کارفرمایان چگونه افراد جویای کار را پیدا می نمایند؟

به گزارش سیلور 7، خبرنگاران؛ شاید برای شما نیز این سوال مطرح باشد که: کارفرمایان چگونه افراد جویای کار را پیدا می نمایند؟. درحقیقت همانطور که کارجویان برای یافتن فرصت های استخدامی موردنظر خود می توانند از شیوه های مختلفی استفاده نمایند، کارفرمایان نیز ابزارهای مختلفی برای جذب نیروهای مورد احتیاج خود در اختیار دارند. بنابراین در این مطلب با معرفی انواع روش هایی که شرکت های بزرگ و کوچک برای استخدام کارجویان ممکن است مورد استفاده قرار دهند، در خدمت شما خواهیم بود.

کارفرمایان چگونه افراد جویای کار را پیدا می نمایند؟

سایت های کاریابی

اگر فردی جویای کار هستید، احتمالا تا به امروز حداقل یک بار به یکی از سایت های کاریابی مراجعه نموده اید؛ اما شما به عنوان یک فرد جویای کار، اولین نفری نیستید که از خدمات این سایت ها استفاده می کنید. بلکه این کارفرمایان هستند که زودتر از شما به این سایت ها مراجعه نموده و آگهی استخدامی خود را براساس قانون کار منتشر نموده اند.

در سال های اخیر استفاده از سایت های کاریابی، به عنوان روشی کارآمد و موثر برای یافتن افراد جویای کار مطرح بوده است. دسترسی آسان به فرصت های استخدامی و ثبت نام رایگان کارجویان در سایت های کاریابی، به کارفرمایان این فرصت را می دهد تا بتوانند از بین افراد بیشتری نیروی کار مورد احتیاج خود را انتخاب کنند.

در این روش کارفرمایان با مراجعه به بخش کارفرماها، اقدام به انتشار آگهی های استخدامی در موقعیت های شغلی مورد احتیاج خود می کنند. افراد جویای کار نیز با مشاهده آگهی های استخدامی منتشرشده در سایت های کاریابی، برای شغل مناسب و فرصت استخدامی مورد نظر خود، رزومه ارسال می کنند.

در این هنگام کارفرمایان می توانند رزومه های دریافت شده را مورد آنالیز قرار داده و با کارجوی مورد نظر خود برای مصاحبه شغلی یا انجام سایر مراحل استخدامی تماس بگیرند. البته انتشار سریع آگهی های استخدامی به صورت آنلاین و دریافت تعداد زیاد رزومه های ارسالی از طرف کارجویان، تنها بخشی از مزایای سایت های استخدامی برای کارفرمایان است.

بسیاری از سایت های کاریابی با ارائه خدمات متنوع، می کوشند تا به کارفرمایان در جذب نیروی مورد احتیاج یاری کنند. به عنوان مثال بعضی از سایت های کاریابی با ارائه مشاوره رایگان، به پرسش ها و ابهامات کارفرمایان در زمینه امور استخدامی نیز پاسخ می دهند. بعضی دیگر از امکاناتی که ممکن است سایت های کاریابی در اختیار کارفرماها قرار دهند عبارتند از:

اختصاص پروفایل اختصاصی برای کارفرمایان

دسترسی آسان به بانک رزومه ها در سایت کاریابی

امکان نمایش مجدد آگهی های شغلی

انتشار آگهی های استخدامی در مراکز علمی

پشتیبانی و ارائه هدایت های لازم

ثبت لوگوی شرکت های بزرگ و کوچک در صفحه اول سایت

ارائه گزارش های حقوق و دستمزد

انتشار مطالب آموزشی مجزا برای کارفرمایان در سایت

البته خدمات سایت های استخدامی در کشور به همینجا ختم نمی گردد. بعضی از سایت های کاریابی با ارائه ابزارهایی برای ارزیابی کارجویان، می کوشند تا فرآیند انتخاب و گزینش کارجویان را برای کارفرمایان سریع تر و راحت تر کنند.

آزمون های استخدامی، تست های شخصیت شناسی و سنجش هوش، بعضی از ابزارهای کاربردی و بسیار مهمی هستند که سایت های کاریابی برای سنجش توانایی ها و مهارت های کارجویان، در اختیار کارفرمایان قرار می دهند. حتی بعضی از سایت های فعال در حوزه کاریابی و استخدام پا را فراتر گذاشته و در طراحی آزمون های استخدامی نیز به کارفرمایان یاری می کنند.

چنانچه یک کارفرما هستید و تمایل دارید از امکانات یک سایت کاریابی معتبر برای استخدام نیروهای کاری مورد احتیاج خود بهره ببرید، می توانید با مراجعه به این صفحه: https://jobvision.ir/employer برای جذب نیروهای کاری شرکت اقدام کنید.

انتشار آگهی در روزنامه ها

یکی از قدیمی ترین و رایج ترین شیوه هایی که همیشه شرکت های بزرگ و کوچک برای جذب نیروهای مورد احتیاج خود از آن استفاده می کنند، درج آگهی های استخدامی در صفحات احتیاجمندی های شغلی روزنامه ها است. البته تمام روزنامه ها اقدام به انتشار منظم آگهی های استخدامی نمی کنند و ممکن است تنها در بعضی از صفحات روزنامه، تعدادی آگهی استخدامی نیز مشاهده گردد.

اما بعضی از روزنامه های کثیرالانتشار و روزنامه های محلی با انتشار آگهی های استخدامی، به کارفرمایان برای جذب نیروی کار مورد احتیاج آن ها یاری می کنند. معمولا این روزنامه ها صفحات مشخصی را به چاپ و انتشار آگهی های استخدامی شرکت های بزرگ و کوچک اختصاص می دهند.

اما این روش معایبی دارد که استفاده از آن را برای کارفرمایان تا مقدار ای سخت می نماید. به عنوان مثال در این روش افراد جویای کار با مشاهده آگهی استخدامی، معمولا با تلفن شرکت تماس می گیرند. صرف نظر از حجم تماس های دریافتی که امکان رسیدگی فوری و تنظیم جلسه مصاحبه شغلی را برای کارفرمایان سخت می نماید، ممکن است بعضی از کارجویان مستعد نیز نتوانند در زمان مناسب با کارفرما ارتباط برقرار کنند.

بعلاوه در صورت دریافت رزومه به وسیله شبکه های اجتماعی مانند واتساپ یا ایمیل، دسترسی آسان به تمام رزومه ها و طبقه بندی آن ها برای کارفرمایان کاری سخت خواهد بود. این درحالی است که در این روش، کارفرمایان باید برای خود بانک رزومه ها را ایجاد نموده و ابزارهای سنجش کارجویان را نیز به صورت جداگانه تهیه کنند.

موسسات کاریابی

یکی دیگر از روش هایی که از گذشته برای جذب نیروی کار مورد توجه شرکت های بزرگ و کوچک بوده است، استفاده از خدمات موسسات کاریابی است. لیست موسسات مجاز کاریابی داخلی، همیشه از طرف وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی اعلام می گردد.

کارفرمایان با مراجعه به موسسات کاریابی می توانند احتیاجمندی های شغلی خود را در اختیار این موسسات گذاشته و بخشی از فرآیند استخدام و جذب نیروی کار را به این موسسات واگذار کنند. در این روش کارفرمایان دسترسی آسان و مستقیمی به بانک رزومه های کارجویان ندارند و باید برای این منظور، به موسسات کاریابی مراجعه کنند.

انتشار آگهی در سایت شرکت

اما شرکت های بزرگ معمولا برای استخدام و جذب نیروی کار مورد احتیاج خود، اقدام به انتشار آگهی استخدامی در سایت رسمی خود می کنند. بسیاری از شرکت های بزرگ با اختصاص بخشی در سایت خود با عنوان فرصت های شغلی یا دعوت به همکاری، جدیدترین احتیاجمندی های شغلی خود را در اختیار افراد جویای کار قرار می دهند.

در این بخش از سایت و در صورت وجود فرصت های استخدامی، فرصت های شغلی مورد احتیاج شرکت نمایش داده می گردد. بعلاوه با ارائه فرم استخدامی به صورت آنلاین، از افراد جویای کار و علاقه مند به کار در شرکت دعوت می گردد تا مشخصات و اطلاعات درخواستی را به وسیله فرم مربوطه برای کارفرمایان ارسال کنند.

مراحل استخدامی در شرکت های بزرگ

شرکت های بزرگ و معتبر برای استخدام و جذب نیروی کار مورد احتیاج خود، معمولا مراحل استخدامی مختلفی را درنظر می گیرند. هرچند شرکت های دیگر ممکن است مراحل مشابهی را برای استخدام افراد جویای کار موردتوجه قرار دهند. مراحل استخدامی در شرکت های بزرگ عبارتند از:

آنالیز رزومه های ارسالی کارجویان

انجام مصاحبه شغلی به شکل تلفنی

برگزاری آزمون استخدامی

انجام مصاحبه حضوری

انجام دوره آموزشی

بستن قرارداد استخدامی کوتاه مدت

بستن قرارداد استخدامی بلند مدت

ذکر این نکته لازم است که مراحل استخدامی برای جذب نیروی مورد احتیاج، در تمامی شرکت های بزرگ یکسان نیست و ممکن است شرکت ها تنها از بعضی از مراحل مورد اشاره در بالا، برای جذب افراد جویای کار استفاده کنند.

جمع بندی

کارفرمایان برای انتشار آگهی های استخدامی و جذب نیروهای مورد احتیاج خود، از روش های مختلفی استفاده می کنند. در این مقاله با طرح این سوال که: کارفرمایان چگونه افراد جویای کار را پیدا می کنند؟، به شیوه های مختلفی که برای انتشار آگهی های شغلی وجود دارد، اشاره کردیم. بعلاوه استفاده از ابزارهای مختلف مانند آزمون های شخصیت شناسی، مصاحبه شغلی و آزمون های استخدامی نیز، بخشی از مراحلی را تشکیل می دهند که در جذب نیروی کارآمد و مناسب، به شرکت های بزرگ و کوچک یاری می کنند.

منبع: ایبنا - خبرگزاری کتاب ایران
انتشار: 16 خرداد 1401 بروزرسانی: 16 خرداد 1401 گردآورنده: silverseven.ir شناسه مطلب: 2101

به "کارفرمایان چگونه افراد جویای کار را پیدا می نمایند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کارفرمایان چگونه افراد جویای کار را پیدا می نمایند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید