تست دودکش بخاری

به گزارش سیلور 7، خبرنگاران | سرویس خانه داری - با شروع فصل سرما و سرد شدن هوا همه به نصب بخاری و شومینه اقدام می کنند. اما آیا نکات ایمنی را رعایت می کنید یا بدون انجام هیچ تستی بخاری را روشن می کنید؟ هر سال متاسفانه شاهد مرگ عده ای از هموطنان به علت گاز گرفتگی و عدم رعایت نکات ایمنی هستیم. پس بیایید تا با رعایت نکات ایمنی و تست دودکش ها این آمار را به حداقل برسانیم. با ما همراه باشید تا چگونگی تست دودکش ها را یاد بگیرید.

تست دودکش بخاری

از وبسایت ویکی پدیا دیدن نمایید.

اهمیت تست دودکش بخاری

اگرچه این روز ها استفاده از پکیج های گرمایی و سیستم های حرارت مرکزی زیاد شده است. اما بازهم بسکمک از خانواده ها هنوز برای گرم کردن منزل خود در فصل سرما از بخاری های گاز سوز استفاده می کنند. اما در صورت عدم رعایت نکات ایمنی، استفاده از این وسایل گاز سوز منجر به مسائل تنفسی و گازگرفتگی خواهد شد. نصب صحیح دودکش از این جهت اهمیت دارد که مانع از نشت گاز مونوکسیدکربن که حاصل سوخت ناقص است، می گردد. این گاز بی رنگ و بی بو است و به همین دلیل به سادگی قابل تشخیص نیست ولی به قدری خطر ناک است که حتی در موارد کم هم می تواند منجر به مرگ گردد. در ادامه نکاتی بیان شده است که باید در نصب بخاری و تست دودکش رعایت کنید.

نکات و روش های تست دودکش بخاری

با رعایت نکات زیر زمستانی با خاطر آسوده خواهید داشت.

1. از بخاری های دارای نشان استاندارد استفاده کنید و باید قبل از استفاده، این وسایل توسط افراد متخصص بازبینی و سرویس گردد.

2. اگر چند وسیله گاز سوز دارید هر وسیله باید دارای دودکش استاندارد جداگانه و مجهز به کلاهک باشد. کلاهک باید به شکل اچ باشد تا هم از عبور شی در آن جلوگیری گردد و هم به خاطر جریانات هوا مثل وزش باد موجب احتراق ناقص گاز نگردد.

3. قبل از نصب از باز بودن جهت دودکش بخاری مطمئن شوید. برای این کار و تست دودکش بخاری می توانید یک بطری نوشابه کوچک را به یک طناب ببندید سپس آن را از دودکش پشت بام به داخل دودکش بیندازید اگر قادر به مشاهده بطری نوشابه در محل نصب بخاری در اتاق شدید یعنی جهت باز است. هر چند وقت یک بار جهت دودکش را کنترل کنید که شی یا پرنده ای در آن گیر نکرده باشد.

4. برای کنترل مکش دودکش می توانید یک کبریت را آتش بزنید و در مقابل لوله در محل نصب بگیرید. اگر شعله آتش به سمت بالا کشیده شد یعنی مکش دودکش به درستی کار می کند و اگر هیچ تغییری در شعله ایجاد نگردد و یا شعله به سمت اتاق برگردد، نشان دهنده عملکرد اشتباه و نامناسب دودکش است. برای درک بهتر این روش می توانید فیلم زیر را مشاهده کنید.

5. مطمئن شوید که لوله بخاری محکم و بدون هیچ درزی به محل اتصال و به یکدیگر نصب شده است. در تصویر زیر عدم اتصال درست دو لوله باعث پخش گاز مونوکسید کربن در اتاق و به دنبال آن خفگی خواهد شد.

6. طول شیلنگ اتصال گاز از لوله اصلی گاز به بخاری نباید بیشتر از 120 سانتی متر گردد. درهنگام نصب حتما دو سر آن با بست فلزی محکم بسته گردد. از شیلنگ های گازی که دارای نشان استاندارد هستند، استفاده گردد و توصیه می گردد که شیلنگ گاز هر 3 سال یکبار تعویض گردد. هر وسیله گاز سوز باید به یک شیر جداگانه قطع و وصل گاز متصل باشد.

7. پس از نصب بخاری و روشن کردن آن باید لوله بخاری گرم باشد. برای تست دودکش بخاری اگر به لوله دست زدید و لوله بخاری سرد بود یعنی دودکش درست کار نمی کند. این موضوع خطرناک است و باید برای بررسی مشکل و اصلاح آن اقدام کنید.

8. راهی برای تهویه هوا باز بگذارید. مثلا دریچه های باز کولر عمل مناسبی جهت تهویه هواست. بازگذاشتن یک پنجره کوچک یا در به نحو مطمئن که بسته نگردد راه حل مناسبی جهت تهویه هواست.

9. از بخاری های دستی برای گرم کردن هوای حمام به هیچ عنوان استفاده نکنید. چون محیط حمام ها کوچک است و اکسیژن محیط نیز در اثر بخار آب به CO سطوح بالا رانده می گردد و در نهایت بر اثر سوختن ناقص و ایجاد گاز مسمومیت قطعی خواهد بود.

10. پس از روشن کردن بخاری توجه گردد که شعله های بخاری باید به رنگ آبی باشند. شعله های زرد و نارنجی نشانه خطر هستند.

11. اگر از دودکش های غیر دیواری (غیرثابت) استفاده می کنید. مطمئن شوید که دودکش ها به درستی متصل شده اند و از مواد غیر قابل اشتعال و گالوانیزه (زنگ نزن) و از مقاومت فیزیکی مناسبی برخوردار باشند. این نوع دودکش ها باید حتی الامکان کوتاه و مستقیم بوده و باید در محل اتصالات کاملا محکم و غیر قابل نفوذ باشند.

علائم وجود گاز مونوکسید کربن در فضا

  • خواب آلودگی
  • سردرد
  • سرگیجه
  • بیحالی
  • خستگی
  • حالت تهوع و استفراغ
  • خفگی و مرگ

برای کمک به فردی که دچار گاز گرفتگی شده است باید کلیه پنجره ها و درب ها را باز کنید تا هوای آزاد به فرد برسد و در صورت امکان فرد را به فضای باز یا نزدیک پنجره ببرید. منبع گاز را قطع کرده و با اورژانس تماس بگیرید.

بیشتر بدانید: راه های جلوگیری از گاز گرفتگی با مونوکسید کربن و ویژگی وسایل گازسوز

به امید روزی که هیچ هموطنی دچار این نوع مرگ نگردد…

منبع: setare.com
انتشار: 27 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 27 اردیبهشت 1400 گردآورنده: silverseven.ir شناسه مطلب: 1654

به "تست دودکش بخاری" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تست دودکش بخاری"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید