منتظر تکرار پدیده نادر نجومی مقارنه پس از 800 سال باشید!

به گزارش سیلور 7، سیاره های مشتری و زحل در 21 دسامبر برابر با اول دی در حد بسیار زیاد به یکدیگر نزدیک خواهند شد؛ در واقع رویداد 21 دسامبر نزدیک ترین مقارنه این 2 سیاره از سال 1226 (800 سال پیش) خواهد بود که از زمین قابل دیده شدن است.

منتظر تکرار پدیده نادر نجومی مقارنه پس از 800 سال باشید!

به گزارش خبرنگاران به نقل از خبرگزاری تسنیم؛ در نخستین شب زمستان، دو سیاره مشتری و زحل آنقدر به یکدیگر نزدیک خواهند شد که به نظر می رسد یک سیاره دوتایی شکل گرفته است!

این پدیده نادر که مقارنه نامیده می شود، حدود 800 سال پیش رخ داده بود؛ درست قبل از کریسمس برای یک منظره نادر و دیدنی آماده شوید، این رویداد بزرگ در 21 دسامبر روز دوشنبه یکم دی ماه 1399 رخ خواهد داد، زمانی که سیاره های مشتری و زحل دو سیاره بزرگ منظومه شمسی، بسیار نزدیک به یکدیگر در آسمان ظاهر می شوند که این واقعه از قرون وسطی تا به امروز اتفاق نیافتاده است و چنان افسانه ای است که برخی آن را با ستاره بیت اللحم مرتبط دانسته اند.

از پیوند زحل و مشتری به عنوان ستاره کریسمس یاد می شود و برخی نیز مدعی می شوند این پیوند زحل و مشتری به ستاره بیت اللحم ربط دارد.

سیاره های مشتری و زحل در حد بسیار زیاد به یکدیگر نزدیک خواهند شد که این اتفاق هر 19.6 سال رخ می دهد بنابراین این رویداد در حال حاضر بسیار نادر است و رویداد 21 دسامبر نزدیک ترین مقارنه بین این 2 سیاره از سال 1226 خواهد بود که از زمین دیده شده است و نباید آن را از دست بدهیم چرا که ممکن است دیگر چنین فرصتی پیش نیاید.

پرستون دایچ، نویسنده و تهیه کننده آزمایشگاه پیشرانش جت ناسا می گوید: این بزرگ ترین ارتباط مشتری و زحل در 60 سال آینده است و این 2 سیاره تا سال 2080 در آسمان ظاهر نمی شوند!

جفری هانت مربی نجوم در مورد این رویداد می گوید: واقعه 21 دسامبر را به آسانی می توان مشاهده کرد، کافی است بعد از غروب آفتاب قدم به بیرون بگذارید تا سیارات را در آسمان پیدا کنید! زحل و مشتری با کمک دوربین شکاری یا تلسکوپ قابل مشاهده خواهند بود و کسانی که می خواهند از لحظه عکس بگیرند به راحتی می توانند این کار را انجام دهند؛ یک دوربین سه پایه ای با نوردهی تا 10 ثانیه می تواند سیارات و ستاره های پس زمینه را ضبط کند و این رویداد از هر نقطه روی زمین که آسمان صاف را ارائه می دهد قابل مشاهده است.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 1 بهمن 1399 بروزرسانی: 1 بهمن 1399 گردآورنده: silverseven.ir شناسه مطلب: 1426

به "منتظر تکرار پدیده نادر نجومی مقارنه پس از 800 سال باشید!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "منتظر تکرار پدیده نادر نجومی مقارنه پس از 800 سال باشید!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید