اوجاقی: کی روش در حمله و مشت زدن اول گردیده!

به گزارش سیلور 7، سرمربی تیم ملی ووشوی ایران در گفتگویی مفصل از تجربه کار با کارلوس کی روش می گوید و آن را یک پیشرفت فوق العاده می داند.

اوجاقی: کی روش در حمله و مشت زدن اول گردیده!

به گزارش سیلور 7 ، حسین اوجاقی را با نام ووشو می شناسیم یا بهتر است بگوییم ووشو را با نام حسین اوجاقی می شناسیم! سرمربی تیم ملی که نام این رشته را برای نخستین بار در ایران جا انداخت و سریال مدال هایش سبب شد تا ایران در این رشته رزمی نامی برای خود دست و پا نموده و بدل به یک مدعی گردد. اوجاقی بعد از آویختن دستکش ها حالا بدل به سرمربی تیم ملی گردیده و افتخارآفرینی را در قامت مربی ادامه می دهد اما در چند وقت اخیر نام حسین اوجاقی ناگهان کنار فوتبال نهاده شد. رشته ای که هیچ قرابتی با او نداشته و ندارد اما کارلوس کی روش سرمربی تیم ملی پیش از جام جهانی از اوجاقی دعوت کرد تا در اردوهای تیم ملی در کنار ملی پوشان باشد. بعد از گذشت این تجربه جالب اوجاقی حالا سکوتش را شکسته و به تفصیل درباره این همکاری جالب و غیرمعمول شرح می دهد.

اوجاقی درباره شرایط کار با کارلوس کی روش گفت: کار کردن با او شرایطی داشت که پیش از این آن را در فدراسیون ووشوی تحت مدیریت علی نژاد تجربه نموده بودم. اطراف کی روش جایی است که نظم، انضباط و حساب کتاب حرف اول را می زد. من 30 جلسه با تیم ملی فوتبال کار کردم و هر هفته، یک جلسه تمرین با ملی پوشان هر تیم در پک داشته ایم. یعنی ملی پوشان تیم های لیگ برتری مثل استقلال و پرسپولیس هر کدام در یک روز و ملی پوشان تیم های دیگر همه با هم در یک روز تمرین می کردیم، در واقع روزهای اول سه گروه تمرینی داشتیم اما در هفته های آخر همه با هم کار می کردند.

او اضافه نمود: من قبلا شنیده بودم که کی روش در کارهای خود نظم خاصی دارد و خیلی ها نمی توانند در این شرایط کار نمایند اما، با توجه به تجربه خودم در فدراسیون ووشو، سلسله مراتب را می فهمیدم چون در فدراسیون خودمان نیز نظم حرف اول را می زند و با اینکه برنامه ریزی چیست، آشنا بودم. اگر با این وضعیت آشنا نبودم، شاید من هم نمی توانستم با کی روش کار کنم.

اوجاقی در مورد شخصیت سرمربی تیم ملی فوتبال ایران شرح داد: کی روش شخصیت کاملا برنده ای دارد و نمی تواند دوم بودن را قبول کند. مانند محسن محمدسیفی و عرفان آهنگریان، او هم فقط برد می خواهد. البته باید بگویم که دستیارهای بسیار خوبی هم داشت مخصوصا دیگو. دستیاران او ساعت ها برنامه ریزی می کردند برای دو ساعت تمرین و ساعت ها همان دو ساعت تمرین را بررسی می کردند تا تمرینات جدید را طراحی نمایند. خلاصه بگویم؛ در تیم کی روش همه چیز حساب و کتاب داشت و این مساله برای من خوشحال نماینده بود که تا این اندازه پیشرفته برای موفقیت تیم ملی فوتبال ایران کار می کردند.

اوجاقی با اشاره به اولین جلسه دیدارش با کارلوس کی روش شرح داد: اولین جلسه ای که من او را دیدم یک ساعت و نیم طول کشید و تنها هدف کی روش از این جلسه درک دیدگاه من بود. جلسه ای که با چند نفر مربی رزمی دیگر هم آن را برگزار نموده بود. نفراتی که در رشته های مختلف رزمی بسیار نام آشنا هستند. در صحبت ها می خواست درک من نسبت به موضوع مدنظر خود را بسنجند، یعنی می خواست صورت مسئله را روشن کند. یک ساعت حرف زد و من فقط 20 دقیقه صحبت کردم اما، در آن جلسه متوجه شد که من می دانم او چه چیزی می خواهد.

وی ادامه داد: در جلسه دوم همان صحبت ها و کارهایی را که حرف زده و تعیین نموده بودیم، به صورت پایلوت با مربیان و کادرفنی او چک کردیم. در جلسه سوم به صورت آزمایشی روی یکی از گروه ها (ملی پوشان تیم پرسپولیس) کار کردیم اما در جلسه چهارم خود کی روش هم بود و شخصا در کنار من کار کرد تا ببیند می تواند آن چیزی که می خواهد را در آنجا ببیند یا نه! دقیقا در جلسه چهارم بود که خبر کار کردن من با کی روش رسانه ای شد.

اوجاقی ادامه داد: وقتی که با کی روش کار کردم، فهمیدم او چه آدم جنگنده و رو به جلویی است، محافظ کار نیست. جنگنده است و من به شخصه این روحیه را در ورزش می پسندم. وقتی این شخصیت او را دیدم، فهمیدم که قرار است یک تیم جنگنده داشته باشیم چون ما 50 سال هم کار کنیم از نظر تکنیکی به اسپانیا و پرتغال نمی رسیم و هدف کی روش ساخت یک تیم جنگنده بود که به آن رسید.

وی گفت: من هم متناسب با خواست کی روش کار کردم و تنها توانمندی های بازیکنان را روشن کردم. توانمندی هایی که بازیکنان داشتند ولی نمی دانستند چگونه از آن استفاده نمایند، ما این پتانسیل ها را آشکار کردیم. کارهای ما سرعتی، جنگی و فیزیکی روی جسم به خصوص بالا تنه بازیکنان بود. مثل صحنه تنه به تنه شدن وحید امیری که بازیکن مراکش ناک اوت شد، مثل صحنه مصدومیت امید ابراهیمی که او را زدند ولی بلند شد توپ را دور کرد و بعد نشست. شخصا با کاری که کردم پیشرفتی به بازیکنان ندادم، فقط توانمندی هایشان را در آنها هویدا کردیم.

او در پاسخ به این سوال که چرا از یک مربی رزمی برای این کار استفاده گردیده است؟ شرح داد: کی روش اعتقاد دارد رزمی کارها جنگنده هستند و خود او هم ورزش رزمی را تجربه نموده است. کی روش در دوران نوجوانی وقتی که در پرتغال برنامه استعدادیابی برگزار می گردیده، در مشت زدن و حمله نفر اول گردیده اما در دفاع و ضربه نخوردن اول نه.

سرمربی تیم ملی ووشو در پاسخ به این سوال که آیا احتمال اعزام او به جام جهانی هم وجود داشت؟ گفت: قرار بود که من در اردوی اتریش و ترکیه هم کنار تیم ملی باشم، ولی چون با علی نژاد حرف زده بودم و شرط او این بود که من سر تمرینات تیم ملی ووشو باشم، نشد که با تیم ملی فوتبال اعزام شوم و کی روش هم پذیرفت. البته به دلیل اینکه ویزای من را هم برای اتریش و ترکیه گرفته بودند به احتمال زیاد من هم به جام جهانی اعزام می شدم.

او در مورد پاداش فدراسیون فوتبال نیز گفت: فدراسیون فوتبال یک تقدیرنامه با عنوان بخاطر زحماتی که برای پیشبرد تمرینات و اهداف تیم ملی کشیده اید تشکر می کنیم به من داد و یکی از پیراهن های تیم ملی را کی روش به بازیکنان داد تا همه امضاء نمایند و آن را به من داد، همان پیراهنی که در عکس منتشر شد. از نظر مادی هم خیلی جزئی مبلغی پرداخت شد ولی من برای مسائل مادی نرفته بودم، آن مبلغ هم نبود، می رفتم چون برای یاری به تیم ملی کشورم حاضرم هر کاری بکنم.

اوجاقی در انتها گفت: کی روش به گونه ای کار می نماید که کنارش کار کردن باعث می گردد در زندگی شخصی یک پله پیشرفت کنید و این اعتقاد شخصی من است. اگر باز هم این درخواست را از من بکند، با کمال میل آن را خواهم پذیرفت. به خاطر دو چیز این کار را می کنم، یک اینکه برای یاری به تیم ملی کشورم حتی اگر یاری من مثل یک قطره در دریا باشد و دوم بخاطر پیشرفتی که می دانم کار کردن با کی روش دارد.

12

منبع: ایران ورزشی
انتشار: 3 آذر 1397 بروزرسانی: 3 اردیبهشت 1399 گردآورنده: silverseven.ir شناسه مطلب: 30

به "اوجاقی: کی روش در حمله و مشت زدن اول گردیده!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اوجاقی: کی روش در حمله و مشت زدن اول گردیده!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید