هواشناسی نسبت به وقوع سیلاب و اختلال در حمل و نقل هشدار داد

به گزارش سیلور 7، مدیرکل پیش بینی و هشدار سریع سازمان هواشناسی ضمن اشاره به استان های پربارش کشور طی روز آینده، نسبت به وقوع سیلاب در بعضی نقاط و اختلال در جاده ها در اثر مه آلود بودن هوا اطلاع داد.

هواشناسی نسبت به وقوع سیلاب و اختلال در حمل و نقل هشدار داد

احد وظیفه مدیرکل پیش بینی و هشدار سریع سازمان هواشناسی بر اساس تحلیل آخرین نقشه های پیش یابی هواشناسی، امروز، آدینه 23 مهر، در استان های ساحلی خزر به ویژه اردبیل و گیلان افزایش نسبی دما و وزش باد به نسبت شدید رخ خواهد داد. بعلاوه در ساعات بعدازظهر امروز در برخی منطقه ها واقع در استان کرمان رگبار پراکنده و رعد و برق پیش بینی می گردد.

وی با بیان اینکه روز شنبه 24 مهر، با ورود سامانه بارشی به کشور، در برخی منطقه ها شمال غرب و استان های ساحلی خزر افزایش ابر، کاهش نسبی دما، بارش باران، رعد و برق، وزش باد نسبتا شدید به طور موقتی و در اواخر وقت بارش باران در برخی نقاط شمال شرق کشور رخ خواهد داد گفت که این شرایط روزهای یکشنبه و دوشنبه 25 و 26 مهر در استان های ساحلی خزر، اردبیل، خراسان شمالی و ارتفاعات البرز مرکزی، با شدت و ضعف تداوم خواهد داشت.

مدیر کل پیش بینی و هشدارسریع سازمان هواشناسی اضافه نمود:

در روز دوشنبه 26 مهر، با تقویت جریانات سرد شمالی بر شدت بارش در گیلان و مازندران افزده می گردد. علاوه بر این در همین روز، بارش در نقاط سردسیر گیلان، مازندران و اردبیل به صورت برف خواهد بود.

کدام استان ها فردا بارش شدید خواهند داشت؟

به گفته وظیفه، دریای خزر نیز از اواخر شنبه تا دوشنبه مواج خواهد بود. بعلاوه شدت بارش روز شنبه 24 مهر، در شمال آذربایجان غربی، شمال آذربایجان شرقی، مازندران به تدریج از اواسط روز در گیلان و غرب گلستان و از اواخر وقت تا اواسط روز یکشنبه 25 مهر در شرق گلستان و خراسان شمالی خواهد بود. گفتنی است روز شنبه از سمت شمال غرب، سواحل شمالی و دامنه های البرز مرکزی با کاهش نسبی دما روبه رو می شویم که این کاهش دما یکشنبه در شمال شرق نیز رخ خواهد داد.

وی در ادامه به شرایط دمای استان تهران اشاره و بیان نمود:

آسمان تهران در روز شنبه 24 مهر، کمی ابری، همراه با وزش باد با حداکثر و حداقل دمای 27 و 16 درجه سانتیگراد و در روز یکشنبه 25 مهر، کمی ابری، در برخی ساعات افزایش ابر، همراه با وزش باد با حداکثر و حداقل دمای 25 و 15 درجه سانتیگراد پیش بینی می گردد.

هشدار سازمان هواشناسی نسبت به وقوع سیلاب و اختلال در حمل و نقل

مدیر کل پیش بینی و هشدارسریع سازمان هواشناسی بااشاره به اخطاریه اخیر این سازمان اظهار کرد که بارش باران، گاهی رگبار، رعد و برق و وزش باد شدید در نوار شمالی کشور پیش بینی می گردد که پیامد آن در برخی نقاط آبگرفتگی معابر عمومی و احتمال سیلابی شدن رودخانه ها و مسیل ها خواهد بود.

وی اضافه نمود که در روز شنبه 24 مهر، در شمال آذربایجان غربی، شمال آذربایجان شرقی، مازندران و به تدریج از اواسط روز در گیلان و غرب گلستان و از اواخر وقت تا اواسط روز یکشنبه شرق گلستان و خراسان شمالی احتمال آبگرفتگی معابر و سیلابی شدن رودخانه ها وجود دارد، بعلاوه در این مدت جاده های کوهستانی در استان های گیلان ، اردبیل، مازندران و گلستان مه آلود خواهد بود و کاهش شدید دید افقی می تواند سبب اختلال در حمل و نقل جاده ای گردد.

وظیفه در خاتمه مطرح کرد که در روز شنبه ضمن کاهش نسبی دما، احتمال بارش برف خفیف در ارتفاعات اردبیل پیش بینی می گردد، بنابراین عشایر دامنه های شمالی سبلان ضروری است تمهیدات مناسب را برای جلوگیری از خسارت به عمل بیاورند. از این رو توصیه می گردد با توجه به شرایط ذکر شده در منطقه ها فوق، اقدامات ایمنی لازم جهت جلوگیری از خسارات احتمالی به عمل آید.

منبع: کجارو / خبرگزاری ایسنا
انتشار: 24 تیر 1401 بروزرسانی: 24 تیر 1401 گردآورنده: silverseven.ir شناسه مطلب: 2136

به "هواشناسی نسبت به وقوع سیلاب و اختلال در حمل و نقل هشدار داد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هواشناسی نسبت به وقوع سیلاب و اختلال در حمل و نقل هشدار داد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید