دستکاری ژنتیکی مغز با نانوذرات مهندسی شده

به گزارش سیلور 7، به گزارش خبرنگاران به نقل از ستاد توسعه فناوری نانو، اپتوژنتیک ابزاری مطمئن برای کنترل نورون ها با نور است که به دانشمندان علوم اعصاب این امکان را داده است که سلول های مغز را کم و بیش به میل خود خاموش و روشن نمایند. این فناوری موجب تحول در علوم اعصاب شده است.

دستکاری ژنتیکی مغز با نانوذرات مهندسی شده

با این وجود، این روش یک چالش اساسی دارد، محققان برای تحقیقات به بیرونی ترین بخش مغز احتیاج دارند تا در آن فیبر نوری کاشته و با دیگر دستگاه ها به صورت تهاجمی به آن متصل شوند و نور را به آن بخش برسانند.

پژوهشگران دانشگاه استنفورد اقدام به ارائه گزارشی کردند که در آن روشی با تهاجم کمتر ابداع شده است. آن ها نانوذرات تزریقی ساختند که قادر است امواج صوتی را به نور تبدیل کند.

گوسونگ هونگ، استادیار علوم و مهندسی مواد و عضو موسسه علوم اعصاب ووسای می گوید: سوال ما این بود که آیا می توانیم تمام ایمپلنت ها را برای تحویل نور به مغز از بین ببریم؟ رویکرد ما جایگزین کردن روشی کم تهاجمی بود.

در روش های اپتوژنتیک چالش رایج این است که برای نواحی عمیق مغز باید از ایمپلنت ها استفاده کرد که روشی تهاجمی است.

امواج فراصوت گزینه ای کم تهاجمی است که برخلاف نور، با عبور از بافت بدن می تواند به مغز برسد. این روش بسیار جدید بوده و تا به امروز تعداد کمی ژن را می توان با این روش اصلاح کرد.

با این حال هونگ و همکارانش معتقدند که فراصوت پتانسیل بالایی برای این کار دارد، به ویژه اگر بتواند راهی برای تبدیل صدا به نور پیدا کرد. برای این کار، محققان از ذرات سولفیدروی استفاده کردند که با اعمال فشار خارجی، نور فراوری می نماید. با تقویت نانوذرات سولفید روی با کبالت، این گروه نانوذراتی ساختند که می تواند در اثر جذب امواج صوتی ویژه ای، نور موردنظر محققان را فراوری کند.

این گروه نانوذرات را وارد سیستم گردش خون موش کردند تا نانوذرات بتوانند به بخش هایی از مغز موش نفوذ نمایند. نتایج کار نشان داد که این ذرات پیروز شده اند نور در مغز موش ایجاد نمایند. البته طول عمر این ذرات کم بوده و پژوهشگران به دنبال افزایش طول عمر آن ها هستند.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 15 اسفند 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: silverseven.ir شناسه مطلب: 785

به "دستکاری ژنتیکی مغز با نانوذرات مهندسی شده" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دستکاری ژنتیکی مغز با نانوذرات مهندسی شده"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید