هنگام وقوع زلزله ماندن در خانه را ترجیح می دهم، کمبود ایستگاه های نقشه برداری و لرزه نگاری در تهران

به گزارش سیلور 7، استاد پژوهشکده زلزله شناسی در برنامه تلویزیونیاتفاق به پرسش های مهم افکارعمومی درباره زلزله اخیر تهران پاسخ داد.

هنگام وقوع زلزله ماندن در خانه را ترجیح می دهم، کمبود ایستگاه های نقشه برداری و لرزه نگاری در تهران

جهت دریافت خدمات پتینه سقف منزل با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. هر گونه خدمات رنگ آمیزی با تکنیک های مدرن پتینه کاری را به ما بسپارید.

به گزارش گروه فرهنگ و هنر خبرگزاری خبرنگاران، مهدی زارع استاد پژوهشکده زلزله شناسی که در نهمین قسمت برنامه تلویزیونی اتفاق میهمان رضا رشیدپور بود، به توضیحاتی در مورد زلزله اخیر تهران پرداخته و به پرسش های مهم افکارعمومی در این خصوص پاسخ داد.

مهدی زارع در برنامه اتفاق که از شبکه سه سیما به روی آنتن رفت، در ابتدا اعلام کرد: در ساعت 11:30 شب پنجشنبه زلزله ای به بزرگی 2/9 رخ داد که البته کسی احساس نکرد و بعد دوباره ساعت 48 دقیقه بعد از نیمه شب زلزله ای به بزرگی 4/9 رخ داد و با توجه به اینکه محل اصلی آن شرق تهران یعنی منطقه دماوند بود، تهران را لرزاند. عامل این زلزله گسل مشا بوده که از بالای دماوند عبور می نماید و یکی از مهمترین گسل های جنوب البرز است، گسل مشا در 35 کیلومتری شمال شرقی تهران از روستای کلان رد می گردد، روستای کلان جایی است که تأسیسات سازمان آب یعنی تونل لار- کلان آن جا بیرون زدگی دارد و آن جا وارد کانال سد لتیان می گردد.

وی ادامه داد: دو گسل مشا و گسل شمال تهران در این روستا به هم می رسند و تلاقی می نمایند، از جایی که زلزله رخ داده 10 کیلومتر پائین بیائید به شهر جدید پردیس می رسید که الان 72 هزار نفر جمعیت دارد و این هم از تعیین محل های عجیب و غریبی است که در مملکت ما شده و اشتباه است، در واقع این اتفاق در 35 کیلومتری تهرانپارس افتاده، همچنین شهر لواسان در نزدیکی آنجاست که از شهرهای پر جمعیت است این منطقه مجاور شهرهای دماوند، بومهن و رودهن و آبعلی است که سر جمع حدود 300 هزار نفر جمعیت دارد.

این دکتر زلزله شناس با تأکید بر اینکه این گسل هم از جهت قدرت اهمیت دارد و هم از نظر تعداد جمعیت ساکن در اطراف آن، اظهار کرد: قدرت این گسل زیاد است، این همان گسلی است که در سال 1830 میلادی، 190 سال پیش زلزله ای به بزرگی هفت ریشتر درست نموده، یعنی مسبب وقوع زلزله دماوند شهر تهران در اواخر دوره فتحعلیشاه شده و به ارگ حکومتی، کاخ گلستان، بازار و بخشی از سفارتخانه ها هم آسیب زده و تعدادی را هم کشته، این آخرین زلزله نزدیک تهران بوده و از آن اتفاق به بعد دیگر این گسل مشاء هیچ زلزله نزدیک هفتی نشان نداده هر چه نشان داده زلزله به بزرگی پنج یا حتی کمتر بوده، آخرین باری که در این منطقه زلزله در همین حدود پنج نشان داده، اول بهمن 1368 است، یعنی حدود 30 سال پیش.

زارع در پاسخ به این سؤال که پروفسور عکاشه عقیده دارند، اگر زلزله بزرگتری نیاد این زلزله های خفیف باعث تخلیه انرژی می گردد اعلام کرد: بله، زلزله های کوچک وقتی اتفاق می افتند به این معنی است که جلوی زلزله بزرگتر را می گیرد مثلا یک ماه بعد از زلزله سال 96 در سر پل ذهاب، در سومار در یک روز پنج زلزله به بزرگی 5 تا 6 آمد، ما سر جمع این زلزله ها را حساب کردیم دیدیم اگر انرژی این زلزله ها قرار بود در یک زلزله آزاد گردد زلزله ای مثل سر پل ذهاب می آمد.

استاد پژوهشکده زلزله شناسی پژوهشگاه بین المللی زلزله و مهندسی زلزله، در ادامه اعلام کرد: ولی اینجا اولا امیدواریم زلزله بزرگتری نیاید اما وظیفه من این است که به قسمت بد ماجرا هم نگاه کنم که یک احتمالی وجود دارد که بالا نیست و زیر 10 درصد است و احتمال عملیاتی نیست، و آن این است که این زلزله می تواند یک زلزله به همین اندازه یا بزرگتر را در مجاورت خودش در گسل مشاء یا گسل شمال تهران به فاصله چند روز داشته باشد، یک احتمال علمی است که باید روی آن کار کرد، یعنی باید رفت یک سری امکاناتی را گذاشت و دقیق تعیین کرد که کدام قطعه تکان خورده و کدام قطعه مجاور است که می تواند تکان بخورد و کاندید است.

زارع با اشاره به اینکه پژوهشگاه ما با داده هایی که دارد در این خصوص آنالیز های لازم را انجام می دهد، گفت: اما انجام این کارها نیازمند شبکه های مفصل است یعنی تعداد ایستگاه های زیادی داشته باشید، نه فقط لرزه نگاری بلکه نقشه برداری، ما الان در تهران یک ایستگاه نقشه برداری در منطقه غرب تهران بیشتر نداریم، متخصصان نقشه بردار ما برآورد کردند حدود 30 ایستگاه در تهران برای این کار ضروری است ما الان در تهران حدود 12 ایستگاه لرزه نگاری و در اطراف تهران حدود 25 ایستگاه داریم، در حالیکه در استانبول که حدود 20 سال پیش مثل ما بود، الان حدود 400 ایستگاه راه اندازی شده است. وقتی می خواهیم حرف علمی بزنیم باید با عدد و رقم صحبت کنیم، زلزله شناسی علم کار کردن با نگارش های لرزه ای است، وقتی این نگارش ها به اندازه کافی موجود باشد می گردد کارهای علمی مفصلی هم انجام داد.

وی در پاسخ به این سؤال که در زمان زلزله باید حتما از منزل خارج شد یا خیر اعلام کرد: من خانه را ترجیح می دهم به شرطی که در جایی که هستید عیب و خطر واضح و عینیوجود نداشته باشد، مثلا زیر تابلو یا لوستر نبوده و خانه هم حداقل ها را داشته باشد و شما در جای امنی پناه بگیرید، خوب الان که کرونا هم وجود دارد، مثلا در سال 96 که تعداد زیادی از مردم با ماشین بیرون آمدند آلودگی تا حدی شد که فردای آن روز 50 نفر بیشتر از آمار همیشگی به خاطر آلودگی فوت کردند، یعنی زلزله هفت نفر را کشت اما تبعات آن 50 نفر را، در همین زلزله آخر متأسفانه دو نفر در حال فرار کشته شدند.

این کارشناس زلزله شناسی در پاسخ به این سؤال که آیا ممکن است آتشفشان دماوند فعال گردد توضیح داد: آتشفشان دماوند فعال است، سیستم آتشفشانی دماوند با تظاهراتی که دارد مثل آبگرم، دود و بخارهایی که از آن بیرون می آید یک مجموعه در مرحله انفجار نیست، به لحاظ علمی می تواند فعال گردد، اما با این زلزله نه، زلزله هایی هستند که نشانگر ورود به مرحله آتشفشانی و تعیینه ها و رکورد خاصی دارند.

زارع همچنین در مورد اینکه آیا ماه شب چهارده بر وقوع زلزله تأثیر دارد گفت: برخی از فیزیکدان ها و زلزله شناسان چند مقاله در این زمینه منتشر نموده و نشان دادند که اول و وسط ماه قمری آمار زلزله های شدیدتر بالاتر می رود، در ایران نیز حدود 70 درصد زلزله ها در این موقع بوده، به لحاظ آماری بله هست ولی معنی آن این نیست که بین این فاصله زلزله مهمی نمی آید.

وی در سرانجام در پاسخ به این سؤال که آیا خود شما در این زلزله اخیر توقع وقوع زلزله قوی تری داشتید یادآور شد: توقع داشتم، ولی خیلی از دوستان و مسؤلان فورا با من تماس می گرفتند و می پرسید زلزله بعدی می آید یا نه و یا قدرت آن چقدر است، این سؤال منطقی است، اما جالب اینجاست بعد از این اتفاق وقتی یک هفته بعد بگوئیم برای پاسخ به این سؤالات باید امکانات در اختیار ما بگذارید و مراکز بیشتری راه اندازی و تجهیز کنیم، می گویند اولویت نیست و بودجه نداریم، خودتان باید بودجه را از بخش خصوص بیاورید، و این مسئله به مراتب از احتمال زلزله بزرگتر برای من تلخ تر بود.

4104/

منبع: خبرگزاری دانشگاه آزاد آنا
انتشار: 12 خرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: silverseven.ir شناسه مطلب: 966

به "هنگام وقوع زلزله ماندن در خانه را ترجیح می دهم، کمبود ایستگاه های نقشه برداری و لرزه نگاری در تهران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هنگام وقوع زلزله ماندن در خانه را ترجیح می دهم، کمبود ایستگاه های نقشه برداری و لرزه نگاری در تهران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید