موشکافی خطرات استفاده بی رویه از ضدعفونی کننده های الکلی

به گزارش سیلور 7، استفاده بی رویه از محلول های ضد عفونی کننده در روزهای کرونایی، با مسائل بهداشتی همراه شده است.

موشکافی خطرات استفاده بی رویه از ضدعفونی کننده های الکلی

به گزارش گروه رسانه های دیگر خبرگزاری خبرنگاران، دست ها را بشویید، ماسک بزنید و ضد عفونی کنید از جمله عباراتی است که از همان روزهای آغازین اسفند با شیوع کرونا در کشور و شاید هم ماه های قبل از آن برای پیشگیری از ابتلاء مکرر به گوش می رسید.

بیشتر قریب به اتفاق مردم، فارغ از ضرر و زیان این توصیه ها، فقط اطاعت می کردند و همچنان هم به پیروی از این توصیه ها پایبندند؛ دست ها را مداوم با صابون می شویند، همه جا ماسک می زنند و به وسایل مشکوک به آلودگی، محلول های ضدعفونی نماینده الکلی اسپری می نمایند. کار درست هم همین است، دانشمندان با آزمایش ها و مطالعات فراوان تقریباً مطمئن اند که مواد بر پایه الکل ویروس را می کشد.

از حق هم نگذریم به مرور زمان در کنار فواید این محافظت ها، ضرر و زیان هایشان هم به کرات خطاب به گروه های آسیب پذیر اطلاع رسانی شد؛ در پی تماس متعدد پوست دست با آب و صابون، اقدامات پیشگیرانه برای مقابله با خشکی پوست را از قلم نیاندازید، مراقب استفاده طولانی مدت از ماسک باشید، امکان بروز مسائل پوستی و تنفسی در پی استفاده از محلول های الکی وجود دارد.

اما به دلایلی که شاید کاربرد آسان یکی از آنها باشد، استقبال مردم از محلول های ضد عفونی نماینده الکلی افزایش پیدا کرد که به طبع معایبی هم با خود به همراه دارد؛ طبق یکی از مطالعاتی که توسط پژوهشگران آلمانی 1 منتشر شده است، استفاده از اسپری ها یا دستمال های ضدعفونی نماینده روی پوست ممکن است باعث تحریک پوست و چشم گردد. اسپری ها و دستمال های ضدعفونی نماینده برای تمیز کردن سطوح است، نه افراد یا حیوانات.

بر اساس این پژوهش، پتانسیل تحریک نمایندگی الکل هایی که معمولاً در داروهای ضد عفونی نماینده دست استفاده می گردد بسیار کم است. اگر پوست از قبل تحریک شده باشد، به عنوان مثال با شوینده ها یا آب، در استفاده از الکل ها می توانند احساس سوزش نمایند، اما واکنش آلرژیک نیست و به پوست آسیب نمی رساند، البته باید توجه داشت در استفاده طولانی مدت و ناصحیح یا به صورت ترکیب با مواد شیمیایی دیگر می توانند ایجاد حساسیت های پوستی و آلرژیک نمایند.

سازگاری باکتری های بیماری زا با ضدعفونی نماینده های الکلی

از سوی دیگر، این مصرف بی رویه خبر از یک سازگاری عجیب دارد؛ همان طور که در این مطالعه عنوان شده است ضد عفونی نماینده های مبتنی بر الکل ده ها سال است که در بهداشت بیمارستان مورد استفاده قرار می گیرند. اما تا به امروز، انواع باکتری ها علائم غلبه بر این عوامل شست و شوی دست را نیز نشان داده اند. باکتری ها در حال مقابله هستند. هر کجا که یک روش را بارها و بارها تکرار کنیم، خواه در بیمارستان باشد یا در خانه یا هر جای دیگر، شما به باکتری ها فرصت می دهید تا خود را سازگار نمایند.

باکتری های قوی تر به دنبال مراقبت های بهداشتی بیشتر!

سویه های جدید تحمل بیشتری نسبت به الکل های موجود در ضد عفونی نماینده ها دارند. یک مطالعه جدید که توسط Peter Doherty Institute for Infection and Immunity and Austin Health2 منتشر شده است، نشان می دهدکه از سال 2010 سویه های انتروکوکوس فاسیوم، یک باکتری بیماری زای مرتبط با مراقبت های بهداشتی، ظهور نموده اند که ده برابر تحمل بیشتری نسبت به الکل دارند.

طبق این مطالعه، باکتری های انتروکوک که جزئی طبیعی از باکتری های روده انسان هستند، در بیمارستان ها شیوع بیشتری پیدا می نمایند و می توانند باعث عفونت هایی شوند که درمان آنها بسیار مشکل است. یکی از گروه های انتروکوک که ایجاد مسائل جدی می نماید دسته ای از آن هاست که مقاومت نماینده به آنتی بیوتیک وانکومایسین هستند. این باکتری ها به عنوان انتروکوک های مقاوم به ونکومایسین (VRE) شناخته می شوند. خصوصاً برای بیمارانی که تحت درمان با آنتی بیوتیک قرار می گیرند خطرناک است، زیرا دارو میکروبیوم روده آنها را از بین می برد.

همچنین در این مقاله آمده است، این سرانجام بهداشت بیمارستان ها نیست، روش موجود یکی از مؤثرترین روش های کنترل عفونت است که در سراسر دنیا معرفی شده است . اما ما نمی توانیم فقط به ضد عفونی نماینده های مبتنی بر الکل اعتماد کنیم و برای مقابله با برخی از باکتری ها، مانند VREو دیگر باکتری ها به اقدامات و سیاست های تکمیلی احتیاج داریم. برای بیمارستان این رژیم های بهداشتی ضد عفونی، شامل استفاده از ضد عفونی نماینده های جایگزین، ممکن است مبتنی بر کلر باشد. همچنین سطح اضافی کنترل عفونت، که فقط به مواد ضد عفونی نماینده مبتنی بر الکل وابسته نباشند نیز ضروری است. در نتیجه این می تواند یک نگرانی نوظهور باشد : باکتری های مقاوم در برابر الکل.

محلول های ضدعفونی نماینده خانگی؛ باز هم پای رسانه های اجتماعی در میان است!

دانشمندان در این مطالعه در خصوص افزایش تعداد گونه های باکتریایی مقاوم در برابر آلودگی ها بر اثر استفاده بیش از محصولات و ضدعفونی نماینده ها نیز هشدار دادند؛ اگرچه این یافته های اولیه هستند، اما در نظر دریافت معنای باکتری های مقاوم در برابر الکل در محیط های بالینی مهم است. این نگرانی وجود دارد که استفاده بیش از حد ناگهانی در تمیز کردن محصولات و ضدعفونی نماینده های دست در طی شیوع همه گیری منجر به افزایش تعداد گونه های باکتریایی مقاوم در برابر میکروبی می گردد که با آن روبه رو هستیم.

همچنین در این مطالعه آمده است، این فشار بیشتر بر سیستم مراقبت های بهداشتی که در حال حاضر درحال مبارزه هستند وارد می گردد و احتمالاً منجر به مرگ بیشتر می گردد. علاوه بر این، مشکل می تواند مدت ها پس از سرانجام همه گیری کنونی ادامه یابد. بدتر اینکه متخصصان اینترنت و رسانه های اجتماعی در خصوص ساخت مواد ضدعفونی نماینده دست خانگی که ادعا می نمایند می توانند ویروس را از بین ببرند، مشاوره می دهند که برای بیشتر این محصولات، هیچ مدرک علمی در خصوص مؤثر بودن آنها وجود ندارد. همچنین هیچ گونه اثرات جانبی احتمالی ناشی از استفاده از آنها در نظر گرفته نشده است. آنچه ما می دانیم این است که بسیاری از این محصولات خانگی حاوی موادی مانند الکل هستند که دارای مقدار ضد باکتری در مقادیر مناسب هستند. هر چیزی که ضد باکتری باشد، می تواند مقاومت ضد میکروبی را افزایش دهد.

ضدعفونی نماینده های الکلی DNA را هم نشانه می گیرند!

طبق گفته متخصصان، آسیب به DNAنیز از دیگر مواردی است که پژوهشگران از آن به عنوان عارضه استفاده بی رویه از محلول های ضدعفونی نماینده بر پایه الکل، یاد نموده اند؛ نگرانی موجود این است که میکروارگانیسم های بیشتری در نتیجه جهش های ناشی از قرار دریافت در معرض مواد شیمیایی موجود در مواد تمیز نماینده فروشگاهی و خانگی و محصولات ضدعفونی نماینده دست، می توانند مقاوم شوند. بسیاری از این موارد (از جمله فنل ها و پراکسید هیدروژن) پتانسیل آسیب زدن یا تغییر DNAدارند و برخی اوقات به عنوان عوامل ژنوتوکسیک شناخته می شوند.

همچنین بر اساس مطالعات، ترکیبات رایج بسیاری از مواد تمیز نماینده و ضدعفونی نماینده های دست شامل الکل ها، ترکیبات آمونیوم کواترنر، فنل ها، پراکسید هیدروژن، سورفاکتانت ها، کلرید بنزالکونیوم و تریکلوزان است. استفاده از برخی از این ترکیبات قبلاً به افزایش مقاومت ضد میکروبی مرتبط بوده است.

کوشش ما برای محافظت از خود در برابر COVID-19 همچنین ممکن است محیطی ایجاد کند که حتی میکروارگانیسم های مقاوم در برابر ضد میکروب نیز بیشتر ظهور نمایند. با توجه به اینکه مقاومت ضد میکروبی در حال حاضر باعث بیش از 700 هزار مرگ سالانه در سراسر دنیا می گردد، مهم است که برای جلوگیری از تأثیر بیشتر با احتیاط رفتار کنیم.

محلول های ضد عفونی نماینده هم پروتکل مصرف دارند!

از زمان آغاز همه گیری کرونا ویروس، دانشمندان و دولتها در خصوص بهترین روش های بهداشتی برای حافظت از خود به مردم توصیه می کردند. این توصیه باعث افزایش چشمگیر در فروش و استفاده از محصولات تمیز نماینده و ضد عفونی نماینده دست شده است.

متأسفانه، این دستورالعمل ها به ندرت با مشاوره در خصوص استفاده از آنها با مسئولیت پذیری یا عواقب سو استفاده از آن ها همراه هستند. اما همانند استفاده بیش از حد از آنتی بیوتیک ها، استفاده بیش از حد از محصولات تمیز نماینده و ضد عفونی نماینده های دست می تواند منجر به مقاومت ضد میکروبی در باکتری ها گردد.

به جای بی اعتبار کردن اثر ضد عفونی نماینده های مبتنی بر الکل، مطالعات نشان می دهند که بسیاری از افرادی که از این محصولات استفاده می نمایند، برای از بین بردن کامل آثار باکتری ها، دست خود را برای مدت زمان کافی به هم نمی مالند و پروتکل صحیح شست و شوی دست را هنگام استفاده از این ضدعفونی نماینده ها انجام نمی دهند در نتیجه کارآمدی آن ها را از بین می برند. مدت زمان مطلوب توصیه شده 20 تا 30 ثانیه است.

با ضدعفونی نماینده ها مطابق تجویز دارویی برخورد کنید

در نتیجه اطلاع رسانی صحیح در خصوص نحوه درست مصرف، نگهداری و موارد هشدار در خصوص این مواد باید توسط دولت ها و رسانه ها صورت گیرد. همچنین توجیه افراد به تغییر دیدشان به این مواد ضد عفونی نیز مهم است که باید این مواد را همچون مواد دارویی در نظر بگیرند و هنگام استفاده از ضد عفونی نماینده های دستی و مواد تمیز نماینده، مطابق تجویز دارویی با آنها رفتار نمایند.

افراد باید از رقیق کردن یا ترکیب محصولات از پیش آماده شده با سایر محصولات خودداری نمایند و فقط مواد بهداشتی و تمیز نماینده خانگی را با استفاده از دستورالعمل های سایت های دولتی یا فروشگاه های معتبر تهیه نمایند. مهم ترین مورد آگاهی افراد و مردم در نحوه استفاده از این موارد است که با استفاده از رسانه ها می تواند صورت گیرد.

با توجه به اینکه میزان استفاده از این مواد در پی همه گیری کووید -19 به شدت بالا رفته و مطالعات موجود در خصوص مقاومت باکتری ها و ارگانیسم های مختلف در برابر ضدعفونی نماینده های بر پایه الکل بسیار محدود یا در بازه های زمانی کوتاه انجام شده است، پیشنهاد می گردد آنالیز های جامع در اشکال جامع و زمان بندی طولانی در خصوص تغییرات هم فلورهای دست انسان و هم مقاومت احتمالی در باکتری های مختلف مورد آنالیز و تحقیق قرار گیرد و پس از آن نیز به نظر می رسد تحقیقاتی در خصوص مواد جایگزین که اثربخشی مناسب را داشته باشند مورد احتیاج است.

منبع:مهر

4127

منبع: خبرگزاری دانشگاه آزاد آنا
انتشار: 30 مهر 1399 بروزرسانی: 30 مهر 1399 گردآورنده: silverseven.ir شناسه مطلب: 1248

به "موشکافی خطرات استفاده بی رویه از ضدعفونی کننده های الکلی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "موشکافی خطرات استفاده بی رویه از ضدعفونی کننده های الکلی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید