خبرنگاران رودخانه خمام رشت نیازمند لایروبی است

به گزارش سیلور 7، رشت - خبرنگاران - مرگ تعدادی ماهی در رودخانه خُمام در استان گیلان طی چند روز اخیر در فضای مجازی پیچیده و اینک پاسخ محیط زیست گیلان به این موضوع، ضرورت لایروبی این رودخانه اعلام شده است.

خبرنگاران رودخانه خمام رشت نیازمند لایروبی است

پس از وایرال (همرسانی) شدن خبری مبنی بر مشاهده مرگ تعدادی ماهی در رودخانه محدوده بلوار پاسداران این شهر، خبرنگاران گیلان علت را از روابط عمومی اداره کل حفاظت و محیط زیست گیلان جویا شد و پاسخ به بعد از نتیجه بررسی موکول شد.

رئیس اداره حفاظت محیط زیست رشت پس از بررسی موضوع اظهار داشت: رودخانه مذکور رودخانه ای مثل دیگر رودخانه های استان آلوده و پر از زباله، لاستیک و غیره بوده و احتیاجمند لایروبی است.

حمزه عشوری به روابط عمومی این اداره کل اظهار داشته است: گمان برق انداختن و یا سم ریزی در این رودخانه دور از ذهن است چرا که شرایط رودخانه اصلا مناسب ماهیگیری به نظر نمی رسد.

وی بیان نمود: دیگر جانداران چون قورباغه و لاک پشت در رودخانه به چشم می خورد؛ اما چیزی که مسجل است، احتیاج مبرم به لایروبی و جمع آوری زباله از رودخانه است.

شهر خمام بر سر راه ارتباطی دو شهر رشت و بندر انزلی واقع شده است و به عبارتی راستا بین المللی و ترانزیتی مرکز استان گیلان به سمت بزرگترین بندرِ شمالِ کشور یعنی بندرانزلی از شهر خمام می گذرد.

خمام نزدیکترین شهر به مرکز گیلان (رشت) است، فاصله شهر خمام تا شهر رشت 7 کیلومتر و تا شهر انزلی 15 کیلومتر است؛ خمام در شمال به وسیله ساحل زیبای جفرود بالا به دریای خزر متّصل است و شهری مرزنشین محسوب می گردد و در غرب به وسیله روستای دهنه سرشیجان و روستای جیرسرباقرخاله به ساحل شرقی تالاب انزلی متّصل است.

در فرهنگ یک هزار ساله خمام چنین آمده که مردمان این منطقه برای نگهداری آب شربِ مورد استفاده خود آن را داخل خُم نگه می داشتند به طوری که در بیشتر خانه ها این خم ها وجود داشته و به همین دلیل این منطقه به خُمآب معروف شد که به مرور زمان به خمام تغییر نام پیدا کرد و امروز رودخانه های سرزمین آب و آبادانی احتیاجمند جان رسانی دوباره اند.

اگر چه گلوی رودخانه های گیلان علاوه بر آلودگی، زخمی خشونت بیل های مکانیکی در برداشت غیر مجاز شن و ماسه نیز هستند و صدای فریاد این جاری های زلال هر بار خاموش تر از پیش و نت های آوازشان هر بار کم رمق تر از همواره دل اهالی دهکده ها را می نوازد.

گیلان دارای 54 رشته رودخانه دائمی است که تعداد 18 رودخانه بنام های سفیدرود، پلرود، شفارود، شلمان رود، زرجوب، گوهررود، پیربازار، پسیخان، سیاه درویشان، ماسوله رودخان، مرغک، دیناچال، لیسار، لمیر، حویق، لوندویل، آستاراچای و آچی رود از لحاظ بیولوژیکی و اکولوژیکی و زیست محیطی از اهمیت ویژه ای برخوردارند.

از سال 1390 بویژه 1395 به بعد رودخانه های استان هرساله بر اساس دستور العمل ها و بخش نامه های سازمان حفاظت محیط زیست به صورت فصلی توسط آزمایشگاه این اداره کل مورد نمونه برداری و پارامترهای فیزیکوشیمیایی آن بررسی و با استفاده از نرم افزار شاخص کیفیت رودخانه ها (شاخص کیفیت منابع آب سطحی ایران IRWQsc) در خاتمه سال گزارش کیفی آن تهیه و نتایج به تفکیک هر رودخانه به سازمان مذکور و دستگاههای ذیربط اعلام می گردد.

طول رودخانه های گیلان حدود 2 هزار و 200 کیلومتر است که 10 رشته رودخانه مهم برای رها سازی تولیدات شیلات گیلان در استان وجود دارد که در آنها امکان مهاجرت انبوه ماهیان استخوانی از جمله ماهی سفید است.

منبع: ایرنا
انتشار: 3 خرداد 1400 بروزرسانی: 3 خرداد 1400 گردآورنده: silverseven.ir شناسه مطلب: 1666

به "خبرنگاران رودخانه خمام رشت نیازمند لایروبی است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران رودخانه خمام رشت نیازمند لایروبی است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید