کامیکاتسو؛ شهر بدون زباله در ژاپن

به گزارش سیلور 7، آیا تا به حال شده در رویاهای خود به شهری اندیشیده اید که زباله ها در آن در دامان طبیعت دفن نشوند؟ شهری بدون زباله شاید یک رویا باشد، ولی در شهر کوچکی در ژاپن این رویا دارد به حقیقت تبدیل می شود.

کامیکاتسو؛ شهر بدون زباله در ژاپن

آیا جداسازی زباله ها بر اساس کاغذ و پلاستیک بودن یک امر عادی و روزمره برای شما است؟ حال، به شهروندان شهر کامیکاتسو که شهری کوچک در کوه های جزیره شیکوکو در جنوب غربی ژاپن است، فکر کنید. آن ها باید زباله ها را در 45 دسته مختلف جداسازی کنند. در مرکز جمع آوری زباله ، سطل های جدایی برای انواع گوناگون محصولات وجود دارند که شامل روزنامه ها، مجله ها، کارتن ها، سرپوش های فلزی، بطری های پلاستیکی، قوطی های آلومینیومی، قوطی های اسپری، لامپ های فلوئورسنتی و موارد دیگر هستند.

شاید فکر کنید که این یک نوع افراط و زیاده روی است، ولی شهروندان کامیکاتسو هدفی دارند که می خواهند به آن برسند. شهر بدون زباله هدف آن ها است و می توان گفت که آن ها به 80 درصد این هدف رسیده اند.

در اصل، در کامیکاتسو نیز زباله را مثل هر شهر کوچک دیگری در سایر نقاط جهان دفع می کردند. یعنی آن ها، زباله را یا در طبیعت دفن می کردند یا در خانه هایشان آن را می سوزاندند. اما سوزاندن زباله اندازه بسیار زیادی گازهای گلخانه ای تولید و دفن زباله نیز محیط زیست را آلوده می کند. بنابراین، مردم کامیکاتسو، تصمیم به تغییر اوضاع گرفتند و در سال 2003 ایده شهر بدون زباله را معرفی کردند.

در ابتدای کار، برای همه سخت بود. شستن و جداسازی زباله تبدیل به یک امر خسته کننده و زمان بر شده بود. سرپوش های تمام بطری های شیشه ای و پلاستیکی باید جدا و بر اساس رنگ تفکیک می شدند. بطری های پلاستیکی مربوط به شیره سویا و روغن خوراکی، باید از بطری هایی که حاوی آب معدنی و چای سبز بوده اند، جدا شوند. هر گونه پلاستیک یا کاغذی که دور بطری پیچانده شده، باید حذف شود. روزنامه ها و مجله ها باید در دسته های مرتبی انباشته شوند و با ریسمانی گره زده شوند. هزاران قانون دیگر همچون این نمونه ها وجود دارند.

هیچ کامیون حمل زباله ای برای جمع آوری زباله ها از منازل وجود ندارد. بنابراین ساکنان شهر باید خودشان زباله هایشان را به مرکز بازیافت بیاورند. سپس کارکنان مرکز بازیافت از این که زباله ها به صورت صحیحی تفکیک شده باشند و به سطل های درست منتقل شوند، اطمینان حاصل می کنند. لباس ها و جواهرآلات استفاده شده و هر چیز دیگری که مردم دیگر به آن ها نیاز ندارند، به انبار بازیافت منتقل می شوند و با کالاهایی که سایر مردم به آن نیاز نداشته و در همین محل رها شده اند، بدون هیچ هزینه ای معاوضه می شوند.

در همان نزدیکی ها، یک کارخانه محلی وجود دارد که در آنجا، زنان شهر کامیکاتسو ژاپن، محصولاتی از کالاهای اضافی که مردم به آن ها نیاز نداشته اند را تولید می کنند که از جمله این محصولات می توان به خرس عروسک تولید شده از کیمونو (لباسی ژاپنی) اشاره کرد.

همان کاری که در ابتدا یک بار سنگین برای مردم بود، تبدیل به یک روش زندگی برای ساکنین کامیکاتسو شد. در واقع مردم به زباله ها به طور متفاوتی می نگرند. آن ها در مورد اینکه چه چیزی می خرند، چگونه از آن استفاده می کنند و چگونه آن را دفع می کنند، کنجکاوتر شدند. یک مغازه دار در شهر کامیکاتسو گفته است که از زمان آغاز اجرای این برنامه، او فقط اشیایی که در جعبه های مقوایی هستند را خریداری می کند تا بتواند از جعبه های آن ها برای بسته بندی سایر اشیا استفاده کند.

در نهایت، شهری کوچک همچون کامیکاتسو در کشور ژاپن که فقط کمی بیش از 1700 نفر جمعیت دارد، در بازیافت به قدری خوب عمل کرده است که فقط 20 درصد زباله های تولید شده دفن می شوند. اما جالب است بدانید که آن ها حتی امیدوار هستند که این 20 درصد دفن شدن را نیز تا سال 2020 حذف کنند.

منبع: کجارو / amusingplanet.com
انتشار: 29 اسفند 1400 بروزرسانی: 29 اسفند 1400 گردآورنده: silverseven.ir شناسه مطلب: 2040

به "کامیکاتسو؛ شهر بدون زباله در ژاپن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کامیکاتسو؛ شهر بدون زباله در ژاپن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید