چرا واردات کره متوقف شده است؟

به گزارش سیلور 7، خبرنگاران- رئیس هیئت مدیره اتحادیه تعاونی های فرآورده های لبنی کشور گفت: اگرچه قیمت کره مطابق قیمت مصوب است، اما به علت نرخ بالا مردم قدرت خرید این محصول را از دست داده اند.

چرا واردات کره متوقف شده است؟

به گزارش خبرنگاران، علی احسان ظفری در گفت وگو با ایلنا در مورد آخرین شرایط کره گفت: پس از نرخ گذاری جدید کره و خرید با ارز آزاد تا به امروز وارداتی برای این محصول صورت نگرفته است. زیرا قیمت جهانی کره بالا است و دلار به نرخ آزاد برای ما بسیار گران تمام می شود. از همین روی واردات کره دیگر مقرون به صرفه نیست. البته قیمت بالا تنها برای وارد کنندگان نیست و مصرف کننده را نیز تحت تاثیر قرار داده است.

وی ادامه داد: ابتدا دولت برای واردات کره ارز دولتی اختصاص دارد و حالا بدون آنکه تبعات این مساله را بررسی کند ارز را قطع کردند و جایگزینی هم برای کره در نظر نگرفتند. اینطور به نظر می رسد که بازار را به حال خود رها کرده اند. اگرچه قیمت کره مطابق قیمت مصوب است، اما به علت نرخ بالا مردم قدرت خرید این محصول را هم از دست داده اند.

مدیرعامل و رئیس هیئت مدیره اتحادیه لبنی ایران شرح داد: اگرچه امکان تولید داخلی وجود دارد، اما ابتدا باید زیر ساخت های آن فراهم شود. به عنوان مثال کشور ما باید به سمتی برود که محصولات لبنی بدون چرب تولید کند تا بتوانیم چربی حاصل از آن را جایگزین کره وارداتی کنیم. اما متاسفانه هم اکنون مشکل شیرخام و علوفه وجود دارد. این شرایط حاصل تصمیم غیر کارشناسی است و عایدی جز زیان جامعه ندارد، ابتدا مصرف کننده سپس صنایع و بتدریج کشور را تحت الشعاع قرار می دهد.

ظفری یادآور شد: راهکارهایی برای ساماندهی این مساله وجود دارد به این صورت که به جای تعرفه بندی بر روی صادرات شیر خشک، آن را به صورت مدیریت شده صادر کنند تا بخشی از آن برای تولید کره استفاده شود. چون نمی توان بازار لبنیات را به صورت یکباره به هم ریخت و کره را از دیگر محصولات جدا کرد. این موضوع نیازمند آن است که برنامه و نشست های متعددی کارشناسی شده با ستاد تنظیم بازار صورت بگیرد و نتیجه این جلسات به گونه ای باشد که هر دو طرف آسیب نبینند و مردم دچار مشکل نشوند. اکنون اگر ما سبد محصولات پرچرب را حذف کنیم و کره را درست کنیم مردم بگونه ای دیگری آسیب می بینند.

منبع: شفقنا اقتصادی
انتشار: 16 آبان 1399 بروزرسانی: 16 آبان 1399 گردآورنده: silverseven.ir شناسه مطلب: 1279

به "چرا واردات کره متوقف شده است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا واردات کره متوقف شده است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید