خبرنگاران استفاده از تجربه کنترل کووید-19 لیگ قهرمانان در لیگ ایران

به گزارش سیلور 7، تهران- خبرنگاران- افسر کنترل دوپینگ کنفدراسیون فوتبال آسیا گفت: مواردی را در مورد کنترل بیماری کووید-19 در برگزاری لیگ قهرمانان آسیا تجربه کردیم و کوشش می کنم آن را به عنوان یک الگو برای لیگ حرفه ای فوتبال ایران استفاده کنیم.

خبرنگاران استفاده از تجربه کنترل کووید-19 لیگ قهرمانان در لیگ ایران

به گزارش خبرنگاران، زهره هراتیان که ریاست مرکز ارزیابی های پزشکی و بازتوانی فوتبال ایران (ایفمارک) را نیز برعهده دارد، گفت: از زمانی که بیماری کووید 19 شیوع پیدا کرد، تمام ورزش ها بعد از دوره قرنطینه های طولانی مدت که در اوایل بیماری آغاز شده بود، کم کم آغاز به فعالیت کردندکه فوتبال در این زمینه پیشگام بود.

وی اضافه کرد: فدراسیون بین المللی فوتبال (فیفا) از همان اوایل پروتکلی تدوین کرد و مسئولیت برگزاری مسابقات را برعهده دستورالعمل هایی که توسط وزارت بهداشت هر کشور تدوین می شد، گذاشت. مسابقات در هر کشوری که برگزار می گردد تابع قوانین وزارت بهداشت همان کشور خواهد بود. در لیگ قهرمانان سال جاری شاهد بودیم که میزبانان شرایط خودشان را داشتند. ولی آن چیزی که مسلم بود این بود که تیم ها در یک حباب امنیتی قرار داشتند. یعنی اجازه خروج در جایی که حضور داشتند را نداشتند. فقط باید به محل تمرین می رفتند و بر می گشتند و در زمان مسابقه هم حضور پیدا می کردند.

هراتیان گفت: تقریبا در همه کشورها هر سه روز تست PCR از بازیکنان گرفته می شد و شرایط برخورد با موارد مثبت در کشورهای مختلف، متفاوت بود. مثلا در عربستان فرد مثبت بعد از 72 ساعت، اگر 2 تست منفی ارائه می داد به فاصله 24 ساعت می توانست از قرنظینه خارج گردد. اما در امارات باید 10 روز در قرنظینه می ماند و بعد از قرنطینه خارج می شد. تاییدیه های مختلف مختصص قلب و ریه هم باید ضمیمه پرونده پزشکی می شد.

افسر کنترل دوپینگ آسیا در ادامه بیان نمود: کنفدراسیون فوتبال آسیا علاوه بر معاینات پیش از آغاز مسابقات از تیم ها می خواست که پیش از ورود به محل برگزاری مسابقات تست های منفی PCR را ارائه دهند. همچنین تعداد افسران کنترل دوپینگی که به عنوان پزشک در این مسابقات حضور داشتند را توضیح وظایف جداگانه ای برای آنها تعریف می کرد. به این صورت که نماینده ای مختص این بود که فقط شرایط مربوط به کرونای آن تیم را آنالیز کند و اینکه در حین مسابقه تمام شرایط را کنترل و تذکرات لازم را به تیم بدهد. همچنین اینکه آیا میزبان شرایط لازم را برای کووید19 آماده نموده است یا نه، نیز بر عهده افسران کنترل دوپینگ بود.

هراتیان در انتها خاطر نشان کرد: با توجه به تجربه ای که در لیگ فوتبال ایران داشتیم. باعث شد که به شخصه با اعتماد به نفس بهتری در مسابقات حضور داشته باشم. احاطه کاملی در حوزه های مختلف کرونا و ورزش فوتبال را داشتیم. مواردی نیز در حین انجام برگزاری مسابقات تجربه کردیم و کوشش می کنم آن موارد را به عنوان یک الگو برای لیگ حرفه ای فوتبال ایران استفاده کنم. آنچه مسلم است شرایط واکسیانسیون کشورها هم به سمتی می رود که امیدوار هستیم، در لیگ آینده بازیکنان حرفه ای واکسینه شده باشند که این امر می تواند یاری خیلی بزرگی برای برگزاری مسابقات و کنترل شرایط کووید-19 باشد.

منبع: ایرنا
انتشار: 26 خرداد 1400 بروزرسانی: 26 خرداد 1400 گردآورنده: silverseven.ir شناسه مطلب: 1696

به "خبرنگاران استفاده از تجربه کنترل کووید-19 لیگ قهرمانان در لیگ ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران استفاده از تجربه کنترل کووید-19 لیگ قهرمانان در لیگ ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید