مکرون: تصمیم ترامپ غیرقانونی است ، آمریکا بدترین شیوه یعنی ملی گرایی اقتصادی را برگزیده؛ این یعنی جنگ؛ همان اتفاقی که در دهه 30 رخ داد ، به شیوه قاطع و مناسب تلافی می کنیم

به گزارش سیلور 7، امانوئل مکرون، رییس جمهوری فرانسه در تماس تلفنی با دونالد ترامپ، همتای آمریکایی خود از تصمیم او برای برقراری تعرفه های سنگین بر واردات آلومینیوم و فولاد از اتحادیه اروپا، کانادا و مکزیک به شدت انتقاد کرده است.

مکرون: تصمیم ترامپ غیرقانونی است ، آمریکا بدترین شیوه یعنی ملی گرایی اقتصادی را برگزیده؛ این یعنی جنگ؛ همان اتفاقی که در دهه 30 رخ داد ، به شیوه قاطع و مناسب تلافی می کنیم

به گزارش انتخاب، بنا بر اعلام کاخ الیزه، مکرون در این گفت و گو با غیرقانونی خواندن اقدام دولت آمریکا در برقراری تعرفه های تجاری سنگین از اقدام قاطع و متناسب اتحادیه اروپا خبر داد.

وی ساعتی قبل در همین رابطه در جمع خبرنگاران گفته بود: تصمیم جدید دولت آمریکا به هر صورت اشتباه است؛ چرا که برای رسیدگی به عدم توازن های فعلی در عرصه بین المللی، بدترین شیوه یعنی ملی گرایی اقتصادی را برگزیده است.

مکرون ادامه داد: ملی گرایی هم یعنی جنگ؛ این همان اتفاقی است که در دهه 30 رخ داد.

ویبلر راس، وزیر بازرگانی آمریکا پنجشنبه با بی نتیجه خواندن مذاکرات تجاری آمریکا با شرکای تجاری غربی خود، از اعمال تعرفه تجاری 25 درصد بر واردات فولاد و 10 درصد بر واردات آلومینیوم از اتحادیه اروپا، مکزیک و کانادا خبر داد.

دونالد ترامپ می گوید تولیدکنندگان خارجی فولاد و آلومینیوم به خاطر سهولت دسترسی به بازار آمریکا به تولیدکنندگان داخلی آسیب زده اند و این رخداد را برخلاف امنیت ملی ایالات متحده می داند.

جاستین ترودو، نخست وزیر کانادا هم در واکنشی تند به تصمیم دولت آمریکا برای اعمال افزایش تعرفه فولاد و آلومینیم گفته حساب دوستی و شراکت 150 ساله مردم کانادا و آمریکا جداست و خلل ناپذیر اما آنچه اکنون دولت ایالات متحده انجام می دهد کاملا غیرقابل قبول است.

نخست وزیر کانادا ساعتی پس از علنی شدن تصمیم کاخ سفید برای اعمال تعرفه های جدید علیه کشورهایی که به طور کلاسیک متحد استراتژیک واشنگتن محسوب می شوند، به این تصمیم واکنش نشان داد و گفت: اجازه دهید رک بگویم. میان ما و آمریکا 2 میلیارد دلار مازاد تجاری وجود دارد که با هیچ محاسبه ای ما نمی توانیم آن را تهدید کانادا برای امنیت ملی آمریکا ارزیابی کنیم.

نخست وزیر کانادا همچنین گفت: تصمیم امروز ما برای مقابله با اقدام آمریکا مربوط به مردم این کشور نمی شود. دوستی میان ما و مردم آمریکا پابرجا و خلل ناپذیر است و باید باور داشته باشیم که در نهایت عقل سلیم غالب خواهد شد اما فعلا، آنچه که امروز در رفتار دولت آمریکا می بینیم با چنین چیزی همخوانی ندارد.

نخست وزیر کانادا گفت: واضح است که این تعرفه ها کاملا غیرقابل قبولند. کانادا در 150 سال گذشته متحد همیشگی آمریکا بوده. ما چه در دو جنگ جهانی، چه در جنگ کره و چه پس از یازدهم سپتامبر در کنار آمریکا ایستاده ایم. از سواحل نرماندی تا افغانستان. دوستی میان دو کشور هیچ گاه کمرنگ نشده و بلکه عمیق تر شده به طوری که دولت کانادا اکنون بیش از گذشته باور دارد که ارزش های مشترک ما و اشتراک جغرافی مان دست آخر بر حمایت گرایی ملی گرایانه فائق خواهد آمد.

ترودو در پایان اظهارات خود هم وعده داده که دولت کانادا با تمام قوا از صنایع و کارگران این کشور در برابر تعرفه های جدید آمریکا دفاع کند.

دولت کانادا اعلام کرده در اقدامی متقابل برای بیش از شش میلیارد و 500 میلیون دلار از وارادت محصولات آمریکایی به این کشور تعرفه وضع خواهد کرد.

بنابر گفته دولت کانادا این تعرفه ها که قرار است از ابتدای ماه ژوئیه آینده (یک ماه دیگر) وضع شود برابر میزان صادرات فولاد کانادا به آمریکا در سال 2017 (سال گذشته) است که رقمی حدود شش میلیارد و 600 میلیون دلار بوده است.

کانادا و اروپا بزرگترین صادرکنندگان فولاد به آمریکا هستند و انتظار می رود وضع تعرفه 25 درصدی برای صادرات فولاد و 10 درصدی برای صادرات آلومینیم از این کشور به آمریکا به اقتصاد کانادا لطمه جدی وارد کند.

بنابر گزارش وزارت اقتصاد آمریکا کانادا با بیش از 450 میلیون دلار صادرات فولاد به آمریکا در صدر جدول قرار گرفته است و پس از این کشور اتحادیه اروپا با رقمی مشابه (450 میلیون دلار) و کره جنوبی با حدود 270 میلیون دارد در رتبه های دوم و سوم قرار دارند. مکزیک، برزیل، ژاپن و تایوان هم که همگی از متحدان استراتژیک آمریکا محسوب می شوند در رتبه های بعدی صادرکنندگان عمده فولاد به آمریکا هستند.

چین، دومین اقتصاد بزرگ جهان که ترامپ بارها هدف اصلی وضع تعرفه های جدید را مقابله با تراز منفی تجاری با آن اعلام کرده، در رتبه هشتم جدول صادرکنندگان اصلی فولاد به آمریکا قرار گرفته است و پس از این کشور هم روسیه و ترکیه نهم و دهم هستند.

دولت آمریکا از امروز تعرفه واردات آلومینیوم و فولاد را افزایش داده و به ترتیب به 10 و 25 درصد رسانده است. به دنبال اعلام این تصمیم، مکزیک هم از طرح هایی مقابله جویانه خبر داده است.

منبع: انتخاب
انتشار: 27 آذر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: silverseven.ir شناسه مطلب: 589

به "مکرون: تصمیم ترامپ غیرقانونی است ، آمریکا بدترین شیوه یعنی ملی گرایی اقتصادی را برگزیده؛ این یعنی جنگ؛ همان اتفاقی که در دهه 30 رخ داد ، به شیوه قاطع و مناسب تلافی می کنیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مکرون: تصمیم ترامپ غیرقانونی است ، آمریکا بدترین شیوه یعنی ملی گرایی اقتصادی را برگزیده؛ این یعنی جنگ؛ همان اتفاقی که در دهه 30 رخ داد ، به شیوه قاطع و مناسب تلافی می کنیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید