پیرترین بازیگر سینمای ایران کیست؟

به گزارش سیلور 7، به بهانه درگذشت یکی از پیرمرد های جذاب سینما و تلویزیون، بازیگرانی که در سالمندی مشهور شدند را معرفی می کنیم.

پیرترین بازیگر سینمای ایران کیست؟

احمد پورمخبر

احمد پورمخبر، بازیگر سینما و تلویزیون کشورمان در سال 1319 در محله گلوبندک تهران به دنیا آمد. او پس از گذراندن دوران کودکی، نوجوانی و جوانی، در ارتش جمهوری اسلامی ایران مشغول به کار شد. پورمخبر پس از بازنشستگی در سال 1375 برای اولین بار در چند سکانس کوتاه فیلم بچه های آسمان جلو دوربین رفت و از همان موقع زندگی هنری اش را شروع کرد. اما شهرت اصلی وی از دو سریال متهم گریخت (رمضان 84) و ترش و شیرین (نوروز 86) بود که کارگردانی هر دو آن ها بر عهده رضا عطاران بود.

از فیلم های سینمایی و ویدئویی که پورمخبر در آن بازی نموده، می توان به کباب غاز، لیموترش، اخراجی های 3، داماد خجالتی، دردسر عظیم، فوتبالی ها و خروس جنگی اشاره نمود.

این بازیگر همچنین در سریال هایی، چون متهم گریخت، ترش و شیرین، بزنگاه، راه در رو و همسایه ها ایفای نقش نموده است. با نگاهی به فیلم ها و سریال ها، بازیگران دیگری، چون پورمخبر را می یابیم که به اصطلاح در دوران پیری و بازنشستگی وارد جهانی بازیگری شده و به شهرت رسیده اند. در ادامه زندگی حرفه ای این ستارگان سالمند را مرور می کنیم.

می گویند پیرترین بازیگر سینمای ایران است

اردشیر کاظمی را با عصا و صورت صامتش به یاد داریم، او که ملقب به پیرترین بازیگر حال حاضر سینمای ایران است. به گفته رسانه ها 99 سال دارد و این اواخر هم در تیزر تبلیغاتی یکی از محصولات غذایی حضور داشته است. کاظمی از آن دست هنرپیشه هایی است که بدون گفتن کمترین دیالوگ تنها با تیکه بر چهره و نگاه های شیرینش، مورد توجه قرار گرفته است. هر چند مردم او را در مجموعه پژمان به یاد دارند، اما او از سال 1380 وارد جهانی بازیگری شده است.

اردشیر کاظمی، بازیگر تلویزیون و سینما، سال 1299 در شهر بندرانزلی به جهان آمده است. او روزنامه نگار، تاریخ دان و بازیگر است. حمید جبلی سال 1380 کاظمی را به عنوان یکی از بازیگران فیلم سینمایی خواب سفید انتخاب کرد و موجب ورود او به عالم سینما شد. اردشیر کاظمی همان سال در فیلم قارچ سمی به کارگردانی رسول ملاقلی پور حضور داشت و با ایفای نقش در فیلم دایره زنگی در کنار بازیگرانی، چون مهران مدیری و امید روحانی، بیشتر شناخته شد. در کارنامه فعالیت های هنری او نقش آفرینی در 17 اثر سینمایی و چهار نمایش صحنه ای به چشم می خورد.

خاله دوست داشتنی تئاتری ها که سیمرغ گرفت

شیرین یزدان بخش متولد اصفهان است. پیش از حرفه بازیگری به مدت 32 سال کارمند دولت در اداره دخانیات بود. وی براساس مصاحبه هایی که انجام داده است، پس از بازنشستگی یکی از هواداران پروپاقرص تئاتر ها و رویداد های فرهنگی و از علاقه مندان به هنر موسیقی بوده است. تا جایی که هنرمندان تئاتر او را خاله دوست داشتنی تئاتر می خواندند. تا اینکه به طور اتفاقی و بنابر درخواست افشین هاشمی، با ایفای نقش در فیلم لطفاً مزاحم نشوید وارد عرصه بازیگری سینما شد و حالا یکی از مادر های معروف سینمای ایران است. اما بازی متفاوت او موجب شده است که یزدان بخش تنها یک مادر نباشد و موجب شکل گیری نقش های ماندگاری مانند شخصیت احترام السادات در فیلم بوسیدن روی ماه شده است.

او به خاطر ایفای نقش در فیلم ابد و یک روز، نامزد دریافت جایزه سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش دوم زن از سی و چهارمین دوره جشنواره فیلم فجر شده است. همچنین وی به خاطر ایفای نقش در فیلم لطفاً مزاحم نشوید برنده جایزه سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش دوم زن از بیست و هشتمین دوره جشنواره فیلم فجر شده است. دیپلم افتخار بهترین بازیگری در بخش جلوگاه شرق - سینمای آسیا از سی امین جشنواره فیلم فجر برای بازی در فیلم بوسیدن روی ماه اشاره نمود. از آخرین نقش آفرینی های او می توان به بازی در فیلم آشغال های دوست داشتنی اشاره نمود.

از خاله فروغ تا مادرعظیم دوست داشتنی شرایط سفید

همبازی دوست داشتنی شیرین یزدان بخش در فیلم بوسیدن روی ماه رابعه مدنی بود که در آن فیلم با شخصیت خاله فروغ او را همراهی می کرد. همراهی این دو بازیگر در آن فیلم لحظه های به یاد ماندنی را ساخت. رابعه مدنی درباره بازی دراین فیلم گفته است: بوسیدن روی ماه خیلی فیلم احساسی برای من بود و برایم فقط بازیگری نبود. برایم با فیلم های دیگری که بازی نموده بودم، تفاوت داشت. زمانی که فیلم نامه را خواندم عنوان شد که این فیلم بیان احساسات است و تأکید کردم که از این لحاظ وحشت دارم که نتوانم از پس نقش بربیایم. امیدوارم توانسته باشم این کار را به درستی انجام دهم. روزی که من رفتم ستاد معراج بازی کردم، فردای آن روز زیر سرم بودم، زیرا با تمام وجود بازی کردم و مدام حس می کردم که خاله فروغ قصه هستم.

وی، یکی از سالمندان شیرین سینمای ایران است که دیر به سینما وارد شده است. رابعه مدنی در سال 1320 در همدان به دنیا آمده و پیش از آنکه بازیگر گردد، مهم ترین ارتباطش با جهانی سینما مربوط به پسرش امیر شهاب رضویان یکی از کارگردانان سینمای ایران است. رابعه مدنی به مدت 30 سال معلم پیش دبستانی و کارمند آموزش و پرورش بود و پس از بازنشستگی وارد عرصه بازیگری شد. او فعالیت سینمایی خود را از سال 1380 با فیلم سفر مردان خاکستری شروع کرد. رابعه مدنی در سریال هایی نظیر شرایط سفید، بوسیدن روی ماه و پایتخت 2، بازی نموده است. او تندیس حافظ بهترین بازیگر زن را برای بازی در فیلم برف در کارنامه دارد. مخاطبان تلویزیون مدنی را به عنوان مادرعظیم مهربان و شکیبا و خوش لهجه سریال شرایط سفید به یاد دارند.

بی بی سینمای ایران

مادر دیگری که به واسطه پسر کارگردانش وارد جهانی بازیگری شد، بی بی معروف سریال قصه های مجید است. پروین دخت (فاطمه) یزدانیان متولد 1306در نجف آباد و مادر کیومرث پوراحمد، کارگردان مطرح سینمای ایران بود. او از سال 1370 با ایفای نقش بی بی در سریال تلویزیونی قصه های مجید به کارگردانی فرزندش کیومرث پوراحمد، وارد جهانی بازیگر شد و سپس در سال 1371 با بازی در فیلم های صبح روز بعد و شرم به کارگردانی پسرش وارد سینما شد.

پروین دخت یزدانیان در فعالیت کوتاه مدت خود در سینما پس از این دو فیلم، حضور در فیلم های نان و شعر -1372، خواهران غریب -1374 و شب یلدا -1379 را به کارگردانی فرزندش کیومرث پوراحمد و ایفای نقش در فیلم مهریه بی بی- 1373 ساخته اصغر هاشمی را تجربه کرد. حاصل این حضور هم دو دیپلم افتخار و یک نامزدی در جشنواره فیلم فجر بود. وی همچنین در سریال سرنخ بازی نموده بود. با این همه مخاطبان سینما و تلویزیون او را با نام بی بی به خاطر داشتند. کیومرث پوراحمد در مصاحبه های بسیاری در خصوص بازی بی بی گفته است: او در مجموعه قصه های مجید همان کاری را می کرد که همواره در خانه خودش انجام می داد، همان لباس ها را می پوشید و همان رفتار را داشت. پروین دخت یزدانیان پس از ابتلا به بیماری آلزایمر، در 5 فروردین 1391 درگذشت.

خاله قزی پیرزن شیرینی که در نقش طنز درخشید

بیشتر او را با دیالوگ معروفی که می گفت: تو جیب ما رو نزن می شناختند. حلیمه سعیدی (زاده 1313 در ضیاآباد قزوین) بازیگر سینما و تلویزیون ایران است. او بیشتر در آثار طنز تلویزیونی حضور داشته است. اولین حضور او جلو دوربین در فیلم دکتر قریب در نقش مادر علی بوده است. اما پیشنهاد رضا عطاران برای بازی و بردنش مقابل دوربین سریال تلویزیونی موجب شهرت او شد. بیشتر او را با نقش خاله قزی در سریال خوش نشین ها به خاطر دارند. حلیمه سعیدی علاوه بر بازی در سریال های متهم گریخت و بزنگاه به کارگردانی رضا عطاران و عید سال جاری و زن بابا به کارگردانی سعید آقاخانی، در فیلم های سینمایی اخراجی ها و طلا و مس و... هم بازی نموده است.

منبع: قدس آنلاین

منبع: فرارو
انتشار: 23 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: silverseven.ir شناسه مطلب: 1167

به "پیرترین بازیگر سینمای ایران کیست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پیرترین بازیگر سینمای ایران کیست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید