نخست وزیر ارمنستان کناره گیری کرد ولی بازهم کاندید می گردد

به گزارش سیلور 7، ایرنا نوشت: نیکول پاشینیان نخست وزیر ارمنستان دقایق پیش استعفای خود را از این مقام اظهار داشت.

نخست وزیر ارمنستان کناره گیری کرد ولی بازهم کاندید می گردد

پاشینیان روز یکشنبه در یک برنامه تلویزیونی که بطور مستقیم از شبکه تلویزیونی سراسری ارمنستان پخش شد گفت که برای شرکت در انتخابات زودهنگام مجلسی استعفا می دهد.

وی اضافه نمود:من برای شرکت در انتخابات مجلسی روز 20 ماه ژوئن (30 خرداد ماه) امروز استعفا می دهم.

به دنبال افزایش فشارها بر نیکول پاشینیان نخست وزیر ارمنستان برای کناره گیری از قدرت، وی انتها روز سی ام ماه مارس (10 فروردین ماه) گفت که استعفا می دهد.

اما چنین اقدامی نه به معنای خروج وی از صحنه سیاسی بلکه حضوری قوی در انتخابات مجلسی پیش از موعد با حمایت حزب حاکم گام من در کسب پیروزی و حفظ جایگاه قدرت است.

به گزارش ایرنا، نخست وزیر ارمنستان اعلام نموده بود که تاریخ استعفایش را در ماه پیش روی میلادی یعنی آوریل اعلام می نماید.

وی خاطرنشان نموده بود که چنین اقدامی به معنای خروجش از صحنه سیاسی نیست - استعفا فقط برای مشخص انتخابات مجلسی پیش از موعد، که در آن حزب حاکم گام من قصد شرکت و پیروزی دارد، ضروری است.

نمایندگان مخالف رادیکال چالش نخست وزیر را پذیرفتند و اظهار داشتند که انتخابات زودهنگام در صورتی قابل قبول است که به حذف خائن و نجات سرزمین مادری ختم گردد.

نیکول پاشینیان 28 مارس (8 فروردین) در جلسه ای با ساکنان منطقه آرماویر اظهاراتی را اعلام کرد که برای کل کشور ارمنستان مهم بود. او گفت: من در ماه آوریل استعفا می دهم. این کار را نه برای ترک، بلکه برای برگزاری زودهنگام انتخابات مجلسی انجام خواهم داد. در این دوره، من همچنان به عنوان نخست وزیر باقی می مانم، در صورت حمایت رای دهندگان در انتخابات از من قول می دهم که حتی بهتر به کشور خدمت کنم. با این حال، اگر شهروندان از ما حمایت ننمایند، پس ما فروتنانه قدرت را به شخص و یا گروهی که پیروز انتخاب خواهد شد تحویل خواهیم داد.

تصمیم برای برگزاری انتخابات زودهنگام در ارمنستان در نتیجه بعضی مذاکرات بین مقامات و مخالفان به دست آمد. قرار است رأی گیری 20 ژوئن (30 خرداد) برگزار گردد. پاشینیان نخست وزیر این تصمیم را بهترین راه برای برون رفت از اوضاع سیاسی داخلی فعلی خواند.

به عقیده تحلیلگران استعفای نخست وزیر راهی سخت اما اجتناب ناپذیر برای اجرای رویه فراخوان انتخابات است.

این استعفا در واقع، یک دستکاری سیاسی است: پس از استعفا نیکول پاشینیان، می خواهد در مجلس، جایی که هواداران او اکثریت را تشکیل می دهند، دو باره رئیس دولت جدید مشخص گردد.

انتخابات مجلسی سال 2018 میلادی به همین ترتیب در ارمنستان برنامه ریزی شد - نیکول پاشینیان نخست وزیر موقت ارمنستان آن موقع، هفت ماه پس از راهنمایی انقلاب مخملی این کشور در انتخابات زودهنگام مجلسی، به یک پیروزی قاطع رسید و قدرت از حزب جمهوری گرفتند.

انقلاب 2018 ارمنستان به برکناری سرژ سرکیسیان که برای 10 سال رئیس جمهور بود منجر شد. او متهم به سوءاستفاده از قدرت بود چون بعد از انتها دوره ریاست جمهوری اش نقش نخست وزیر - که اختیاراتش به تازگی تقویت شده بود- را به عهده گرفت.

اکنون مخالفان استعفای نیکول پاشینیان، خواهان تبدیل انتخابات به کارزاری برای سرنگونی نخست وزیر ارمنستان هستند. آنها روز یکشنبه هفته گذشته در پایتخت نیز یک تجمع برگزار کردند.

استعفای پاشینیان توسط آموزشگاه ملی علوم، دانشگاه دولتی ایروان، تعدادی از سازمان های عمومی، رهبران شهرها و رهبران جامعه حمایت شده است. همه روسای پیشین ارمنستان مستقل و همچنین رییس جمهوری فعلی آرمن سارکیسیان نخست وزیر را به استعفا فراخواندند. گارگین دوم رییس کلیسای رسولان ارامنه، نیز چنین کاری را خواهان شد.

واحدهای ارتش ارمنستان، چه فرماندهان و چه پرسنل به در بیانیه ستاد کل ارتش در 25 فوریه (7 اسفند) پیوستند و خواهان استعفای نخست وزیر نیکول پاشینیان شدند.

نخست وزیر بارها از مخالفان خواست تا به اعتراض ها انتها دهند و گفت وگو را شروع نمایند اما مخالفان پاشینیان همان لجاجت و برخورد سازش ناپذیر را نشان دادند؛ مخالفان از مذاکره در خصوص چیزی غیر از استعفای نخست وزیر امتناع کردند.

و انتها هفته گذشته 8 فروردین پاشینیان کوتاه آمد و گفت که ماه آینده استغعا خواهد داد. اما آیا این استعفا عملی خواهد شد؟ آیا مخالفان حاضر خواهند بود مجددا پاشینیان را در صحنه سیاسی و انتخابات زودهنگام مجلسی بپذیرند؟

شب 10 نوامبر (20 آبان 99) ولادیمیر پوتین رییس جمهوری روسیه، الهام علی اف رییس جمهوری آذربایجان و نیکول پاشینیان نخست وزیر ارمنستان بیانیه ای را در خصوص توقف جنگ امضا کردند که طی آن ایروان قسمت قابل توجهی از قره باغ را به باکو و همچنین هفت منطقه دیگر را منتقل کرد. در حقیقت، در مقابل، ارمنستان چیزی به جز انتها جنگ، که طی آن بیش از 2500 نفر را از دست داد، دریافت نکرد.

در ارمنستان امضای توافق نامه برای ارمنی ها دردناک بود و بلافاصله اعتراضات در کشور با شعار نیکول خیانتکار است شروع شد.

310 310

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 28 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 28 اردیبهشت 1400 گردآورنده: silverseven.ir شناسه مطلب: 1656

به "نخست وزیر ارمنستان کناره گیری کرد ولی بازهم کاندید می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نخست وزیر ارمنستان کناره گیری کرد ولی بازهم کاندید می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید