توسعه خدمات دندانپزشکی دولتی و شبانه روزی در کشور

رییس اداره امور دندان پزشکی معاونت درمان وزارت بهداشت سه برنامه این وزارتخانه در حوزه دندان پزشکی، شامل ایجاد مراکز دندان پزشکی ویژه بیماران خاص، ایجاد کلینیک های ویژه ای که بخش دندان پزشکی دارند و راه اندازی مراکز دندان پزشکی اورژانسی را تشریح کرد.

توسعه خدمات دندانپزشکی دولتی و شبانه روزی در کشور

دکتر قاسم صادقی در گفت وگو با خبرنگاران، با اشاره به برنامه های وزارت بهداشت در حوزه دندان پزشکی، گفت: در این زمینه سه برنامه در دست اقدام داریم که یکی از این برنامه ها ایجاد مراکز دندان پزشکی ویژه بیماران خاص است که در فاز تجهیز و معین مراکز قرار گرفته است.

کلینیک های ویژه ای که بخش دندان پزشکی دارند

وی اضافه نمود: دومین برنامه وزارت بهداشت در این حوزه نیز تجهیز و راه اندازی کلینیک های ویژه در تمام دانشگاه های علوم پزشکی و مراکز دانشگاهی وزارت بهداشت است. باید توجه کرد که ایجاد 247 کلینیک ویژه در سراسر کشور پیش بینی گردیده است که همه این کلینیک ها دارای بخش دندان پزشکی هستند و خوشبختانه هر یک از این مراکز با همت خود دانشگاه های علوم پزشکی در حال تجهیز و راه اندازی هستند.

صادقی با بیان اینکه کلینیک های ویژه برای عموم مردم راه اندازی می گردد، اضافه نمود: طبق برآوردها قرار است هر سال بخشی از هزینه های راه اندازی این مراکز در بودجه دیده شوند و اعتبار آنها می تواند از محل منابع دانشگاه علوم پزشکی یا ستاد وزارت بهداشت باشد. در ضمن بخشی از این کلینیک ها تجهیز گردیده و به بهره برداری رسیده اند و فضای فیزیکی بخشی از آنها هم آماده است و به دنبال مناقصه برای خرید یونیت های دندان پزشکی آنها هستیم. البته ساختمان یا فضای فیزیکی بخشی از کلینیک ها هم هنوز به صورت 100 درصد آماده نگردیده و تجهیز آنها به شرط تکمیل پروژه است.

دندان پزشکی اورژانسی توسعه می یابد

رییس اداره امور دندان پزشکی معاونت درمان وزارت بهداشت با بیان اینکه برنامه دیگرمان که از سال گذشته برنامه ریزی گردیده است، ارائه خدمات دندان پزشکی اورژانس به صورت شبانه روزی است، گفت: البته این اقدام از فروردین ماه سال جاری در سطح 23 دانشگاه علوم پزشکی انجام شد و تمام کوشش مان این است که در همه 68 دانشگاه علوم پزشکی آن را راه اندازی کنیم تا هر دانشگاه علوم پزشکی دارای یک مرکز ارائه خدمات شبانه روزی دندان پزشکی باشد که مردم در ساعات عصر و شب از خدمات دندان پزشکی محروم نباشند.

صادقی با بیان اینکه در حال حاضر در 23 استان مراکز دندان پزشکی اورژانسی راه اندازی گردیده، گفت: کوشش مان این است که با همکاری قسمت های مختلف وزارتخانه تعداد این مراکز را تا خاتمه سال 97 به 40 دانشگاه برسانیم. حال اگر سایر دانشگاه های علوم پزشکی هم در طول سال جاری فعال نشدند، در سال آینده پیگیری می گردد تا برنامه کامل گردد.

وی تاکید نمود: اولویت ما در این برنامه مناطق محروم و استان های کم برخورار است؛ چراکه در شهرها و کلان شهرها به دلیل حضور پررنگ بخش خصوصی و وجود درمانگاه ها و کلینیک های شبانه روزی در حوزه دندان پزشکی، امکانات نسبتا خوبی در این حوزه وجود دارد. هرچند که ما ایجاد این مراکز در شهرها و کلان شهرها را هم در برنامه داریم، اما اولویت مان در مناطق محروم و کمتر توسعه یافته و استان های مرزی است.

صادقی همچنین گفت: اعتبار این برنامه هم از محل بودجه برنامه مقیمی است که از ستاد پرداخت می گردد و دندان پزشکانی که در بخش اورژانس شبانه روزی فعال می شوند، بودجه شان را ستاد معاونت درمان وزارت بهداشت می دهد.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "توسعه خدمات دندانپزشکی دولتی و شبانه روزی در کشور" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "توسعه خدمات دندانپزشکی دولتی و شبانه روزی در کشور"

نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید