دعوا بر سر شام!، شامپانزه یا عقاب، کدام پیروز می گردد؟

به گزارش سیلور 7، شامپانزه ها معمولاً برای گوشت شکار می نمایند، اما یک رویارویی نادر بین یک شامپانزه و یک عقاب در تانزانیا توانایی آنها را در جمع آوری نشان داد. عقابی در دره ایسا در غرب تانزانیا در آستانه خوردن غذای سختی بود که یک شامپانزه نر آلفا وارد صحنه شد و طعمه را ربود.

دعوا بر سر شام!، شامپانزه یا عقاب، کدام پیروز می گردد؟

به گزارش خبرگزاری خبرنگاران ، عقابی در دره ایسا در غرب تانزانیا در آستانه خوردن غذا بود که یک شامپانزه نر آلفا وارد صحنه شد و طعمه را ربود، برخورد نادری که به وسیله دانشمندان در یک مطالعه تازه ثبت شده است.

شامپانزه ها Pan troglodytes بیشتر گیاهخوار هستند، اما رژیم غذایی آنها شامل مقداری گوشت و سایر محصولات حیوانی است. آنها به طور فعال گوشت مورد احتیاج خود را شکار می نمایند و در موارد نادر لاشه های مرده را از بین می برند. اکنون یک مطالعه تازه توانایی شامپانزه ها را برای رویارویی با دیگر شکارچیان و خوردن غذای آنها با رفتاری به نام مهار مقابله ای نشان می دهد.

نویسنده اصلی سام بیکر، هماهنگ نماینده تحقیقات پروژه حفاظت از پستانداران بوگوما در اوگاندا، همراه با کیدوسی راولنت مافوم، دستیار محلی، شامپانزه ها را تعقیب می کردند، وقتی دیدند که ایمبا، یک شامپانزه نر آلفا، به یک تکه علف بلند برخورد کرد. سپس یک عقاب تاجدار Stephanoaetus coronatus بلافاصله پرواز کرد. لحظاتی بعد، ایمبا با یک Tragelaphus scriptus بی حرکت ظاهر شد که نویسندگان مطالعه تصور می نمایند عقاب به تازگی آن را گرفته است.

بیکر در پیامی در شبکه های اجتماعی گفت:مانند بسیاری از تجربیات تازه و نادر، در لحظه سورئال و هیجان انگیز بود. این رویارویی ها حتی در ادبیات نادر است، بنابراین مشاهده تقریباً کامل رویدادها منحصر به فرد است.

شامپانزه های دیگر سعی کردند لاشه را بدزدند و حدود یک ساعت از ایمبا التماس کردند که آن را به اشتراک بگذارد. او مقداری را به یک شامپانزه ماده داد و بیشتر آن را خودش مصرف کرد. بعد از دور انداختن لاشه، شامپانزه های دیگر رفتند و به خود یاری کردند تا بقایای آن را بیابند. در نهایت فقط جمجمه آن به جای مانده بود.

این برخورد تنها دومین نمونه مستند از یک شامپانزه است که غذا را از یک رپتور می دزدد. بیشتر گزارش های مربوط به جمع آوری رویارویی شامل شامپانزه هایی است که طعمه بابون ها را می گیرند. یک مطالعه در سال 2019 منتشر شده در مجله تکامل انسان نشان داد که شامپانزه ها از پلنگ ها نیز سرقت می نمایند (Panthera pardus)، حتی اگر پلنگ ها به طور طبیعی از شامپانزه ها پیشی بگیرند.

  • شیء عجیبی که انسان ها آن را نساخته اند!/ عکس

  • جانور عجیبی که در اعماق تاریکی پیدا شد/ عکس

بیکر گفت: از آنجایی که شامپانزه ها یکی از نزدیک ترین اقوام زنده ما هستند، آنها دریچه ای به زندگی آخرین جد مشترک ما که حدود 6 تا 8 میلیون سال پیش می زیسته هستند و تکامل رفتار انسان را به ما می دهند. او گفت که جمع آوری اطلاعات از آن ها می تواند منجر به رفتارهای اجتماعی پیچیده تر در انسان های اولیه گردد مانند سنگ های تکاملی، غیرفعال به جمع آوری رویارویی، به شکار مشارکتی.

منبع: livescience

227323

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 14 آذر 1402 بروزرسانی: 14 آذر 1402 گردآورنده: silverseven.ir شناسه مطلب: 2345

به "دعوا بر سر شام!، شامپانزه یا عقاب، کدام پیروز می گردد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دعوا بر سر شام!، شامپانزه یا عقاب، کدام پیروز می گردد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید