مجموعه باغ کتاب تهران، بهشتی برای کتابخوانان

به گزارش سیلور 7، باغ کتاب تهران بک مجموعه فرهنگی و هنری و علمی است که در شهر تهران در منطقه عباس آباد قرار گرفته است. این مجموعه فرهنگی در شمال شرقی فرهنگستان های علوم و زبان و ادب فارسی، در شمال غربی باغ هنر، در شرق کتابخانه ملی ایران و در غرب باغ موزه دفاع مقدس واقع شده است. در سال های اخیر با ساخت شدن باغ کتاب تهران علاقه خریداران کتاب چندین برابر شده است. این مجموعه بی نظیر شامل بخش های متنوعی مانند فروشگاه های کتاب بچه ها و بزرگسالان، فروشگاه های دیجیتال، سالن های سینما، کافی شاپ، نمایشگاه های مختلف و… می باشد. این روزها مجموعه باغ کتاب تهران به محل سرگرمی و آموزشی برای همه سنین تبدیل شده است.

مجموعه باغ کتاب تهران، بهشتی برای کتابخوانان

جهت دریافت خدمات طراحی ویلا در سطح شیبدار با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. گروه آبان با سالهای تجربه طراحی معماری و ساخت و مشارکت در پروژه های ساختمانی ویلا و باغ کوچک و بزرگ بهترین انتخاب جهت مشاوره و اجرا میباشد.

برای مشاهده قیمت و رزرو آنلاین بلیط پرواز تهران روی عکس زیر کلیک کنید:

نگاهی بر پیشینه باغ کتاب تهران

پیشنهاد ساخت مجموعه باغ کتاب تهران در سال 1383 مطرح و توسط معمار معروف آقای سام طهرانچی طراحی شد. هدف اولیه این طرح، برگزاری دائمی نمایشگاه کتاب تهران در این مکان بود، بعدها طرح های مختلفی با توجه به شرایط و آنالیز های فراوان مطرح شد و در نهایت با جمع بندی همه طرح ها ساختار کنونی باغ کتاب تهران شکل گرفت. مجموعه باغ کتاب تهران در 12 تیر 1396 بازگشایی شد. مساحت کل مجموعه باغ کتاب 110 هزار متر مربع است که بخش های مختلف آن در سه طبقه پایه ریزی شده است.

65 هزار متر مربع این مجموعه به ساختمان نمایشگاه، ساختمان های اداری و تالار همایش ها و… تعلق دارد، در کنار این مجموعه، فصاهای سبز و یک دریاچه مصنوعی بسیار زیبا نیزاحداث شده است. تخمین زده می گردد که هزینه ساخت مجموعه باغ کتاب تهران در حدود 200 میلیارد تومان است. بخش بهارستان، خیالستان، نگارستان و سروستان به ترتیب مربوط به کودک و نوجوان، فناوری های دیجیتال، سالن های سینما و عموم و عظیمسالان هستند و چهار بخش اصلی باغ کتاب را تشکیل می دهند.

آدرس و ساعت بازدید مجموعه باغ کتاب تهران

مجموعه باغ کتاب در تمامی روزهای سال به جز در بعضی مناسبات خاص به فعالیت خود ادامه می دهد، برای اطمینان می توانید از صفحه تقویم تعطیلات سایت باغ کتاب بازدید کنید. در نیمه اول سال ساعات بازدید مجموعه فرهنگی باغ کتاب تهران از شنبه تا چهارشنبه از ساعت 9 صبح تا 23 شب است و در روزهای پنج شنبه و آدینه فعالیت خود را تا ساعت 24 ادامه می دهد. در نیمه دوم سال، بازدید از این مجموعه در ساعت کاری 9 تا 21 از شنبه تا چهارشنبه مقدور است و در آخر هفته باغ کتاب تا ساعت 22 نیز باز می باشد.

مجموعه باغ کتاب در منطقه عباس آباد احداث شده است که در نزدیکی پارک طالقانی و آب و آتش، کتابه خانه ملی ایران و موزه دفاع مقدس قرار گرفته است. خوشبختانه موقعیت جغرافیایی بسیار خوب این مجموعه باعث شده است تا علاقه مندان از راستاهای مختلفی به باغ کتاب دسترسی داشته باشند. شما می توانید از 3 راستا مختلف به شهر کتاب برسید:

  • عظیمراه شهید همت، راستا شرق به غرب، بعد از خروجی عظیمراه حقانی، خروجی باغ موزه دفاع مقدس و باغ کتاب تهران

میدان ونک، عظیمراه حقانی، راستا غرب به شرق، بعد از تقاطع عظیمراه شهید مدرس، خروجی کتابخانه ملی، باغ کتاب تهران

  • مترو حقانی، 10 دقیقه پیاده روی از باغ موزه دفاع مقدس، بعد از پل، باغ کتاب تهران

شماره: 02196045500

ایمیل: [email protected]

ادرس وب سایت: bagheketab.com

می توان گفت که مجموعه فرهنگی باغ کتاب از معدود مراکزی است که به راحتی می توانید با استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی مستقیما به مقصد برسید. ایستگاه مترو حقانی و همت در خط تجریش - کهریزک، دو ایستگاه نزدیک به باغ کتاب هستند. از این دو ایستگاه مترو تا باغ کتاب به صورت پیاده 10 الی 15 دقیقه فاصله است. شما می توانید به وسیله ایستگاه ون و تاکسی به باغ کتاب سفر کنید. علاوه بر این گزینه ها، پایانه اتوبوسرانی حقانی نیز در نزدیکی مترو حقانی قرار گرفته است که تنها یک ایستگاه با کتابخانه ملی ایران و باغ کتاب فاصله دارد.

یک پارکینگ طبقاتی به مساحت 40 هزار مترمربع نیز در ضلع شرقی و حد فاصل کتابخانه ملی و فرهنگستان جمهوری اسلامی در دست ساخت است. این پارکینگ 5 طبقه بوده و دارای ظرفیت 3 هزار خودرو است. البته شما می توانید برای حفظ امنیت و پارک ماشین شخصی خود از پارکینگ طبقاتی مترو شهید حقانی بهره ببرید.

معرفی بخش ها و امکانات مختلف مجموعه باغ کتاب

همان طور که در مقدمه اشاره کردیم، مجموعه باغ کتاب به 4 بخش اصلی تقسیم شده است، هر کدام از این بخش های مختص به فعالیت های مختلفی است:

  • بلوک A مختص به بخش بچه ها: بلوک A یا بلوک بهارستان محبوب ترین بخش باغ کتاب محسوب می گردد، این بخش به سنین نونهالان و بچه ها تعلق دارد. امکانات و فضای این بخش را بین دو طبقه همکف و اول تقسیم نموده اند که شامل فروشگاه کتاب و محصولات فرهنگی بچه ها و نوجوانان، باشگاه رباتیک، دیوار صخره نوردی کودک، کافه کودک و مجسمه های مختلف از شخصیت کارتونی خاطره انگیز و… می باشد.
  • بلوکB ، راهروی خیالستان: برای رفتن از بلوک A به بلوک Cباید از راهروی خیالستان عبور کنید، این راهروی زیبا 60 متر طول دارد. در حدفاصل بلوک ها یک حلقه پیاده بَر(walk way) قرار داده شده است. در این راستا شما از کنار تصاویر متحرک بسیار زیبا و منحصربه فردی عبور خواهید کرد.
  • بلوک C، بخش نگارستان: بلوک نگارستان، بخش مورد علاقه هنردوستان است. در طبقه همکف، روی بام و زیرزمین 11 سالن تئاتر و سینما احداث شده است. سینمای اصلی باغ کتاب دارای پرده سینمایی به مساحت 190 متر مکعب است که بعد از سینما آفریقای تهران، دومین پرده عظیم سینمایی تهران را دارد. ظرفیت سالن های سینمایی باغ کتاب بالغ بر 2000 نفر می باشد. در کنار پردیس های سینما در طبقه همکف چندین کافه و فروشگاه آثار هنری نیز مشغول به فعالیت هستند. در بخش نگارستان قسمتی نیز به نمایش ها و فعالیت های علمی اختصاص داده شده که شامل سالن نمایش علمی، باغ علم کودک، بخش ویژه ربات نقاش و سینما سه بعدی می باشد.
  • بلوک D یا سروستان: این بخش مختص عظیمسالان طراحی شده است. در این بخش فروشگاه های کتاب، فروشگاه محصولات فرهنگی، تاریخی و هنری و کافه گالری های بسیار مجهزی فعالیت دارند. ویژگی که بخش سروستان را از سایر بخش ها متمایز می نماید، عنوان عظیمترین کتابفروشی دنیا به مساحت 25000 متر مربع است.

در قسمت های مختلف سالن های باغ کتاب مبلمان و جایگاه های راحتی جهت استراحت و مطالعه بازدیدکنندگان قرار داده شده است که به لمکده شهرت دارند. برای آسایش پدر و مادران عزیز نیز امکاناتی نظیر اتاق مادر و کودک، خانه کودک و ماشین حمل کودک (بیبی کار) قرار داده شده است. پشت بام باغ کتاب مختص به استراحت و تفریح بازدیدکنندگان است، فضاهای سبز و کافه ها زیبایی در این بخش وجود دارند. باشگاه رباتیک، اتاق فرار، شبیه ساز پرواز سسنا 172، سرزمین فکر بازی، کافه بازی از دیگر امکانات تفریحی مجموعه باغ کتاب تهران هستند.

برای مشاهده قیمت و رزرو هتل های تهران روی عکس زیر کلیک کنید:

تهران

منبع: الی گشت
انتشار: 7 آذر 1399 بروزرسانی: 7 آذر 1399 گردآورنده: silverseven.ir شناسه مطلب: 1324

به "مجموعه باغ کتاب تهران، بهشتی برای کتابخوانان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مجموعه باغ کتاب تهران، بهشتی برای کتابخوانان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید