غذا هایی که سم اند!

به گزارش سیلور 7، مواد غذایی فوق فرآوری شده سوپ های بسته بندی شده، سس ها، پیتزای منجمد، غذا های آماده و هم چنین هات داگ، سوسیس، سیب زمینی سرخ نموده، نوشابه های گازدار، کلوچه های خریداری شده از فروشگاه، کیک، آب نبات، دونات، بستنی و بسیاری موارد دیگر را شامل می شوند.

غذا هایی که سم اند!

به گزارش خبرنگاران به نقل از سی ان ان؛ دکتر کیارا چانگ نویسنده اصلی مقاله مرتبط با این پژوهش از انستیتو ملی تحقیقات بهداشت و مراقبت در دانشکده بهداشت عمومی امپریال کالج لندن می گوید:مواد غذایی فوق فرآوری شده با مواد مشتق شده صنعتی فراوری می شوند و اغلب در آن از افزودنی های غذایی برای تنظیم رنگ، طعم، قوام، بافت یا افزایش عمر مفید استفاده می نمایند.

چانگ می گوید: بدن ما ممکن است به این مواد و افزودنی های فوق فرآوری شده واکنشی مشابه با مواد غذایی تازه و مغذی با حداقل فرآوری شده نشان ندهد. هم چنین، آنالیز نشان می دهد افرادی که بیش تر تمایل دارند مواد غذایی فوق فرآوری شده مصرف نمایند تمایل به نوشیدن بیش تر نوشیدنی های گازدار و نوشیدن کم تر چای و قهوه و خوردن کم تر سبزیجات و سایر مواد غذایی مرتبط با الگوی غذای سالم را دارند. در نتیجه، این موضوع می تواند بدان معنا باشد که ممکن به طور خاص ابتلا به بیماری تاثیر مستقیم مواد غذایی فرآوری شده نباشد. با این وجود، مصرف این مواد غذایی بر مصرف کم تر مواد غذایی سالم تر تاثیرگذار است.

ریسک با مصرف افزایش یافت

این مطالعه که روز سه شنبه در ژورنال e Clinical Medicine منتشر شد به آنالیز ارتباط بین خوردن مواد غذایی فوق فرآوری شده و 34 نوع مختلف سرطان در بازه زمانی 10 ساله پرداخت. پژوهشگران اطلاعات مربوط به عادات غذایی 197426 نفر را که بخشی از بانک زیستی بریتانیا بود (یک پایگاه داده بزرگ زیست پزشکی و منبع تحقیقاتی که ساکنان را از سال 2006 تا 2010 میلادی دنبال می کرد) مورد ارزیابی قرار دادند. نتیجه این آنالیز نشان داد که مقدار مواد غذایی فرآوری شده مصرف شده به وسیله افراد در این مطالعه از مقدار حداقلی 9.1 درصد تا مقدار بالای 41.4 درصد متغیر بود.

سپس الگو های غذا خوردن با سوابق پزشکی که هم تشخیص و هم مرگ ناشی از سرطان را لیست می کردند مقایسه شده بود. طبق بیانیه منتشر شده امپریال کالج لندن هر 10 درصد افزایش در مصرف مواد غذایی فوق فرآوری شده با افزایش 2 درصدی در ابتلا به هر نوع سرطان و 19 درصد افزایش خطر ابتلا به سرطان تخمدان همراه بود. این مطالعه نشان داد که مرگ و میر ناشی از سرطان نیز افزایش یافته است.

بر اساس این بیانیه به ازای هر 10 درصد افزایش اضافی در مصرف مواد غذایی فوق فرآوری شده خطر مرگ ناشی از سرطان 6 درصد افزایش می یابد در حالی که خطر مرگ ناشی از سرطان تخمدان 30 درصد افزایش خواهد یافت. انجمن سرطان امریکا خاطر نشان ساخته است:هنگامی که صحبت از مرگ ناشی از سرطان در میان زنان می گردد سرطان تخمدان در رتبه پنجم قرار گرفته است و بیش از سرطان دیگری در دستگاه تناسلی زنان مرگ و میر را به خود اختصاص می دهد.

سایمون استینسون دانشمند علوم تغذیه در بنیاد تغذیه بریتانیا که در پژوهش اخیر نقش نداشته می گوید:این یافته ها به یافته های مطالعات قبلی می افزاید این که بین نسبت بیش تر مواد غذایی فوق فرآوری شده (UPFs) در رژیم غذایی و خطر بالای چاقی، حملات قلبی، سکته مغزی و دیابت نوع 2 ارتباط وجود دارد. استینسون در مقاله ای نوشته است: با این وجود، محدودیت مهم این مطالعه آن است که یافته ها مشاهده ای هستند و بنابراین شواهدی مبنی بر ارتباط علّی واضح بین مواد غذایی فوق فرآوری شده و سرطان یا خطر ابتلا به بیماری های دیگر ارائه نمی نمایند.

جمع آوری شواهد

چانگ و همکاران اش نوشتند افرادی که بیش ترین مواد غذایی فوق فرآوری شده را می خوردند از نظر سنی جوان تر بودند و کم تر در معرض سابقه خانوادگی سرطان قرار داشتند. مصرف نمایندگان زیاد مواد غذایی فوق فرآوری شده کم تر فعالیت بدنی می پردازند و بیش تر به عنوان افراد چاق طبقه بندی می شوند. نتیجه این مطالعه نشان داد که این افراد هم چنین احتمالا عایدی خانوادگی و سطح تحصیلات پایین تری دارند و در محروم ترین جوامع زندگی می نمایند.

دکتر استر واموس نویسنده اصلی این مطالعه و مدرس ارشد بالینی در دانشکده بهداشت عمومی امپریال کالج لندن می گوید:این مطالعه به شواهد فزاینده ای می افزاید که نشان می دهد مواد غذایی فوق فرآوری شده احتمالا تاثیری منفی بر سلامت از جمله بر خطر ابتلا به سرطان دارند.

این تازه ترین پژوهشی نیست که ارتباط بین مصرف زیاد مواد غذایی فوق فرآوری شده و سرطان را نشان می دهد. نتیجه مطالعه ای در سال 2022 میلادی رژیم غذایی بیش از 200 هزار مرد و زن در ایالات متحده را به مدت 28 سال مورد آنالیز قرار داد و ارتباطی بین مواد غذایی فوق فرآوری شده و سرطان روده بزرگ سومین سرطان تشخیص داده شده در ایالات متحده در مردان یافت، اما چنین ارتباطی در زنان مشاهده نشد.

ماریون نستله استاد بازنشسته تغذیه، مطالعات مواد غذایی و سلامت عمومی در دانشگاه نیویورک به سی ان ان می گوید: به معنای واقعی کلمه صد ها مطالعه وجود دارد که نشان می دهند مواد غذایی فوق فرآوری شده با چاقی، سرطان، بیماری های قلبی عروقی و به طورکلی با مرگ و میرمرتبط هستند.

واموس می گوید در حالی که نتیجه مطالعه تازه در بریتانیا نمی تواند دلیل را اثبات کند تنها یک ارتباط وجود دارد. او می افزاید: سایر شواهد موجود نشان می دهند که کاهش مواد غذایی فوق فرآوری شده در رژیم غذایی ما می تواند فواید مهمی برای سلامتی داشته باشد. او می افزاید:پژوهش های بیش تری برای تایید این یافته ها و درک برترین استراتژی های بهداشت عمومی برای کاهش حضور گسترده و مضرات مواد غذایی فوق فرآوری شده در رژیم غذایی ما مورد احتیاج است.

منبع: فرارو
انتشار: 15 بهمن 1401 بروزرسانی: 15 بهمن 1401 گردآورنده: silverseven.ir شناسه مطلب: 2249

به "غذا هایی که سم اند!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "غذا هایی که سم اند!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید