ترامپ اروپایی ها و آمریکایی ها را آشفته نموده است، عواقب جنگ تجاری

به گزارش سیلور 7، خبرنگاران، گروه بین الملل- فاطمه محمدی پور : دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا از همان زمان انتخابات ریاست جمهوری 2016، از توافقات تجاری آمریکا با دیگر کشورها به عنوان ضرباتی مهلک بر ساختار فراوری داخلی کشورش یاد می کرد.

ترامپ اروپایی ها و آمریکایی ها را آشفته نموده است، عواقب جنگ تجاری

برای سفر به تور اروپا با بهترین کارشناسان مشورت کرده و بهترین برنامه سفر را انتخاب کنید.

رئیس جمهور آمریکا در توئیتری در این زمینه نوشت: کسری تجاری 800 میلیارد دلاری که هر سال نصیب آمریکایی ها می گردد، حاصل سیاست ها و توافقات تجاری بسیار احمقانه ما است. کشورهای دیگر که سالها است شغل ها و ثروت ما را می برند، به حماقت رهبران آمریکا می خندند.

از این رو وی اخیرا فرمان افزایش تعرفه های واردات آلومینیوم و فولاد به آمریکا را امضا کرد؛ اقدامی که پیشتر مقام های اروپایی و بعضی نهادهای بین المللی آن را به منزله اقدام برای جنگ تجاری و جنگ تعرفه ای خوانده بودند و درباره عواقب آن هشدار دادند.

به گفته یک مقام ارشد کاخ سفید، قرار است از 23 مارس تعرفه های اعمالی روی آلومینیوم و فولاد وارداتی به آمریکا اعمال گردد. البته افزایش تعرفه واردات آلومینیوم و فولاد برداشته است. ترامپ دو کشور کانادا و مکزیک را که شرکای این کشور در توافقنامه نفتا هستند، از دایره افزایش تعرفه های مذکور مستثنی کرد. دلیل این اقدام رئیس جمهوری آمریکا، ادامه مذاکرات دولت ترامپ با کانادا و مکزیک درباره تغییر مفاد توافق نفتا است.

در این راستا خبرنگاران گفتگویی با پروفسور جفری کارلینر استاد دانشگاه بوستون آمریکا انجام داده که در ادامه می آید.

*همکاری آمریکا و اروپا بعد از جنگ دنیای دوم مبتنی بر رژیمهای تجاری، امنیتی و نظامی مشترک بود. ناتو یکی از این رژیم ها است. آیا تصور نمی کنید جنگ تجاری آمریکا و اروپا علاوه بر حوزه تجارت قابلیت سرایت به حوزه های نظامی و امنیتی را دارد؟

باید گفت که آمریکا و اتحادیه اروپا دارای منافع مشترک زیادی هستند. همکاری طولانی مدتی که بین آنها بعد از جنگ دنیای دوم تاکنون شکل گرفته برای سالهای متمادی ادامه خواهد داشت. البته حتی دوستان هم در گذشته و هم در دنیا امروز، دارای منافع متضاد بوده و با یکدیگر اختلاف دارند برای نمونه فرانسه، آلمان و دیگر اعضای اتحادیه اروپا از حمله آمریکا به عراق در سال 2003 حمایت نکردند و سالها است که ایالات متحده آمریکا از عدم پرداخت هزینه های نظامی توسط کشورهای اروپایی شاکی است.

قبلا نیز بوش رئیس جمهوری اسبق تعرفه هایی بر واردات فولاد از اروپا در نظر گرفت که البته بعدها حذف شدند. در مقابل اتحادیه اروپا سعی کرد مانع واردات مواد غذایی اصلاح شده از لحاظ ژنتیکی از آمریکا گردد که در نهایت همه این موانع تجاری حذف شدند. اختلاف فعلی میان دولت ترامپ و اتحادیه اروپا از لحاظ ماهیت هیچ تفاوتی با اختلافات گذشته آنها ندارد. بزرگترین تفاوت نسبت به گذشته، شیوه و سبک دونالد ترامپ است.

بسیاری از اروپایی ها با رفتار و سیاست های ترامپ آشفته و نگران شده اند. بسیاری از آمریکایی ها نیز این چنین شده اند. به نظر بعید می رسد که اختلافات کنونی به انتها همکاری طولانی مدت آمریکا و اتحادیه اروپا منجر گردد حتی اگر آنها از کلمات رکیک و صریح استفاده نمایند.

*محبوبیت راستگرایان در اروپا خطری برای همگرایی اتحادیه اروپا است. از سوی دیگر به قدرت رسیدن راستگرایان می تواند به باز شدن دست این کشورها برای روابط تجاری مستقل و فارغ از ملاحظات اتحادیه اروپا با آمریکا منجر گردد. با توجه به این چشم انداز آینده اتحادیه اروپا را چگونه ارزیابی می کنید؟

دلیل اصلی افزایش قدرت احزاب جناح راست در اروپا مخالفت با سیاست مهاجرت و نه تجارت است. بسیاری از مردم انگلیس که به خروج از اتحادیه اروپا رای دادند با مهاجرت از لهستان و دیگر کشورهای اروپایی عضو اتحادیه اروپا مخالف بودند. به طرز عجیبی مردم انگلیس مخالف مهاجران مسیحی از اروپا و نه مسلمانان از پاکستان، بنگلادش و خاورمیانه بودند. برخلاف آمریکا در کشورهای اروپایی از جمله انگلیس مخالفان تجارت آزاد زیاد نیستند.

اتحادیه اروپا قطعا مورد حمله احزاب جناح راست در چندین کشور واقع شده است اما این احزاب با تجارت درون اتحادیه مخالف نیستند. اگر دیگر کشورها از بریتانیا تبعیت کرده و از اتحادیه اروپا خارج شوند که بعید به نظر می رسد هر چند غیر ممکن نیست، ممکن است به تجارت آزاد با دیگر کشورهای عضو اتحادیه ادامه دهند.

*ترامپ در اولین مرحله از عقب نشینی خود از طرح تعرفه برای فولاد و آلومینیوم، استرالیا و مکزیک را مستثنی کرد. آیا این موضوع ارزش نمادین دارد؟

دونالد ترامپ علت اعمال تعرفه بر واردات فولاد و آلومینیوم را حفاظت از امنیت ملی آمریکا به ویژه در مقابل چین دانست اما واقعیت این است که آمریکا فولاد و آلومینیوم بسیار کمی از چین وارد می نماید. بیشتر واردات آلومینیوم و فولاد آمریکا از متحدان اصلی یعنی کره جنوبی، کانادا، مکزیک و آلمان است و واردات فولاد و آلومینیوم از این کشورها امنیت ملی آمریکا را تهدید نمی نماید.

در چند هفته آینده شاهد فشار بر دولت ترامپ از سوی جمهوریخواهانی که موافق تجارت آزاد هستند خواهیم بود، همچون شرکت های سازندگان خودرو که از فولاد و آلومینیوم به مقدار زیاد استفاده می نمایند و شرکت هایی که از عمل مقابله به مثل شرکت هایی مانند بوئینگ، هارلی دیویدستون آسیب می بینند. در نهایت ممکن است کشورهای عضو اتحادیه اروپا، کره جنوبی و دیگر متحدانی که فولاد و آلومینیوم به آمریکا می فروشند محدودیت هایی برای آمریکا در نظر گیرند. پیش بینی اینکه ترامپ چه اقدامی انجام خواهد داد بسیار سخت است.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 23 آبان 1398 بروزرسانی: 12 مهر 1399 گردآورنده: silverseven.ir شناسه مطلب: 515

به "ترامپ اروپایی ها و آمریکایی ها را آشفته نموده است، عواقب جنگ تجاری" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ترامپ اروپایی ها و آمریکایی ها را آشفته نموده است، عواقب جنگ تجاری"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید