سوغات چیانگ مای، بهترین صنایع دستی و محصولات بومی شمال تایلند

به گزارش سیلور 7، چیانگ مای یکی از مقصدهای محبوب در تایلند است. در بازارها و مراکز خرید این شهر، سوغاتی های متنوع از مناطق شمال تایلند عرضه می گردد؛ از بهترین محصولات غذایی بومی گرفته تا صنایع دستی.

سوغات چیانگ مای، بهترین صنایع دستی و محصولات بومی شمال تایلند

با تور تایلند به طبیعتی همچون بهشت سفر کنید

بازارهای شبانه چیانگ مای، یکی از مقاصد توریستی تایلند، جزو محبوب ترین جاذبه های گردشگری این شهر است. این بازارها معمولا بعدازظهرها تا آخر شب فعالیت می نمایند و در تمام طول سال برپا می شوند. حتی در روزهای بارانی، باز هم بسیاری از غرفه ها راه می افتند و فعالیت شان را متوقف نمی نمایند. اگر در سفر به چیانگ مای تصمیم گرفتید که برای عزیزان تان سوغاتی بخرید، این بازارها جای مناسبی برای خرید خوب و مقرون به صرفه است.

سوغاتی های چیانگ مای تنوع قابل توجهی دارند. از بهترین صنایع دستی و خوراکی های محلی گرفته تا محصولات مختلف از برندهای مشهور جهان در مراکز تجاری و بازارهای این شهر عرضه می گردد. در ادامه با چند مورد از سوغاتی های این شهر آشنا می شویم.

لباس های محلی شمال تایلند

بازارهای چیانگ مای پر از لباس های مختلف از برندهای گوناگون است. از سراسر جهان لباس به این بازارها وارد می گردد و اتفاقا مشتریان زیادی هم دارد. با قیمت های بسیار مناسبی می توانید انواع لباس را بخرید که البته همه آن ها کیفیت مطلوبی ندارند. اگر می خواهید سوغاتی خاص و باکیفیتی بخرید، بهترین انتخاب خرید لباس های سنتی تایلندی است. این لباس ها معمولا کیفیت های بسیار خوبی دارند و طرح و رنگ آن ها بسیار جذاب است. البته اخیرا طراحان جوان، لباس های سنتی و طرح های مدرن را ترکیب نموده اند و لباس هایی شیک و زیبا و مناسب سلیقه جوانان عرضه نموده اند.

اسانس و اسانس سوز و روغن های معطر

اسانس های روغنی معطر را معمولا از گیاهان خوشبو تهیه می نمایند. در چیانگ مای می توانید در فروشگاه های سوغات، انواع اسانس معطر از گیاهانی مثل لاوندر، وارنگ بو و... را بخرید. انواع اسانس سوز به شکل های مختلف در بازارها به فروش می رسد که علاوه بر سوزاندن اسانس از آن می توانید به عنوان یک وسیله دکوری بهره ببرید.

انواع روغن های معطر با مصارف درمانی و زیبایی در فروشگاه های چیانگ مای عرضه می گردد که می توانید تهیه کنید و از کیفیت و خلوص آن ها مطمئن باشید. مثلا روغن نارگیل که خواص بی شمار آن در زیبایی پوست و مراقبت از مو ثابت شده است. البته انواع روغن نارگیل برای مصارف خوراکی هم در فروشگاه ها عرضه می گردد. قبل از خرید در خصوص نحوه مصرف و کاربرد هر روغن به خوبی اطلاعات لازم را از فروشنده ها دریافت کنید.

کاسه های مدیتیشن

این کاسه های مدیتیشن در اصل تبتی هستند ولی در بازارهای شبانه چیانگ مای هم زیاد پیدا می شوند و به یکی از سوغاتی های محبوب تایلند تبدیل شده اند. با اشیای مختلف به این کاسه ضربه می زنند که صدای خاصی ایجاد می نماید. کاسه هایی که در معابد استفاده می شوند بسیار بزرگ اند، ولی مدل های کوچک تر که در بازارها به فروش می رسد معمولا قطری 5 تا 15 سانتی متری دارد. این کاسه ها با ترکیبی از فلزات برای اجرای مراسم های خاص بودایی طراحی شده اند.

کوسن های مثلثی

نقاشی های دیواری پیدا شده در نواحی شمال تایلند نشان می دهد که این کوسن های مثلثی از سال 1850 رواج پیدا نموده اند. به نظر می رسد که از این کوسن ها در معابد زیاد استفاده می کردند. حتی تصویری از خدایان دیده می گردد که به این کوسن ها تکیه داده اند. این کوسن ها به شکل هرم هستند و معمولا با زیراندازهای سنتی همراه می شوند. کوسن هایی که در بازارها می بینید، کاملا سنتی هستند و فراوری انبوه ندارند. کشاورزان محلی در فصل زمستان، زمانی که کار کشاورزی تعطیل است، این کوسن ها را فراوری می نمایند.

سبدهای برنج

همان طور که از اسم این سبدها تعیین است، از آن ها برای نگهداری برنج استفاده می نمایند. طراحی های زیبا و نقاشی شده با دست باعث شده که مورد توجه گردشگران قرار بگیرند و آنها را به عنوان سوغات برای عزیزان خود تهیه نمایند. از این سبدها می توانید برای نگهداری هر چیزی بهره ببرید. هم جنبه تزیینی دارد و هم کاربردی است. این سبدهای دست ساز با بامبو تهیه می شوند.

ابریشم

تایلند محل زندگی گونه ای خاص از کرم ابریشم است که از برگ های توت تغذیه می نماید. ابریشم تایلند به خاطر کیفیت بالا و طرح ها و رنگ های فوق العاده، از طلایی گرفته تا سبز روشن، در سراسر جهان مشهور است. البته این نوع ابریشم معمولا بسیار گران است. در چیانگ مای علاوه بر پارچه ابریشم می توانید محصولات تهیه شده از آن را تهیه کنید. مثلا شال و روسری، کوسن و کالای خواب، لباس و...

فانوس های تایلندی

این فانوس ها به شکل بالن های هوای گرم تهیه می شوند. بسیار سبک و رنگارنگ و زیبا هستند و غیر از تایلند در بسیاری از کشورهای آسیایی رواج دارند. این فانوس ها را معمولا با الیاف برنج و بامبو تهیه می نمایند و آن را با شمع های کوچکی روشن می نمایند که حتی در باد شدید هم روشن می ماند. البته این فانوس ها ممکن است خطراتی را هم ایجاد نمایند و در بسیاری از مناطق، روشن کردن آن ها ممنوع شده است، مگر در برخی مناسبت های خاص. اگر می خواهید از این فانوس ها بخرید، بهتر است روشن کردن آن را تا رسیدن به شهر و دیار خود به تاخیر بیاندازید.

چترهای تایلندی

چترهای تایلندی طرح های بی نظیر و رنگارنگی دارند که به راحتی قابل تشخیص است. این چترها را معمولا با الیاف گیاهی، بامبو و حتی ابریشم تهیه می نمایند. چترهایی که تماما از بامبو تهیه می شوند، معمولا برای استفاده در بارندگی است و آن چترهایی که با الیاف گیاهی تهیه می شوند، جنبه تزیینی دارند.

کاسه ها و تندیس های سرامیکی

تایلند را به خاطر اشیا و ظروف سرامیکی اش می شناسند که طرح ها و رنگ های خاص و زیبایی دارد. تندیس های سرامیکی معمولا کاریکاتورهای انسانی یا تصاویری از حیوانات است. در بازارها به راحتی می توانید این تندیس ها را پیدا کنید که معمولا قیمت های بسیار مناسبی دارند.

گل های صابونی

در سراسر تایلند می توانید صابون های زیبایی بخرید که به شکل گل تراشیده می شوند. این صابون های زیبا در طرح ها و رنگ های جذاب با عطرهای بی نظیر جزو سوغاتی های محبوب تایلند است. البته این سوغاتی در شمال تایلند و در چیانگ مای به خاطر طرح های بی نظیر و خاصش، بیشتر مورد توجه قرار گرفته است. به خصوص بازارهای شبانه، به یکی از مراکز پررونق عرضه و فروش این صابون ها تبدیل شده است. صابون ها به شکل های مختلف تهیه می شوند، ولی معمولا طرح گل های مختلف بیشتر مورد توجه مردم قرار گرفته است. یک هنرمند با ذوق، گل ها را از صابون می تراشد و بعد آن ها را رنگ آمیزی می نماید. این هدیه زیبا بدون شک مورد توجه تان قرار می گیرد و عزیزان تان را خرسند می نماید.

لباس های موی تای

این لباس های ورزشی معمولا مورد توجه گردشگران دوستدار ورزش قرار می گیرد. اگر در نزدیکان تان کسی هست که به موی تای علاقه داشته باشد، با خرید این هدیه می توانید او را خرسند کنید یا ترغیب کنید که این ورزش را یاد بگیرد و از آن لذت ببرد.

ماسک های تای خون

از این ماسک ها در اجرای نمایش های پایکوبی سنتی تایلندی استفاده می کردند که در زمان های قدیم بسیار رواج داشت. امروزه هنرمندان بسیار کمی این هنر ساخت ماسک ها را دنبال می نمایند. این ماسک های سنتی طرح های جالبی دارند و رنگارنگ هستند. اگر به هنرهای بومی علاقه دارید، از این ماسک ها به عنوان یک وسیله دکوری می توانید بهره ببرید و حال و هوای دیگری به منزل تان بدهید.

ادویه جات و گیاهان معطر

برای اینکه عطر و طعم غذاهای تایلندی را به غذاهای خود اضافه کنید، می توانید از غرفه های بازارها، ادویه های مخلوط تایلندی بخرید. در سفر به تایلند می توانید در کلاس های آشپزی شرکت کنید تا بهتر بتوانید از این ادویه ها برای طعم دادن به غذاهای تایلندی بهره ببرید. غیر از ادویه انواع دمنوش و سبزیجات و گیاهان معطر با خاصیت های درمانی مختلف در غرفه ها به فروش می رسد.

توک توک

توک توک ها یکی از وسایل نقلیه عمومی در بسیاری از کشورهای آسیایی هستند. خرید نمونه های کوچک این توک توک ها که از جنس های مختلف مثل فلز و چوب ساخته می شوند، می تواند خاطرات سفر به تایلند را زنده کند. انواع آلومینیومی آن سبک تر است و به راحتی می توانید آن را حمل و نقل کنید.

چای

در مناطق کوهستانی شمال تیلند و چیانگ مای، چای پرورش داده می گردد که عطر و طعم متفاوتی دارد و سوغاتی خوبی برای علاقه مندان به چای است. انواع چای سبز، سرخ و سیاه در بسته بندی های گوناگون عرضه می گردد.

زیورآلات نقره

زیورآلات نقره ای در تایلند رواج زیادی دارند. از دیرباز اهالی این کشور از این فلز برای ساخت انواع زیورآلات استفاده می نمایند و امروزه می توانید آن ها را با طرح های سنتی یا مدرن در فروشگاه های سطح شهر چیانگ مای پیدا کنید. طرح های سنتی هواداران بیشتری دارند و سوغاتی خاص تری هستند.

منبت کاری

چاینگ مای به خاطر هنر منبت کاری شهرت دارد. کارگاه های مختلف منبت کاری در سراسر شهر محصولا ت چوبی مختلف را با طرح های جذاب سنتی تزیین می نمایند. در بازارهای شبانه و فروشگاه های سوغات می توانید محصولات این کارگاه ها را خریداری کنید، در ضمن در طول سفرتان می توانید از یکی از این کارگاه ها دیدن کنید.

منبع: کجارو / theculturetrip.com / toponmylist.com / theculturetrip.com
انتشار: 12 آذر 1398 بروزرسانی: 7 مهر 1399 گردآورنده: silverseven.ir شناسه مطلب: 555

به "سوغات چیانگ مای، بهترین صنایع دستی و محصولات بومی شمال تایلند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سوغات چیانگ مای، بهترین صنایع دستی و محصولات بومی شمال تایلند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید