قیمت واکسن آنفلوآنزای 3 ظرفیتی، نحوه دریافت واکسن 3 ظرفیتی از داروخانه

به گزارش سیلور 7، خبرگزاری خبرنگاران- نایب رییس انجمن داروسازان ایران درباره شرایط توزیع واکسن آنفلوآنزا در داروخانه ها گفت: واکسنی که درحال حاضر در داروخانه ها توزیع می گردد، واکسن سه ظرفیتی است که قیمت آن قیمت مصوب 156 هزار تومانی است که سازمان غذا و دارو تعیین نموده است.

قیمت واکسن آنفلوآنزای 3 ظرفیتی، نحوه دریافت واکسن 3 ظرفیتی از داروخانه

به گزارش خبرگزاری خبرنگاران، دکتر علی فاطمی درباره شرایط توزیع واکسن آنفلوآنزا در داروخانه ها، گفت: در حال حاضر دو شرکت پخش در حال توزیع واکسن آنفلوآنزا هستند که از داروخانه ها سفارش گرفته و توزیع واکسن را انجام می دهند. واکسنی که در حال حاضر در داروخانه ها توزیع می گردد، واکسن سه ظرفیتی است که قیمت آن قیمت مصوب 156 هزار تومانی است که سازمان غذا و دارو تعیین نموده است.

توزیع ناچیز واکسن آنفلوآنزا در داروخانه ها

وی با بیان اینکه در حال حاضر واکسن سه ظرفیتی که مقرون به صرفه تر است و معمولا برای سالمندان استفاده می گردد، در دسترس است، گفت: با این حال اندازه توزیع واکسن در داروخانه ها بسیار ناچیز است. به طوری که به داروخانه های روزانه چهار عدد واکسن و به داروخانه های شبانه رزوی هشت عدد واکسن می دهند. در حالی که اگر فقط خود پرسنل داروخانه بخواهند واکسن را تزریق نمایند، سفارش اول واکسن همه داروخانه ها عملا تمام می گردد. البته باز هم واکسن های بیشتر دارد می آید.

نایب رییس انجمن داروسازان ایران بعلاوه گفت: واکسن سه ظرفیتی توزیع شده ظرف چند روز اخیر در کشور، بیشتر برای گروه سنی بالای 65 سال مناسب است و واکسن چهار ظرفیتی که کارایی به مراتب بیشتری دارد هنوز بین داروخانه ها توزیع نشده است. تا به امروز هم تمام واکسن های توزیع شده، وارداتی بوده است.

برای دریافت واکسن آنفلوآنزا از داروخانه به نسخه پزشک احتیاج است؟

دکتر فاطمی بعلاوه گفت: طبق قانون واکسن جزو دارو های نسخه ای محسوب می گردد و افراد برای دریافت واکسن آنفلوآنزا از داروخانه باید نسخه پزشک به همراه داشته باشند. در عین حال از آنجایی که باید ارائه این خدمات را در سامانه تی تک ثبت کنیم، کارت ملی هم به همراه داشته باشند. همراهان بیمار هم با در دست داشتن نسخه بیمار می توانند واکسن آنفلوآنزا را دریافت نمایند.

زمان طلایی تزریق واکسن آنفلوآنزا

دکتر فاطمی با بیان اینکه زمان طلایی تزریق واکسن آنفلوآنزا از دهم شهریور ماه تا دهم آبان ماه است، گفت: حدود دو هفته زمان احتیاج است تا سیستم ایمنی بدن به واکسن آنفلوانزا پاسخ مناسب دهد؛ بنابراین باید قبل از شیوع بیماری تزریق انجام گردد.

وی تاکید نمود: البته اگر پیروز به تزریق واکسن آنفلوآنزا در فصل پائیز نشدید، جای نگرانی نیست و امکان تزریق این واکسن تا اواسط زمستان هم وجود دارد؛ بنابراین فعلا پارت اول واکسن آمده که اندازه آن ناچیز بوده، اما پارت های بعدی که وارد گردد، احتیاج را رفع می نماید.

چه کسانی باید واکسن آنفلوآنزا بزنند؟

فاطمی درباره افرادی که باید واکسن کرونا را تزریق نمایند، گفت: خردسالان در محدوده سنی 6 ماه تا 9 سال، بهتر است دوبار در سال واکسن آنفلوآنزا دریافت نمایند. فاصله بین این دو واکسن باید حداقل چهار هفته باشد. در عین حال 70 تا 85 درصد از مرگ ومیر های ناشی از آنفلوآنزا در سالمندان بالای 65 سال رخ می دهد؛ بنابراین تزریق این واکسن به این گروه را هم باید جدی بگیریم.

وی در عین حال تاکید نمود: از آنجایی که در فرایند ساخت اغلب واکسن های آنفلوآنزا از پروتئین تخم مرغ استفاده می گردد، افرادی که به تخم مرغ حساسیت دارند، باید تزریق را زیر نظر پزشک در مراکز درمانی انجام دهند. در عین حال واکسن آنفلوآنزا باید دور از نور و در دمای 2 تا 8 درجه سانتی گراد در یخچال نگهداری گردد. دمای بالاتر یا پائین تر، از قدرت واکسن کم می نماید.

تزریق همزمان واکسن کرونا و آنفلوآنزا؛ آری یا خیر؟

فاطمی درباره، اما و اگر ها در زمینه تزریق همزمان واکسن کرونا و آنفلوآنزا، گفت: امکان تزریق همزمان واکسن کرونا و واکسن آنفلوآنزا وجود دارد، اما افرادی که مبتلا به کرونا هستند یا به آن مشکوک هستند نباید واکسن آنفلوآنزا را تزریق نمایند. در عین حال افرادی که به کرونا مبتلا شده اند و بهبود یافته اند، بعد از بهبودی، واکسن آنفلوآنزا را تزریق نمایند.

منبع: خبرگزاری آریا
انتشار: 27 مهر 1400 بروزرسانی: 27 مهر 1400 گردآورنده: silverseven.ir شناسه مطلب: 1872

به "قیمت واکسن آنفلوآنزای 3 ظرفیتی، نحوه دریافت واکسن 3 ظرفیتی از داروخانه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "قیمت واکسن آنفلوآنزای 3 ظرفیتی، نحوه دریافت واکسن 3 ظرفیتی از داروخانه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید