علل افسردگی در سالمندان و پیش گیری از آن

به گزارش سیلور 7، افسردگی در سالمندان و افراد پیر اختلال چندان نادری نیست. طبق آمار موجود حدود 15 درصد از سالمندان در جامعه مبتلا به اختلال افسردگی می باشند.

علل افسردگی در سالمندان و پیش گیری از آن

افزایش سن به تنهایی یک عامل خطرساز برای پیدایش افسردگی نیست بلکه وجود بیماری های جسمی متعدد در این دوران و تنهایی سالمند، از عوامل مساعد کننده ابتلا به افسردگی می باشند.

نشانه های شایع افسردگی در سالمندان چیست؟

یک سری از علائم افسردگی در همه دوران زندگی تقریبا به طور مشترک و یکسان دیده می شود از جمله این علائم می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • مشکل در خواب و اشتها (کم خوابی و کاهش وزن)
 • خلق گرفته
 • احساس غم و اندوه
 • نارضایتی از زندگی
 • اشکال در تمرکز و تصمیم گیری به معنی دو دل بودن و بلاتکلیف ماندن در انجام امور
 • کاهش میل جنسی
 • سرزنش خود و احساس تقصیر و گناه

در سالمندان افسرده، کاهش خواب می تواند به صورت سحرخیزی و بیدار شدن مکرر در طول شب دیده شود. احساس گناه و بعضی اوقات احساس پوچی و ناامیدی و آرزوی مردن و گاه حتی افکار خودکشی نیز از علائم افسردگی در این سنین می باشد. نکته قابل توجه این است که افسردگی در دوران سالمندی معمولا خود را با شکایات بدنی متعدد نشان می دهد. دردهای پراکنده جسمی که علت مشخصی برای آنها پیدا نمی شود، احساس داشتن یک بیماری علاج ناپذیر، اعتماد به نفس پایین همواره با احساس بی ارزشی و گاه افکار بدبینی نسبت به دیگران، از علائم نسبتا شایع در افسردگی سالمندان است.

آلزایمر، نشانه ای از افسردگی در سالمندان

اختلال در حافظه که اغلب اوقات به حساب فراموشی پیری و آلزایمر گذاشته می شود، می تواند نشانه ای از وجود افسردگی در سالمندان باشد. معمولا سالمندانی که از اختلال حافظه و فراموشی (مثلا فراموشی اسامی دوستان و آشنایان و یا فراموشی جای وسایل شخصی) شاکی هستند ممکن است مبتلا به افسردگی باشند. چرا که شخصی که دچار علائم آلزایمر و یا هر نوع فراموشی دیگر است، در سایر حوزه های عملکردی مثل صحبت کردن، برنامه ریزی برای انجام کارهای معمول در زندگی و انجام کارهای شخصی دچار اختلال است و این فرد اصولا از اختلال حافظه چندان شکایت ندارد.

بیشتر بدانید: فراموشی سالمندان، آلزایمر یا کندهوشی؟

پس هر اشکالی در حافظه به معنی داشتن آلزایمر نیست و می تواند به دلایل روحی و روانی از جمله افسردگی هم باشد. همچنین سالمندانی که نسبت به قبل تحریک پذیرتر شده و زودتر عصبانی می شوند، بی قرارند و تمایل به ثابت ماندن در یک چا را ندارند، ممکن است مبتلا به افسردگی باشند.

برای پیشگیری از افسردگی در دوران سالمندی چه باید کرد؟

 • اصلاح شیوه زندگی سالمند از راه کارهای مهم پیش گیری از ابتلاء به افسردگی در دوران پیری می باشد.
 • هنگامی که سالمند دچار اضطراب و دلشوره می شود بهتر است خود را به انجام کاری مثل کتاب خواندن، تماشای تلوزیون، باغبانی و ... مشغول نماید.
 • صحبت کردن با اقوام و دوستان در مواقع تنهایی به صورت تلفنی یا حضوری در پیش گیری از افسردگی موثر است. اصولا افراد پیر از تنهایی گریزانند و بودن در جمع، امید به زندگی را در آنها افزایش می دهد.
 • داشتن برنامه هایی با حضور فرزندان، افراد خانواده و گروه های هم سن و سال، در پیش گیری از ابتلا به افسردگی سالمندان موثر است.
 • گاهی اوقات خارج شدن از خانه برای مدتی کوتاه و قدم زدن در پارک یا تماشای مغازه ها برای بهبود خلق گرفته و کاهش نگرانی و اضطراب مفید است.
 • داشتن برنامه روزانه مشخص، مشخص زمان خواب و بیداری، برنامه ورزشی سبک و متناسب با شرایط جسمانی سالمندان، داشتن تغذیه مناسب و گنجاندن میوه و سبزیجات و ویتامین های گروه ب در برنامه غذایی در تنظیم خلق و روحیه فرد سالمند، می تواند موثر باشد.
 • در سالمندان افسرده تغییر محیط زندگی به تنهایی به بهبود خلق و روحیه او کمک نمی کند، در این موارد مراجعه به پزشک و استفاده از داروهای ضد افسردگی طبق دستور پزشک ضروری می باشد.
منبع: setare.com
انتشار: 4 اسفند 1399 بروزرسانی: 4 اسفند 1399 گردآورنده: silverseven.ir شناسه مطلب: 1494

به "علل افسردگی در سالمندان و پیش گیری از آن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "علل افسردگی در سالمندان و پیش گیری از آن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید