ممنوعیت تردد شبانه کامیونها و خودروهای دیزل از روز شنبه

به گزارش سیلور 7، استاندار تهران در پی افزایش آلایندگی هوا در هفته آینده از ممنوعیت تردد شبانه کامیونها و خودروهای دیزلی از روز شنبه تا اطلاع ثانوی اطلاع داد.

ممنوعیت تردد شبانه کامیونها و خودروهای دیزل از روز شنبه

به گزارش خبرنگاران، انوشیروان محسنی بندپی در جلسه کمیته اضطرار آلودگی هوا در تشریح محدودیتهای ناشی از احتمال افزایش آلایندگی هوا در هفته آینده گفت: با توجه به گزارش هواشناسی از بعدازظهر امروز تا صبح آدینه هوای مناسبی همراه با بارندگی و وزش باد خواهیم داشت. اما از عصر آدینه پایداری هوا شروع خواهد شد و از شنبه تا سه شنبه شاهد افزایش آلایندگی خواهیم بود.

وی اضافه کرد: کیفیت هوا علاوه بر این به صورت مستقیم در سلامت آحاد جامعه تاثیر گذار است، مهمتر از آن این است که هم افزایی میان آلایندگی با افزایش احتمالی مبتلایان و مرگهای ناشی از بیماری کووید 19 وجود دارد و سازمان جهانی بهداشت نیز هم افزایی مثبت افزایش میان آلایندگی ها و ابتلای کووید 19 را اعلام نموده است.

استاندار تهران در تشریح تصمیمات ناشی از افزایش آلایندگی هوا درهفته آینده گفت: ممنوعیت تردد شبانه کلیه خودروهای سنگین و دیزلی همانند کامیونها از روز شنبه تا اطلاع ثانوی اجرایی خواهد شد. همچنین فعالیت کارگاه های عمرانی فراوری شن و ماسه و آسفالت نیز متوقف خواهد شد.

وی ادامه داد: 61 درصد آلایندگی ها توسط خودروهای حمل و نقلی ایجاد می گردد لذا معاینه فنی از اهمیت به سزائی برخوردار است. باید معاینه فنی خودروها و موتورسیکلتها با جدیت پیگیری گردد. در حال حاضر از سه میلیون موتور سیکلت تنها 33 دستگاه معاینه فنی دریافت کردند. برهمین اساس باید پلیس راهور تشدید برخورد با خودروها و موتورسیکلتهای آلاینده را در دستور کار قرار دهد و حتی قانون به پلیس اجازه داده که نسبت به توقف تردد خودروها وموتورسیکلتهای دودزا اقدام کند.

سوخت مازوت در افزایش آلایندگی بسیار موثر است

استاندار تهران توضیح داد: سوخت مازوت در افزایش آلایندگی بسیار موثر است؛ لذا شرکت گاز باید با اطلاع رسانی به آحاد جامعه همراهی و مشارکت شهروندان را برای کاهش یک تا دو درجه ای حررات منازل جذب کند تا صرفه جویی مصرف گاز محقق گردد با این کاهش یک یا دو درجه ای، حدود 25 میلیون متر مکعب کاهش مصرف گاز را خواهیم داشت.

وی ادامه داد: در رابطه با مصرف کارخانجات سیمان و همچنین کارخانجات اطراف تهران همانند سیمان ری تاکید شد که شرکت گاز همانند گذشته همراهی و همکاری برای تامین سوخت گاز را در دستور کار قرار دهد. بی تردید تمامی تصمیمات اتخاذ شده در این جلسه نیازمند همراهی و مشارکت دستگاه ها و شهروندان خواهد بود.

به گزارش خبرنگاران، رستگاری معاون نظارت وپایش سازمان محیط زیست نیز در ارائه گزارشی در مورد کیفیت هوا گفت: تا به امروز از ابتدای سال 15 روز هوای پاک و 179 روز هوای سالم، 82 روز هوای ناسالم برای گروه های حساس و دو روزهوای ناسالم برای همه گروه ها داشته ایم این در حالی استکه در سال گذشته 25 روز هوای پاک، 194 روز هوای سالم، 55 روز هوای ناسالم برای گروه های حساس و 4 روز هوای ناسالم برای همه گروه ها داشته ایم. علت این تفاوت تغییر استانداردهای ارزیابی شاخصها نسبت به سال گذشته بوده است. اگر بازده ابتدای سال تا به امروز را با استانداردهای سال گذشته ارزیابی می کردیم تا به امروز 27 روز هوای پاک، 194 روز هوای سالم، 57 روز هوای ناسالم برای گروه های حساس و هیچ روز ناسالمی برای همه گروه های جامعه نداشتیم. به این ترتیب غلظت هوا نه تنها افزایش نداشته بلکه به نظر می رسد به جز بعضی شاخصها کاهش نیز داشته است.

وی تاکید نمود: اوایل مهر ماه با دستور استاندار تهران مقرر شد چاره اندیشی برای افزایش آلودگی هوا داشته باشیم. بر همین اساس جلساتی برگزار گردید که یکی از دستورکارهای آن مرور وظایف دستگاه های اجرایی برای کاهش آلودگی هوا بود. تا به امروز در امسال هیچ روزی به شاخص 150 نرسیده ایم. تشکیل کمیته اضطرار آلودگی هوا نیز در شرایطی که شاخص زیر عدد 150 باشد مصوبات آن به صورت توصیه ای خواهد بود.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 8 بهمن 1399 بروزرسانی: 8 بهمن 1399 گردآورنده: silverseven.ir شناسه مطلب: 1442

به "ممنوعیت تردد شبانه کامیونها و خودروهای دیزل از روز شنبه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ممنوعیت تردد شبانه کامیونها و خودروهای دیزل از روز شنبه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید