اهمیت نهنگ های قطب جنوب برای نازی ها!

به گزارش سیلور 7، مزیت فراوری کره با هزینه بسیار کمتر، تنها سناریوی مورد توجه هیتلر به شمار نمی رفت. از چربی نهنگ استفاده های دیگری نیز می شد که از جمله مهم ترین آنها می توان به مقاصد نظامی طی جنگ اشاره نمود.

اهمیت نهنگ های قطب جنوب برای نازی ها!

خبرنگاران؛ مجله تصویری سلاح- هیتلر در سال 1936 با طرحی به نامبرنامه چهار ساله و با هدف دور زدن وابستگی نازی ها به واردات محصولات از خارج کشور وارد عمل شد. وی در این راستا به هرمان گورینگ، یکی از بلند پایه ترین مقامات نظامی و همچنین فرمانده نیروی هوایی آلمان نازی در خلال جنگ جهانی دوم فرمان داد که کشورش تا سال 1940 به خودکفایی کامل نظامی و مالی به خصوص از نظر مواد غذایی دست یابد.

یکی از مهمترین مواد مورد احتیاج برای آلمان در بخش خوراکی ها مارگارین بود! در آن موقع، مارگارین (مشتقی از کره که از روغن های گیاهی و یا چربی های حیوانی تهیه می گردد) برای آشپرخانه های آلمانی از اهمیت ویژه ای برخوردار بود. جایگزینی شیر گاو با چربی باقی مانده حیوانات برای فراوری کره، مزیتی عظیم در جهت تامین غذای خانواده های طبقه کارگری به وجود می آورد.

با وجود آن که این اختراع کاربردی هرگز در خود فرانسه به نتیجه نرسید، اما مورد علاقه کشورهای شمالی اروپا و به خصوص آلمان واقع شد. بدین ترتیب آلمان ها تا سال 1930، سالیانه به ازاری هر نفر 17.5 پوند کره مصرف می کردند.

علاوه بر موارد مذکور، در همین دوران فراوری کنندگان روشی ارزان تر به منظور تهیه مارگارین یافته بودند: با استفاده از چربی نهنگ! در واقع ظهور نفت سفید باعث ایجاد مازاد روغن نهنگ شد که پیش تر از آن در قالب سوخت روشنایی استفاده می شد.

در مجموع این اتفاق منتج به خرید گسترده با هزینه کم شده بود. در سال 1929 دو شرکت به نام های مارگارین یونی (هلندی) و برادران لیور (بریتانیایی) که بعدها به منظور تاسیس کمپانی چند ملیتی یونیلیور ادغام شدند، با موفقیت به فروشگاه های متعدد روغن نهنگ خود در جهت فروش محصولات مارگارینی تغییر کاربری دادند.

مزیت فراوری کره با هزینه بسیار کمتر، تنها سناریوی مورد توجه هیتلر به شمار نمی رفت. از چربی نهنگ استفاده های دیگری نیز می شد که از جمله مهم ترین آنها می توان به مقاصد نظامی طی جنگ اشاره نمود. چربی مایع این جاندار دریایی سودمند به عنوان یک روان کننده بسیار مفید در دستگاه های جنگی کاربرد داشت و همچنین می توانست برای فراوری نیتروگلیسیرین مورد احتیاج مواد منفجره هم کارساز واقع گردد.

این گونه بود که بریتانیا آن را در سال 1938 یک کالای دفاع ملی معرفی کرد. در واقع با آگاهی از اهمیت این روغن در آشپرخانه ها و همینطور میادین نبرد، آلمان و بریتانیا در دوره مربوطه بیش از 83 درصد از ذخایر نهنگ جهان را که میان کشورهای آنها قرار داشت خریداری کردند. بسیاری از این جانداران دریایی نهنگ های نروژی بودند به یک منقطه ساحلی بی طرف (امروزه سرزمین شهبانو ماود نامیده می گردد) مربوط می شدند. بدین ترتیب کوشش برای تصاحب این سرزمین به یکی از برنامه های نازی ها مبدل شد که البته هیچ وقت محقق نشد.

مطالب مجله تصویری سلاح را در این لینک دنبال کنید.

تصاویری کمیاب از جنگ جهانی اول(سال 1914 الی 1916)

دو مورد از عجیب ترین تسلیحات جنگ جهانی دوم! (+تصاویر)

خواندنی هایی درباره جنگ جهانی اول: از ماسک ادرار تا راز سبیل هیتلر!(+تصاویر)

منبع: عصر ایران
انتشار: 18 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: silverseven.ir شناسه مطلب: 1095

به "اهمیت نهنگ های قطب جنوب برای نازی ها!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اهمیت نهنگ های قطب جنوب برای نازی ها!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید