جیم رایان از رویکردی متفاوت پلی استیشن پلاس در مقابل ایکس باکس گیم می گوید

به گزارش سیلور 7، هرگاه پلتفرم یا سرویس جدیدی معرفی می گردد، به شکل اجتناب ناپذیری تمرکز روی چیزهایی می رود که فقدان آن ها حس می گردد نه روی چیزهایی که در آن پلتفرم یا سرویس اشتراکی وجود دارند.

جیم رایان از رویکردی متفاوت پلی استیشن پلاس در مقابل ایکس باکس گیم می گوید

اشتراک تازه پلی استیشن پلاس سونی پیشنهاد های زیادی از جمله دسترسی به بخش چند نفره آنلاین، ارائه صدها بازی PS4 و PS5، استریم ابری، عناوین کلاسیک کنسول های قبلی پلی استیشن و نسخه آزمایشی بازی ها را فراهم می نماید اما برخلاف رقیب اصلی اش یعنی گیم پس، بازی های انحصاری استودیوهای داخلی پلی استیشن در روز عرضه در آن وجود نخواهند داشت.

جیم رایان، مدیر پلی استیشن، درباره این موضوع شرح می دهد: ما احساس می کنیم که با استودیوهای خود در چرخه بافضیلت خوبی قرار داریم. جایی که سرمایه گذاری باعث پیروزیت می گردد که این سرمایه گذاری بیشتر را ممکن می سازد و سپس پیروزیت دوباره و بیشتری را به ارمغان می آورد. ما این چرخه را دوست داریم و فکر می کنیم بازیکنان هم این چرخه را دوست دارند.

او ادامه می دهد: قرار دادن بازی هایمان در روز عرضه در این سرویس یا هرکدام از سرویس ها، همان طور که می دانید، مسیری نبوده که در گذشته آن را پیموده باشیم و مسیری نیست که قرار است با این سرویس تازه آن را انتخاب کنیم. ما احساس می کنیم اگر بخواهیم این کار را با بازی هایی که در استودیوهای پلی استیشن می سازیم انجام دهیم، این چرخه فضیلت شکسته خواهد شد. در این شرایط، سطح سرمایه گذاری عظیمی که ما در بازی های استودیوهایمان انجام می دهیم امکان پذیر نخواهد بود و فکر می کنیم این کار بر کیفیت بازی هایی که توسعه می دهیم، تأثیر منفی خواهد داشت و این چیزی نیست که گیمرها می خواهند.

دیدگاه جیم رایان در این مورد منحصر به سونی نیست. در واقع، بیشتر ناشران بازی های پرهزینه تراز اول مایل نیستند که تازهترین بازی های خود را در روز عرضه روی سرویس های اشتراکی عرضه نمایند. استدلال مخالف با این دیدگاه این است که با قرار دادن تازهترین بازی های خود در پلی استیشن پلاس یا ایکس باکس گیم پس، به طور بالقوه می توانید مخاطبان خود را افزایش دهید. با این کار، نسخه تازه بازی شما می تواند ده ها میلیون بازیکن را جذب کند و اگر ازقضا بازی شما شیوه های دیگری از کسب عایدی را داشته باشد، پتانسیل عایدی قابل توجهی می تواند با این تصمیم داشته باشد.

ایکس باکس معتقد است که حتی اگر بازی شما پرداخت های درون برنامه ای هم نداشته باشد، این سرویس های اشتراکی در کنار استریم ابری کلید پیدا کردن بازیکنان تازه به بازار کنسول ها است. البته، در این زمینه قبلاً مقاله ای را کار کردیم که به ایرادهای احتمالی این دیدگاه هم به صورت مفصل پرداخته است.

دیدگاه جیم رایان در این زمینه یک دیدگاه واقع گرایانه است و از همین رو موقعیت فعلی پلی استیشن در این زمینه در آینده کاملاً در معرض تغییر واقع شده است. جیم رایان شرح می دهد: دنیا در حال حاضر خیلی سریع در حال تغییر است، هیچ چیز ابدی نیست. چه کسی حتی چهار سال پیش می توانست بگوید که شما شاهد عناوین انحصاری تراز اول پلی استیشن در کامپیوترهای شخصی خواهید بود؟ ما این کار را در سال گذشته با هورایزن زیرو داون آغاز کردیم و سپس دیز گان و اکنون هم یک نسخه کاملاً صیقل خورده و تحسین شده از گاد آو وار برای کامپیوتر عرضه شده است. [ما] هم در این زمینه پیروزیت بزرگ از نظر منتقدان و هم پیروزیت تجاری بزرگی را داشته ایم و همه این اتفاق را پذیرفته اند و کاملاً با آن راحت هستند. من به چهار سال گذشته نگاه می کنم و فکر می کنم هیچکس نمی توانست آن را ببیند.

بنابراین من نمی خواهم در این مرحله همه احتمالات را برای آینده دور از بین ببرم. تمام آنچه امروز درباره آن صحبت می کنم، رویکردی است که در کوتاه مدت در پیش گرفته ایم. عرضه بازی هایمان در این سرویس ها در روز انتشار با روشی که استودیوهای ما در حال حاضر کار می نمایند، هیچ منطقی ندارد. اما همان طور که همه می دانیم، همه چیز می تواند به سرعت در این صنعت تغییر کند.

علاوه بر چیزهایی که سرویس پلی استیشن پلاس تازه ارائه نمی دهد، باید درباره کارهایی که این سرویس انجام می دهد هم صحبت کنیم. در سطح پایه، این سرویس پلی استیشن پلاس و PlayStation Now را با هم ترکیب می نماید که جمعاً چیزی حدود 50 میلیون مشترک را برای سونی خواهد داشت. 15 درصد از دارندگان سرویس اشتراکی PS Now بعلاوه اشتراک سرویس پلی استیشن پلاس را در اختیار دارند، بنابراین منطقی است که در سطوح دوم و سوم این سرویس تازه دو سرویس قبلی ترکیب شوند. و برای آن 75 درصدی که در گذشته هر دو سرویس را خریداری نموده اند، هزینه کلی هم کاهش خواهد داشت.

با نگاهی به قیمت های کلی این سرویس، سه سطح مختلف برای پلی استیشن پلاس تازه در نظر گرفته شده است. سطح اول یعنی PS Plus Essentials در ویژگی های و قیمت مشابه پلی استیشن پلاس فعلی است و ماهانه با قیمت 10 دلار قابل خریداری است. سطح دوم یعنی PS Plus Extra لیستی از بازی های پلی استیشن 4 و پلی استیشن 5 را در کنار ویژگی های سطح قبل با قیمت 15 دلار به صورت ماهانه (100 دلار سالیانه) ارائه می نماید. این در حالی است که سطح سوم یعنی PS Plus Premium شامل تمامی ویژگی های سطح قبلی به علاوه بخش آزمایشی برای بازی ها، قابلیت استریم ابری بازی ها و دسترسی به لیستی از بازی های پلی استیشن 1، پلی استیشن 2، پلی استیشن 3 (فقط به وسیله استریم ابری) و پلی استیشن پورتابل خواهد بود که با قیمت 18 دلار به صورت ماهانه (120 دلار سالیانه) در دسترس است.

در مقایسه با قیمت گیم پس در ایکس باکس، پلی استیشن پلاس پریمیوم قیمت ماهانه بالاتری دارد اما از طرف دیگر چیزی که باعث شده سونی از نظر قیمت بتواند گزینه های بسیار خوبی را در اختیار بازیکنان قرار دهد، قیمت سالانه این سرویس است که در این زمینه از گیم پس مقرون به صرفه تر خواهد بود.

جیم رایان شرح می دهد: این یک واقعیت است - حداقل برای سرویس های اشتراکی ما - که بیشتریت مردم به وسیله یک اشتراک 12 ماهه مشترک می شوند. تقریباً بیش از دو سوم افرادی که سرویس های اشتراکی ما را خریداری نموده اند، چنین شرایطی دارند. برای مشترکانی که برای 12 ماه مشترک این سرویس ها شده اند - که این بیشتریت افراد است - انگار ما سرویس PS Plus Extra را با قیمت 8.33 دلار و سرویس PS Plus Premium را با قیمت 9.99 به ازای اشتراک برای هر ماه ارائه می دهیم. ما فکر می کنیم، برای آنچه مردم قرار است به دست آورند، این یک پیشنهاد فوق العاده است. اگر بخواهیم بازی های استودیوهایمان را پس از انتشار بلافاصله در این سرویس قرار دهیم، به سادگی امکان پذیر نخواهد بود.

البته، باید توجه داشت که اگرچه سونی تازهترین بازی های خود را در روز عرضه روی این سرویس عرضه نمی نماید اما دو سطح بالای سرویس پلی استیشن پلاس تازه در زمان عرضه شامل بازی هایی همچون مرد عنکبوتی: مایلز مورالز و ریترنال خواهند بود. بعلاوه، علاوه بر بازی های استودیوهای داخلی پلی استیشن، سونی بیان نموده که تمامی ناشرهای بزرگ در این سرویس اشتراکی حضور خواهند داشت و صحبت ها برای حضور بیشتر آن ها همچنان ادامه خواهد داشت.

رایان می گوید: همه نوع بازی از جمله بازی های مستقل، بازی های بزرگ یا حتی چیزهایی که میراث ما را جشن می گیرند، در این سرویس حضور خواهند داشت. ما قرار است همه این ها را داشته باشیم و امیدواریم بتوانیم لیستی را ارائه دهیم که بتواند از پس همه خواسته ها برآید.

سطح پریمیوم را می توان بیشتر سطحی برای مخاطبان خاص تر در نظر گرفت و بیشترین جذابیت آن حضور بازی های رترو کنسول های قدیمی پلی استیشن است. مدیر پلی آستیشن درباره این موضوع بیان می نماید: مشخصاً این قابلیت (بازی های کلاسیک کنسول های پلی استیشن) برای همه نیست و به همین دلیل آن را در سطح پریمیوم قرار داده ایم اما افرادی مثل من وجود دارند که مدت زیادی همراه بازی های ویدیویی بوده اند و مثلاً 20 سال پیش آن آثار را تجربه نموده و عاشق آن ها بوده اند. شاید هم افرادی باشند که والدین آن ها درباره این آثار صحبت می نمایند و به همین دلیل دوست دارند آن ها را خودشان هم تجربه نمایند. زمانی که بتوانیم لیست بازی ها را به اشتراک بگذاریم، فکر می کنم علاقه و اشتیاق زیادی برای آن ایجاد گردد.

استریم ابری هم در سطح پریمیوم این سرویس واقع شده است. همچون، بازی های رترو، این ویژگی هم برای همه افراد نیست. هرچند که جیم رایان انتظار دارند که این ویژگی در آینده به بخش معنادارتری در شیوه کسب وکار سونی در صنعت تبدیل گردد.

سونی احساس می نماید که تا به حال در رابطه با پلی استیشن 5 توانسته به خوبی عمل کند. جدا از چالش های فراوری، این کنسول و به خصوص کنترلر آن با استقبال بسیار خوبی روبرو شده است. بازی های انحصاری آن هم به جز چند تأخیر، عملکرد فوق العاده ای داشته اند. همین چند ماه اخیر هم دو بازی هورایزن فوربیدن وست و گرن توریسمو 7 برای این کنسول منتشر شده است.

این سرویس تازه حتی اگر نتواند بلافاصله افراد تازهی را به خود جذب کند، در میان آن 48 میلیون مخاطب پلی استیشن پلاس عده قابل توجهی وجود خواهند داشت که مایل به ارتقا سطح اشتراک خود خواهند شد، به خصوص برای کشورهایی که در گذشته PS Now در آن ها وجود نداشت.

رایان شرح می دهد: مشخصاً با توجه به مخاطبان فعلی ما این فرصت را داریم که افراد بیشتری از دارندگان کنسول های پلی استیشن را که مشترک پلی استیشن پلاس نشده اند، به این سرویس جذب کنیم. فرصت اضافی دیگر این است که می توانیم 48 میلیون مشترک پلی استیشن پلاس را ترغیب به خریداری سطوح Extra و Premium کنیم. کار ما از این نظر که آن ها مشترکین پلی استیشن پلاس هستند، بسیار آسان تر می گردد، بنابراین ما در سطوح مختلف با آن ها رابطه بسیار نزدیک داریم.

مدل کسب و کار سرویس های اشتراکی در بازی های ویدیویی در حال رشد است. ایکس باکس در ژانویه اظهار داشت که بیش از 25 میلیون مشترک سرویس گیم پس وجود دارد و این تعداد همچنان در حال افزایش است. چیزی که چندان واضح نیست این است که پتانسیل نهایی همه این ها تا چه قدر است؟ آیا همچون موسیقی و تلویزیون سرویس های اشتراکی می تواند به مدل غالب در بازی های ویدیویی تبدیل گردد؟ رایان چندان با این ایده قانع نشده است.

او بیان می نماید: در طول چند سال گذشته، مطمئناً اهمیت سرویس های اشتراکی افزایش یافته است. تعداد مشترکان سرویس پلی استیشن پلاس از صفر در سال 2010 که آغاز آن بود، به 48 میلیون مشترک در حال حاضر رسیده است و ما برای سرویس تازه خود انتظار داریم که این رقم همچنان به رشد خود ادامه دهد. با این حال، صنعت بازی های ویدیویی نسبت به موسیقی و تفریح های خطی بسیار فرق دارد و به همین دلیل فکر نمی کنم که در این صنعت به سطحی برسیم که در موسیقی و سینما و تلویزیون با اسپاتیفای و نت فلیکس شاهد آن هستیم.

او در ادامه می گوید: بعضی از بازی های سرویس محوری که این روزها بسیار پیروز هستند و من این نظر را به کنسول ها محدود نمی کنم، آن ها در واقع در درون به نوعی سرویس های اشتراکی خاصی دارند. آن ها بسیار متناسب با نیازهای گیمری هستند که دوست دارد هر بازی را ساعت ها و ماه ها تجربه کند. پدیده بازی های سرویس محور تا حد زیادی به رشد عظیمی که صنعت بازی در ده سال گذشته شاهد آن بوده، دامن زده است. من فکر می کنم که این فرایند به سمت آثار سرویس محور ادامه خواهد داشت و اگر در پی مدلی در دسته تفریح های ما باشید که از تعامل پایدار در یک دوره زمانی طولانی پشتیبانی می نماید، بازی های سرویس محور احتمالاً بهتر از یک سرویس اشتراکی جواب خواهند داد.

او در سرانجام افزود: با این وجود، همه چیز به انتخاب ها بستگی دارد. واضح است که میلیون ها نفر از مشترک شدن در پلی استیشن پلاس شادمان هستند. ما آن گزینه را در پلتفرم های خود به آن ها پیشنهاد می کنیم و فکر می کنیم که با تغییراتی که ایجاد نموده ایم، بهبود های قابل توجهی را هم ارائه داده ایم. به همین شکل، اگر بعضی بخواهند آثار همچون فورتنایت یا کال آو دیوتی یا فیفا را بازی نمایند و تعامل پایدار خود را از این طریق داشته باشند، این هم خوب است. هیچ کس مجبور به انجام کار خاصی نیست.

منبع: GameIndustry.biz

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 3 تیر 1401 بروزرسانی: 3 تیر 1401 گردآورنده: silverseven.ir شناسه مطلب: 2119

به "جیم رایان از رویکردی متفاوت پلی استیشن پلاس در مقابل ایکس باکس گیم می گوید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جیم رایان از رویکردی متفاوت پلی استیشن پلاس در مقابل ایکس باکس گیم می گوید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید