فناوری رباتیک و سامانه های هوشمند به کمک مبتلایان اوتیسم آمد

به گزارش سیلور 7، محققان کشور در دانشگاه های مختلف در حال انجام 4 طرح پیشران هستند که در یکی از آنها با عنوان طرح پیشران عصب -تحولی فناوری رباتیک و سامانه های هوشمند را برای توانبخشی افراد مبتلا به اوتیسم در ایران به کار برده اند.

فناوری رباتیک و سامانه های هوشمند به کمک مبتلایان اوتیسم آمد

به گزارش گروه علمی و دانشگاهی خبرنگاران به نقل از مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، محمد حسین مقامی عضو هیات علمی دانشگاه تربیت دبیر شهید رجایی درباره فعالیت گروه های پیشران مورد حمایت ستاد توسعه علوم و فناوری های شناختی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری بیان نمود: گروه نورواپتیک یکی از نخستین گروه های پیشران است که در ستاد توسعه علوم و فناوری های علوم شناختی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری تشکیل شد. اهمیت چنین گروه پیشرانی را با بیان مثالی ذکر می کنم. در کشور به صورت جزیره ای در حوزه های جداگانه همچون لیزر و اپتیک طرح های بسیار خوبی انجام شده است اما تا قبل از تشکیل این گروه ها چنین طرح هایی برای رفع نیازهای سلامت و شناختی ایجاد نشده بود. برای مثال در گروه پیشران نورواپتیک مهندسان لیزر و اپتیک به اساتید علوم اعصاب شناختی ملحق شده اند و چنین ارتباطی باعث شد که نیاز حوزه علوم اعصاب به تجهیزات و ابزارهای پیشرفته با فناوری بومی تامین شود.

مقامی درباره این موضوع که در حال حاضر ستاد از چه گروه های پیشرانی حمایت می کند گفت: گروه هایی که ستاد در حال حاضر از آنها حمایت می کند شامل نورواپتیک، اعتیاد، اختلالات عصب-تحولی و تحریک عمقی مغز است.

انتشار راهنمای 8 بسته آموزش و توانبخشی مستند برای اوتیسم

وی با اشاره به میزان پیشرفت این طرح های پیشران ادامه داد: برای مثال طرح پیشران عصب -تحولی خود از سه طرح تشکیل شده است که در دانشگاه های شریف، تهران و شهید بهشتی انجام می شود. یکی از این طرح ها درباره بکارگیری فناوری رباتیک و سامانه های هوشمند در توانبخشی افراد مبتلا به اوتیسم در ایران است. طرح دوم مربوط به سیسستم جامع غربالگری اولیه و کمک توانبخشی اوتیسم است و طرح سوم تدوین و انتشار راهنمای 8 بسته آموزش و توانبخشی مستند برای اوتیسم و سایر اختلالات رشدی است. این طرح ها نزدیک به 100 درصد پیشرفت داشته و به خروجی رسیده اند. در کل طرح های پیشران تا به اینجا فراتر از انتظاری که شاکله کارشناسی ستاد داشته پیشرفت داشته اند.

به گفته وی، تمام مجری ها و نیروی انسانی کشور قادر به ارائه طرح های پیشران نیستند. در حال حاضر ستاد از تمام پتانسیل کشور در حال حمایت است و با توجه به منابع مالی تا به اینجا 4 طرح پیشران تصویب شده و یک طرح نیز در حال تصویب است. به واسطه همین طرح های پیشران در چند حوزه تعریف شده نیروی انسانی علمی متشکل از دانشجویان با نگاه بین رشته ای در حال تربیت است.

عضو ستاد توسعه علوم و فناوری های شناختی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری همچنین ابراز کرد: ایجاد هسته های بین رشته ای و توسعه دهنده علم و فناوری در حوزه علوم شناختی، پایش وضعیت کشور و دنیا در حوزه فعالیت گروه ها، فراهم کردن امکان استفاده بهینه از منابع مختلف کشور به واسطه فعالیت ها، توسعه فرهنگ کار میان رشته ای و بین مرکزی و جذب نخبگان و مبترکان مستعد این حوزه را باید از اهداف تشکیل این گروه های پیشران دانست.

انتهای پیام/

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 29 تیر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: silverseven.ir شناسه مطلب: 202

به "فناوری رباتیک و سامانه های هوشمند به کمک مبتلایان اوتیسم آمد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فناوری رباتیک و سامانه های هوشمند به کمک مبتلایان اوتیسم آمد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید