پنجمین هفته معماری اسپانیا در خانه هنرمندان ایران افتتاح شد

به گزارش سیلور 7، ایسنا/ براساس آخرین خبر و گزارش های بدست آمده، پنجمین هفته معماری اسپانیا در خانه هنرمندان ایران افتتاح شد.

پنجمین هفته معماری اسپانیا در خانه هنرمندان ایران افتتاح شد

مراسم افتتاحیه پنجمین هفته معماری اسپانیا با حضور سفرای کشورهای مختلف و جمعی از علاقمندان در خانه هنرمندان ایران برگزار شد.

در ابتدای این مراسم آنخل لوسادا فرناندس، سفیر کشور اسپانیا در ایران ضمن خوشامدگویی به حضار و سفیر کشورهای کوبا و چین گفت: برای من افتخار بزرگی است که این مراسم را افتتاح می کنم، این مراسمی است که از سالهای دور با همکاری دانشگاه شهید بهشتی، کننده دانشگاه پلی تکنیک مادرید و... برگزار می شود، در طول همه این سالها حضور معماران اسپانیایی مایه افتخار من بوده است. حال افتخار داریم از حضور استانیسلاو روکا و فرانسیسکو مانگادا بهره مند شویم.

وی پیرامون اینکه پنجمین هفته معماری اسپانیا در خانه هنرمندان ایران افتتاح شد، ادامه داد: در این کنفرانس سخنان دو معمار برجسته را می شنویم و از دیدگاه، تجربه و دانش آنها درباره معماری معاصر بهره مند می شویم، همچنین در همین جا یعنی خانه هنرمندان ایران نمایشگاهی از آثار این دو معمار داریم که می توانیم تجسمی از کار و آثار خلاق آنها داشته باشیم.

روابط ایران و اسپانیا خیلی مسرورم می کند

سفیر اسپانیا همچنین گفت: در اینجا می خواهم خلاصه ای از بیوگرافی این دو معمار بگویم و بعد هم درباره روابط بین ایران و اسپانیا از دیدگاه معماری صحبت کنم. روکا دارای دکترای معماری و استاد تمام دانشگاه کاتولینیا است که به دانشگاه های معتبری دعوت شده، در رده های مختلف در زمینه شهر، مکان و معماری فعال بوده و به صورت تخصصی در ساختمان ها و فضای عمومی کار کرد، او همچنین برنده چند جایزه ملی و بین المللی شده است. فرانسیسکو مانگادو هم معمار و اقتصاددان است که در دانشگاه های معتبر هاروارد، کرنل، میلان و... به تدریس پرداخت، وی همچنین برنده چند جایزه معتبر دنیای شده است.

فرناندس نیز اظهار داشت: باید بگویم به عنوان یک سفیر من را هیچ چیز بیشتر از این مسرور نمی کند که در اینگونه مراسم ها باشم و روابط و مشترکات بین ایران و اسپانیا را پیدا کنم. در این هفت هشت ماهی که در ایران هستم، شانس این را داشتم که در چند مراسم حضور داشته باشم و برخی از آنها را افتتاح کنم.

سفیر اسپانیا با اشاره به تأثیر معماری ایران در اسپانیا و پیشینه تاریخی معماری بین ایران و اسپانیا اظهار کرد: باید به باغ های ایرانی، قلعه ها، گنبدها و... اشاره کنم. باغ های ایرانی در واقع یک فضای محصور و دارای آب هستند، وقتی به آنها نگاه می کنیم خاطره ای از بناهای اسپانیایی به یادمان می آید که نشان از تأثیر معماری ایران در اسپانیا دارد. مورد بعدی استحکامات است، قلعه های استراتژیکی که سرتاسر اسپانیا وجود دارد، نشان دهنده تاثیر معماری کاروانسراهای ایرانی است . عنصر گنبد و طاق ها هم از ایران به سمت اسپانیا رفته، این نمونه کوچکی از تاثیر ایران در اسپانیا بود ولی اسپانیا هم در معماری ایران تاثیر داشته است.

وی توضیح داد: در کتاب چهارصد سال روابط ایران و اسپانیا آمد فردی که در دربار فیلیپ دوم بود، زمانی به عنوان سفیر به ایران آمد تا با شاه عباس صفوی ملاقات کند و به تفاهمی درباره امپراطوری عثمانی برسند. وقتی به اصفهان می رسد، به او می گویند شاه نیست و ملاقات امکان پذیر نیست، بنابراین سفیر تصمیم به سفر در ایران میگیرد و به تخت جمشید می رود، به همین ترتیب در کتابش هم توضیح دقیقی از تخت جمشید با جزییات زیاد داده است. او با کتابی که منتشر می کند و با توجه به شناخت خوبی که از معماری داشته است، می تواند تخت جمشید را به دنیا معرفی کند. بنابراین این تعامل از قدیم بین ایران و اسپانیا وجود داشته و اسپانیا تلاش کرده است این شناخت از ایران بیشتر شود البته فرهنگ همیشه در تقویت این شناخت کمک کرده است.

دانشجویان ایرانی از بهترین ها بودند

سپس استانیسلاو روکا هم پشت تریبون قرار گرفت و گفت: همانطور که سفیر گفت معماری می تواند باعث شود ملت ها، قوم ها و فرهنگ ها به هم نزدیک شوند. در همینجا باید بگویم در دانشگاهی که من تدریس می کنم دو نفر از دانشجویان خوب مقطع دکتری ایرانی بودند. مسرورم از اینکه در اینجا حضور دارم و به عنوان معاون دانشگاه کاتالونیا می توانم بگویم که دانشجویان ایرانی از بهترین ها بودند، برخی از آنها حتی در دانشگاه های معتبر استاد هم شده اند. همینطور مفتخرم که این صحبت ها را در کنار مانگادو دارم، چون ایشان یکی از چهره های برجسته معماری بین المللی هستند.

وی در ادامه با نشان دادن ماکت هایی به نقد و بررسی معماری آنها پرداخت.

در معماری ظاهر مهم نیست

در ادامه فرانسیسکو مانگادو روی صحنه آمد و اظهار داشت: در وهله اول از آقای سفیر تشکر می کنم که این امکان را بوجود آورد تا این هفته معماری برگزار شود از حضور سفرای کشورهای برادر اسپانیا هم تشکر می کنم.

وی گفت: یکی از متفکران پست مدرن فرانسه می گوید وقتی جامعه ای هویت خود را از دست می دهد، آنچه اهمیت پیدا می کند ظاهر ساختمان هاست، می خواهم بگویم با این تفکر معماری چقدر بی معنا می شود، در معماری فقط ظاهر مهم نیست چون معمار باید خدمات ارائه بدهد.

مانگادو اظهار کرد: معماری این قابلیت را دارد که جامعه را متحول و شرایط زندگی افراد را بهتر کند، متاسفانه هم اکنون شاهد معمارهایی هستیم که به ظاهر توجه می کنند. این افراد به دو دسته تقسیم می شوند؛ معمارهایی که به اهداف سودجویانه فکر می کنند و دسته دوم آنهایی که می خواهند خود را معرفی کنند اما ما به عنوان معمار باید به یکسری واقعیت های ملموس، انتظارات سیاسی و اجتماعی، شرایط اقتصادی، صنعتی و... پاسخ بدهیم همینطور از همه مهمتر باید یک پاسخ فنی به اتفاقاتی که می افتند، بدهیم چون معمارها سازنده هستند.

این معمار گفت: گاهی در مصاحبه ها از من می پرسند آیا تو از معمارانی هستی که ساختمان هایی میسازی که کارکردی داشته باشند یا بیشتر ساختمان های صرفا زیبا میسازی که در پاسخ، می گویم این سوال احمقانه است، چون هیچ زیبایی در ساختمانی که کارکردی نداشته باشد وجود ندارد، زیبایی وقتی ایجاد می شود که عملکرد خوبی داشته باشیم. من همیشه به دانشجویان می گویم مشکلاتی که مطرح می شود مشکل نیست بلکه فرصت است.

وی گفت: من مخالف این هستم که دانشگاه های معماری به سمت تربیت نقاش می فرایند بلکه در این دانشگاه ها باید معمار تربیت شود.

فرانسیسکو مانگادو هم در ادامه با نمایش ماکت هایی به ارائه توضیحاتی درباره نحوه معماری آنها پرداخت.

در ادامه فرانسیسکو مانگادو و استانیسلاو روکا به پرسش های حضار در زمینه معماری پاسخ دادند.

منبع: همگردی
انتشار: 26 تیر 1401 بروزرسانی: 26 تیر 1401 گردآورنده: silverseven.ir شناسه مطلب: 2138

به "پنجمین هفته معماری اسپانیا در خانه هنرمندان ایران افتتاح شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پنجمین هفته معماری اسپانیا در خانه هنرمندان ایران افتتاح شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید