عکس، کشف میراث چند هزار ساله در فرودگاه

به گزارش سیلور 7، گاردین نوشت، این گنجینه بابِلی که قدمت آن به هزار دوم قبل از میلاد بازمی شود و می تواند در بهترین موزه های دنیا به نمایش گذاشته شود، از کشور عراق به سرقت رفته است و قدمت آن به دوران نبوکدنصر دوم پادشاه بابلی (1126 تا 1103 پیش از میلاد مسیح) می رسد.

عکس، کشف میراث چند هزار ساله در فرودگاه

این سنگ باستانی به همراه محموله ای از سنگ های تزئینی خانه در حال ورود به خاک انگلستان بوده است اما به سبب درج نشدن صحیح قیمت بر روی کانتینر مورد بررسی بیشتر مأموران قرار می گیرد که در نهایت به کشف این اثر باستانی و ارزشمند می انجامد که نمونه ای از سنگ هایی است که فرامین پادشاه بابِل بر روی آن حکاکی می شده است.

قرار است موزه بریتانیا در ماه جاری این اثر تاریخی را به صورت رسمی به مقامات عراقی تحویل دهد.

دکتر جان سیمپسون از کیوریتور ارشد موزه بریتانیا اظهار کرد این یک اثر با کیفیت موزه ای است و گرچه بخشی از آن شکسته اما باید در یک موزه در معرض نمایش عموم قرار گیرد. این اثر تا به امروز در جایی ثبت نشده و با حفاری های غیرقانونی در جنوب عراق کشف شده است.

وی همچنین نام کرد بسیاری از محوطه های تاریخی در جنوب عراق بین سال های 1994 تا 2004 به شکل بدی غارت شدند و احتمالاً این سنگ هم در آن زمان به دست آمده ست. از مکان نیمه پایینی این سنگ نامشخص است و امیدواریم هنوز در عراق باشد و روزی از طریق باستان شناسان کشف شود.

منبع: گردشبان
انتشار: 14 مرداد 1400 بروزرسانی: 14 مرداد 1400 گردآورنده: silverseven.ir شناسه مطلب: 1787

به "عکس، کشف میراث چند هزار ساله در فرودگاه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عکس، کشف میراث چند هزار ساله در فرودگاه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید