حال ناخوش کارگران معدن با تعطیلی کرونایی ، چرا برای معادن دستورالعمل بهداشتی صادر نشد؟

به گزارش سیلور 7، معادن زغال سنگ نقش ویژه ای در تولید محصولات داخلی دارند به حدی که بیشترین کاربرد را در فولاد سازی ها دارند.

حال ناخوش کارگران معدن با تعطیلی کرونایی ، چرا برای معادن دستورالعمل بهداشتی صادر نشد؟

به گزارش خبرنگار ، از زمانی که ویروس کرونا وارد ایران شد، بر تمام بخش های مالی، خدماتی و اجتماعی تاثیر گذاشت، اما این تاثیر بر بخش معدن به صورت پنهانی تاثیرات زیادتری گذاشت. معدن به خصوص معادن زغال سنگ نقش ویژه ای در تولید محصولات داخلی دارند به حدی که بیشترین کار برد را در فولاد سازی ها دارند.

حال معادن زغال سنگ با شیوع کرونا، دچار تعطیلی طولانی مدت شده اند به طوری که از سال گذشته تا کنون تعطیل هستند و تولیدشان به حد خیلی کم بوده است.

در برخی از معادن به دلیل اینکه کار به صورت دست جمعی انجام می شود و افراد به صورت گروهی کار می کنند، به طور مثال گروه 600 نفره وارد یک معدن می شوند. شرایط سختی برای کار کردن در معادن وجود دارد اما موضوعی که جای سوال دارد، چرا معادن جزو مشاغل در نظر گرفته نشده اند و شرایط کاری نا مشخصی دارند؟ حتی دستورالعمل بهداشتی برای آن تعریف نشده است.

با تعطیلی معادن تولیدی کشور به نصف خواهد رسید که خبر از گرانی محصولات دارد چرا که بسیاری از کالاها از زغال سنگ بهره می برند.

سعید صمدی دبیر انجمن زغال سنگ ایران در گفت وگو با خبرنگار ، گفت: کرونا تاثیر زیادی در معادن زغال سنگ گذاشته است به طوری که این معادن را از قبل عید تعطیل کرده و همچنان تعطیل مانده اند.

او بیان نمود: کارگران برای کار کردن در محیط های تاریک و دربسته و در جمع زیادی از افراد حدود 600 نفر باید کار کنند که با این شرایط به وجود آمده اصلا نمی توان فاصله اجتماعی را در معادن رعایت کرد، از این رو معادن تعطیل شده اند.

دبیر انجمن زغال سنگ ایران تشریح کرد: نامه های متعددی برای فعالیت در معادن زغال سنگ زده ایم اما متاسفانه این معادن اصلا در لیست مشاغل پرخطر در نظر گرفته نشده اند و هیچ گونه تسهیلاتی نگرفته اند. حداقل می توانستند این معادن را جزو معادن آسیب دیده در نظر بگیرند اما این کار را نیز انجام نداده اند.

: توانایی درآمد معدن برای بستن چاه های نفت/ بیمه ها هنوز معادن را جدی نمی گیرند

صمدی ادامه داد: تنها میزان ناچیزی تسهیلات مالیاتی و بیمه بیکاری برای این کارگران در نظر گرفته اند که اصلا در برابر ضرر و زیانی که در پیش داریم ناچیز است. مدتی است که ویروس کرونا بخش قابل توجهی از کشور را تحت تاثیر قرار داده است. با توجه به اینکه این معادن با اشتغال چندین هزار نفری تولید کننده مواد اولیه صنایع فولاد و کُک سازی ها هستند، توقف تولید در این معادن بیش از این عملا باعث تعطیلی این صنایع به دلیل نبود مواد اولیه خواهد شد، بنابراین در این شرایط، تعطیلی معادن نمی تواند در دستور کار قرار گیرد.

رئیس کمیسیون معدن خانه اقتصاد ایران گفت: کرونا باعث شده تولید زغال سنگ به شدت کاهش یابد که ضرر آن را 2 ماه دیگر که انبارها نیز خالی خواهند شد، می بینیم. فولادسازی به شدت به زغال سنگ نیاز دارند که در آینده ای نه چندان دور دچار مسائل زیادی خواهند شد.

این مقام مسئول بیان نمود: هم اکنون 80 درصد زغال سنگ از منابع داخلی تامین می شوند که در سال گذشته حدود 2 میلیون تن زغال سنگ تولید شد که این میزان نیاز کل کشور را می داد اما امسال نیز با کمبود جدی زغال سنگ روبرو خواهیم شد. پیش بینی می شود امسال تولید زغال سنگ با این رویه تعطیلی به نصف تولیدی سال گذشته نخواهد رسید.

صمدی گفت: زغال سنگ را به دلیل مراحل پیچیده ای که دارد نمی توان وارد کرد و قطعا این کمبود دامنه اقتصاد کشور را خواهد گرفت و با بحران جدی رو به رو خواهیم شد.

او افزود: بسیاری از معادن فعالیت خود را آغاز نکرده اند که ضرر مالی شدیدی خواهیم دید. اگر معادن را با این شرایط فعال کنیم با انبوه زیادی از تلفات روبرو خواهیم شد.

مهرداد اکبریان رییس انجمن تولیدکنندگان و صادرکنندگان سنگ آهن ایران در گفت وگو با خبرنگار ، گفت: معدن نقش زیادی در حوزه مالی و تولیدی دارد. معادن زغال سنگ تاثیر زیادی در حرکت دیگر معادن در کشور دارند که هم اکنون با تعطیلی دچار آسیب های زیادی شده اند.

او بیان نمود: متاسفانه شیوع بیماری کرونا تاثیر زیادی در تعطیلی معادن گذاشت که امسال تقریبا نیمی از معادن زغال سنگ تعطیل شده و با حجم زیادی از رکود روبرو خواهیم شد. این موضوع علاوه بر این بخش های مختلفی را تحت تاثیر قرار می دهد که یکی از آن ها نیز اشتغال خواهد بود.

رییس انجمن تولیدکنندگان و صادرکنندگان سنگ آهن ایران گفت: این نکته قابل ذکر است که برخی از آسیب هایی که به بخش معدن وارد شده حاصل تحریم های خارجی، خودتحریمی های ناشی از سوءمدیریت و عدم برنامه ریزی هوشمندانه است؛ زنجیره ای طولانی و تاثیرگذار که البته مانند دومینو تاثیر منفی هر یک از نقش آفرینان، دیگری را دچار آسیب می کند.

اکبریان با بیان اینکه در حال حاضر تحریم های بین المللی موجب رکود بازار و اقتصاد کشور شده و در نتیجه تجار و سرمایه داران علاقه ای به سرمایه گذاری در سطوح مختلف ندارند، گفت: تحریم های خارجی در شکل کلان موجب ایجاد مسائل جدی در نقل و انتقال های مالی و در نتیجه عدم امکان دسترسی به تکنولوژی های جدید و روزآمد شده است. این موضوع در حالی است که صنعت معدن به طور جدی نیازمند دسترسی به تکنولوژی نوین و کارآمد است.

رییس انجمن تولیدکنندگان و صادرکنندگان سنگ آهن ایران با تاکید بر اینکه تولید استاندارد بالای محصولات معدنی به طور قطع نیازمند بهره مندی از امکانات کافی است که البته در سطوح دیگر صنایع نیز این موضوع مهم را باید پیگیری کرد، گفت: نباید از این نکته مهم به سادگی عبور کرد که فعالان بخش خصوصی همیشه هشدار هایی جدی پیرامون مسائل مالی در بخش های مختلف داده اند، اما مسوولان کماکان نسبت به این موضوع بی توجه بوده و آن طور که باید مسائل مطرح شده از سوی بخش خصوصی را مورد توجه و بررسی قرار نداده اند.

اکبریان با تاکید بر اینکه کشور در سطوح مختلف مالی دچار مشکل است، گفت: تا زمانی که مسائل معدن و تعطیلی آن ها رفع نشود شاهد مسائل مالی زیادی خواهیم بود. در اقتصاد کشور با سیستمی روبرو هستیم که بر اساس برنامه ریزی و دانش پیش نمی رود و همیشه برنامه ریزی های عجولانه، بخشنامه های بی اعتبار و ناگهانی و نداشتن چشم اندازی روشن مصائب صنعت و اقتصاد کشور را دامن زده است.

روشن است که بخش قابل توجهی از آسیب های تولید کشور حاصل تحریم های بین المللی است، اما نداشتن مدیریت مناسب و اندیشمندانه بیشترین آسیب ممکن را بر تولید کشور تحمیل کرده است. از همین رو مسئولان باید قدم هایی جدی به منظور برنامه ریزی های هوشمندانه بردارند.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 26 خرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: silverseven.ir شناسه مطلب: 993

به "حال ناخوش کارگران معدن با تعطیلی کرونایی ، چرا برای معادن دستورالعمل بهداشتی صادر نشد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حال ناخوش کارگران معدن با تعطیلی کرونایی ، چرا برای معادن دستورالعمل بهداشتی صادر نشد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید