آیا بورس بر تورم اقتصاد اثرگذار بوده است؟

به گزارش سیلور 7، مرکز پژوهش های مجلس در گزارشی تاکید کرد نگرانی درباره ایجاد تورم بخاطر رشد شاخص های بورس، از حیث علمی اثبات نشده است.

آیا بورس بر تورم اقتصاد اثرگذار بوده است؟

به گزارش گروه اقتصادی خبرنگاران، مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی با انتشار گزارشی درباره تحولات پولی و بی ثباتی در قیمت کالاها، خدمات و دارایی ها در سال جاری، به بررسی رابطه رشد بازار بورس و افزایش تورم پرداخت.

در گزارش بازوی کارشناسی مجلس با اشاره به اینکه پس از رشد شاخص های مربوط به بازار سرمایه در ماه های اخیر، یک نگرانی ایجاد شده است مبنی بر اینکه رشد شاخص های بازار سرمایه در نهایت منجر به ایجاد تورم و افزایش شاخص قیمت مصرف کننده خواهد شد، آمده است: اثبات این ادعا و نگرانی نیازمند استفاده از مدل های اقتصادسنجی برای تعیین جهت علیت و تفکیک سهم عوامل مختلف (عرضه رشد پول و...) مؤثر بر سطح عمومی قیمت هاست، در این خصوص باید توجه داشت چنین مطالعاتی تا به امروز صورت نگرفته و نگرانی های یاد شده از حیث علمی اثبات نشده است.

گذشته از این، سازوکار قابل قبولی برای تبیین این رابطه علی (تأثیر رشد شاخص های بازار سرمایه بر تورم) قابل تصور نیست و ادبیات و نظریات اقتصادی نیز (براساس جستجو های اجرا شده) وجود چنین رابطه علی را تبیین نکرده اند. اتفاقا توجه به این مطلب که بازار سرمایه یک بازی جمع - صفر است و در نهایت تأثیری بر متغیر های بنیادین موجد تورم (پول و شبه پول) ندارد، می تواند نفی کننده چنین رابطه علّی باشد.

به عبارت روشن تر، اگر قیمت یک سهم رشد 200 درصدی را در یک روز تجربه کند با خرید این سهم، معادل قیمت سهام از سپرده خریدار کسر و به سپرده فروشنده آن افزوده خواهد شد و حجم پول و نقدینگی در اقتصاد تغییری نخواهد کرد. در صورتی که فروشنده سهام مبلغ دریافتی از خریدار را از بازار سهام خارج کرده و صرف خرید کالا یا خدمات نماید باز هم تقاضای کل بازار کالا ها و خدمات تغییری نخواهد کرد، زیرا قدرت خرید خریدار سهام در بازار کالا ها و خدمات کم شده است. در صورتی که فروشنده سهام مجددأ سهام دیگری خریداری نماید و خروج پول از بازار سهام اتفاق نیفتد که اساسا موضوع سرایت قدرت خرید به بازار کالا و خدمات منتفی است.

ذکر این نکته ضروری است که عدم اثرگذاری رشد بازار سرمایه بر تورم به این معنا نیست که تغییر و تحولات ورود یا خروج نقدینگی به بازار سرمایه که منبعث از رشد با رکود بازار سرمایه است، بر بی ثباتی قیمت ها و هجوم به بازار دارایی ها (طلا، خودرو، مسکن، ارز و...) و ایجاد التهاب های کوتاه مدت در این بازار ها بی تاثیر است.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 22 آبان 1399 بروزرسانی: 22 آبان 1399 گردآورنده: silverseven.ir شناسه مطلب: 1293

به "آیا بورس بر تورم اقتصاد اثرگذار بوده است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آیا بورس بر تورم اقتصاد اثرگذار بوده است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید