سازمان ملل: تعویق نشست استانبول فرصتی برای مذاکرات دوحه است

به گزارش سیلور 7، درحالیکه نشست استانبول به دلیل مخالفت طالبان تا اطلاع ثانوی به تعویق افتاده، سازمان ملل تاکید نمود که این وقفه فرصتی است تا در مذاکرات قطر پیشرفت صورت گیرد.

سازمان ملل: تعویق نشست استانبول فرصتی برای مذاکرات دوحه است

به گزارش دفتر منطقه ای خبرنگاران، دفتر نمایندگی سازمان ملل در افغانستان (یوناما) با انتشار بیانیه ای اعلام نمود که رایزنی چند روره دیبورا لاینز نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل برای افغانستان با احزاب و شرکای بین المللی افغانستان در خصوص بهترین راه پیشبرد برای تقویت و ایجاد انگیزه در مذاکرات صلح بین الافغانی انتها یافت.

این دیدارها در حالی اجرا شده است که در چند روز اخیر علاوه بر سازمان ملل، مقامات آمریکایی، قطری و ترکیه ای نیز برای متقاعد کردن طالبان جهت شرکت در نشست استانبول با نمایندگاه این گروه در حال رایزنی بودند که تا به امروز نتیجه ای نداشته است.

یوناما اضافه کرد: در کار برای حمایت از مذاکرات صلح افغانستان تاملی صورت نخواهد گرفت، سازمان ملل به مشورت های خود با نمایندگان جمهوری اسلامی افغانستان و طالبان ادامه می دهد تا تمرکز خود را روی کوشش های صلح و راه چاره برای صلح عادلانه و مداوم حفظ کند.

در این بیانیه همچنین تاکید شده است: به تعویق افتادن کنفرانس استانبول فرصت دیگری را برای طرف های افغان فراهم می نماید تا پیشرفتی در مذاکرات جاری صلح بین الافغانی در دوحه صورت گیرد؛ در کوشش های افغان ها برای دستیابی به صلح نباید سستی صورت گیرد.

سازمان ملل درحالی بر تمرکز بر مذاکرات قطر می گوید که هفته گذشته حفیظ منصور عضو ارشد تیم مذاکره کننده افغانستان اعلام نمود که مذاکرات با طالبان متوقف شده و از چندی پیش هیچ گفت وگویی بین دو طرف انجام نشده است.

ذبیح الله مجاهد سخنگوی طالبان نیز با تایید توقف مذاکرات گفته بود که پس از اعلام تغییر تاریخ خروج نیروهای خارجی از افغانستان، در همه زمینه ها تجدید نظر می گردد.

.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 30 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 30 اردیبهشت 1400 گردآورنده: silverseven.ir شناسه مطلب: 1659

به "سازمان ملل: تعویق نشست استانبول فرصتی برای مذاکرات دوحه است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سازمان ملل: تعویق نشست استانبول فرصتی برای مذاکرات دوحه است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید