گزارش سیلور 7، کلیسای باشکوه خون مقدس سن پترزبورگ یکی از به یادماندنی ترین منظره ها این شهر است. این کلیسا همراه با معماری خاص روسی، گنبدهای رنگی و کاشی های لعاب دار در اواخر قرن نوزدهم ساخته شد.

خون مقدس، باشکوه ترین کلیسای سن پترزبورگ، عکس

همراه دور زمین باشید و با تور روسیه از کاخ کرملین دیدن کنید و در شهرهای زیبای مسکو و سوچی روسیه گشتی بزنید و خاطرات زیبایی برای خود رقم بزنید.

در اصل این کلیسا با نام کلیسای رستاخیز مسیح به اسم جواهری برای ارتدوکس های روسیه مطرح بود که بعداً نام کلیسای خون مقدس در احترام به تزار الکساندر دوم (Alexander) (که در محل ساخت این کلیسا ترور شد) بر این کلیسا نهاده شد.

بخشی از خیابان که ترور در آن روی داد به وسیله دیوارهای کلیسا و یک نمازخانه کوچک محصور شده است. به درخواست الکساندر سوم، پسر الکساندر دوم ساخت کلیسا در سال 1883 آغاز و در سال 1907 تکمیل شد. اغلب هزینه اقتصادی ساخت کلیسا به وسیله خاندان سلطنتی تامین و بخشی از آن هم به وسیله سایر خیرین به مجموعه اهدا شد.

معماری کلیسای خون مقدس

فردی که برای معماری این مجموعه در نظر گرفته شد آلفرد الکساندروویچ پارلند (Parland) بود که برحسب اتفاق ملیتی غیر روس داشت. معماری این کلیسا با سایر ساختمان ها و سازه های مذهبی در سن پترزبورگ که به سبک دوره باروک و غیرکلاسیک ساخته شده اند، خیلی فرق دارد. دوره ای که کلیسا در آن ساخته شد زمانه تجدید حیات ملی گرایی بود، بنابراین معماری کلاسیک کلیسا کاملاً قابل توجیه است.

با نگاهی به معماری داخلی و خارجی کلیسا می توان دریافت که چرا هزینه ساخت کلیسا بالغ بر 4/6 میلیون روبل روسی معادل 3/6 میلیون دلار امروزی شد. نمای خارجی کلیسا طوری طراحی شد تا مشابه نمای خارجی کلیسای سنت باسیل (St. Basil) مسکو باشد که کاملاً در مرکز شهر شناخته شده است.

مساحت موزاییک های به کار رفته در نمای داخلی و خارجی ساختمان حدود 7000 متر مربع است که به وسیله هنرمندان برجسته زمان مانند: ویکتور واسنتسوف (Viktor Vasnetsov)، میخائیل نستروف (Mikhail Nesterov) و میخائیل روبل (Mikhail Vrubel) طراحی گشت.

اغلب موزاییک ها شامل تصاویری از کتاب مقدس و قدیسان است هر چند برخی از آن ها الگو هستند. گنبدهای پیازی شکل رنگارنگ این کلیسا که ارتفاع گنبد مرکزی آن به 81 متر می رسد با لعاب های روشن پوشیده شده اند.

کلیسا بعد از انقلاب

در طول انقلاب سال 1917 روسیه این کلیسا مورد غارت نهاده شد و بخش داخلی کلیسا آسیب جدی دید. در دهه 30 میلادی، شوروی کلیسا را تعطیل کرد، درست همان کاری را که با سایر کلیساهای سن پترزبورگ انجام داد و از آن به اسم سیلویی برای ذخیره غذا استفاده شد. در طول جنگ و بعد از آن هم، این کلیسا آسیب دید.

در سال 1970 کلیسای جامع سنت اسحاق (St. Isaacs Cathedral) مدیریت کلیسا را به عهده گرفت و منابع اقتصادی برای بازسازی کلیسا را تهیه کرد. بازسازی کلیسا در سال 1997 به سرانجام رسید و از آن موقع به اسم یکی از جاذبه های گردشگری مهم سن پترزبورگ باقی ماند.

منبع: گردشبان
انتشار: 30 تیر 1400 بروزرسانی: 30 تیر 1400 گردآورنده: silverseven.ir شناسه مطلب: 1760

به "خون مقدس، باشکوه ترین کلیسای سن پترزبورگ، عکس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خون مقدس، باشکوه ترین کلیسای سن پترزبورگ، عکس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید