کرونا دقیقا با ما چه می نماید؟

به گزارش سیلور 7، خبرنگاران/همدان یک فوق تخصص ریه و بیماری های تنفسی با اشاره به اینکه کروناویروس از خانواده عظیم ویروس ها به شمار می رود، گفت: کروناویروس یک بیماری ویروسی عفونی ناشی از کرونا است که در سال 2019 کشف شده و دارای خانواده ای است که از گذشته فرایند تکاملی خود را طی نموده است.

کرونا دقیقا با ما چه می نماید؟

دکتر ابراهیم نادی در گفت وگو با سیلور 7، اضافه نمود: در گذشته نیز جامعه بشری در سال های متمادی با این نوع از ویروس ها تماس داشته است که به اشکال مختلف از جمله سرماخوردگی با علائم بسیار خفیفی ظاهر می شده و از بین می رفته اما از حدود 17 سال پیش یعنی حدود سال 2002 میلادی شکل شدیدی از مشکل تنفسی به شکل حاد ظاهر شد که به اختصار سارس(SARS) نامیده شد و در حدود پنج سال پیش مجدد شکلی از همین خانواده تحت عنوان سندروم تنفسی خاورمیانه(MERS) شیوع پیدا کرد.

وی ادامه داد: شکل جدیدی از بیماری ناشی از کروناویروس در دسامبر سال 2019 میلادی با مشکل تنفسی حاد بعد از گذشت سال ها دوباره ظاهر شد که تحت عنوان COVID-19 نامگذاری شد و در استان ووهان چین برای نخستین بار ظاهر شد.

این متخصص ریه با اشاره به اینکه کووید 19 به بیماری ویروسی عفونی ناشی از کروناویروس که در سال 2019 پدیدار شده است، گفته می گردد، اظهار کرد: شایع ترین علائمی که این بیماری در افراد ایجاد می نماید عموماً علائمی مانند تب، خستگی، سرفه خشک، احساس گلودرد، کوفتگی و درد عضلانی و آبریزش بینی است که در هفته های اخیر با تظاهرات غیرمعمول و به شکل اسهال، استفراغ و دردهای غیرمعمول در قسمت هایی از بدن فرد مبتلا ظاهر می گردد که این علائم دارای شکل ناهمگونی در مقایسه با ماه های اولیه خود که در ووهان چین ظاهر شد، است.

وی با بیان اینکه حدود 80 درصد افراد مبتلا ممکن است بدون علامت باشند، تشریح کرد: افرادی که علائم خاصی از بیماری را ندارند احتیاجی به مراجعه به مراکز درمانی پیدا نمی نمایند و این افراد بدون اینکه آگاه شوند حداکثر با علائم مختصر مانند سرماخوردگی خفیف و با علائم آبریزش بینی و یا سرفه های خشک به این بیماری مبتلا می شوند و بدون احتیاج به درمان خاصی بهبودی می یابند و می توان گفت که این دسته از افراد در برابر کروناویروس ایمن می شوند.

استاد تمام دانشگاه علوم پزشکی ابن سینای همدان با تأکید بر اینکه حدود 15 تا 20 درصد از افرادی که به کروناویروس نوپدید مبتلا می شوند، ممکن است علائم جدی تری پیدا نمایند، اضافه نمود: این افراد با تظاهرات بیماری حاد تنفسی مانند تب، گلودرد، تنگی نفس پیشفراینده، کوفتگی عضلانی و درد منتشر شده در بدن به مراکز درمانی مراجعه می نمایند.

وی ادامه داد: افرادی که دارای بیماری های زمینه ای و عوامل مستعدنماینده مثل مسائل قلبی، دیابت، کهولت سن، فشارخون بالا و بیماری هایی تضعیف نماینده سیستم ایمنی مانند افراد تحت شیمی درمانی و یا گلوکو کورتیکو استیروئیدها هستند، این افراد بیشتر از دیگران در معرض ابتلا به فرم شدید بیماری بوده و این افراد شانس اینکه مسائل آنها منجر به بستری در بیمارستان و بخش مراقبت های ویژه گردد، بیشتر از سایرین است.

نادی با اشاره به اینکه آمار سازمان جهانی بهداشت حاکی از آن است که کروناویروس حتی در برخی از کشورهایی که مدعی شرایط بهداشتی مطلوب بودند، بیشتر درحال شیوع است، گفت: در برخی از این کشورها آمار فوتی ها به پنج تا 10 درصد رسیده است و جدای از اینکه بالا بودن سن افراد در جوامع اروپایی و آمریکایی می تواند در افزایش آمار فوتی ها دخیل بوده باشد، بالا بودن سن افراد یکی از علل بروز اشکال شدید بیماری است و عوامل متعدد دیگری نیز می تواند در بروز بیماری در اینگونه جوامع نقش داشته باشد.

وی با بیان نحوه انتشار ویروس در محیط شرح داد: شایع ترین حالتی که این ویروس در محیط پخش می گردد و افراد را به آن مبتلا می نماید، انتشار ذرات ترشحات در فضای اطراف فرد بیمار است که به وسیله سرفه، عطسه و حتی صحبت کردن باعث می گردد افرادی که در فاصله کمتر از 1.5 متر با او هستند به آن مبتلا شوند.

نادی با طرح این سوال که آیا این ویروس در هوا ماندگاری دارد؟ پاسخ داد: در مقالات علمی این موضوع که امکان ماندگاری ویروس در هوا به مدت چند ساعت وجود دارد، مطرح شده اما هنوز احتیاج به آنالیز های علمی بیشتری در این زمینه است و این موضوع هنوز به صورت قطعی به اثبات نرسیده هر چند در مجموع توصیه می گردد که با توجه به اینکه ویروس دارای وزن بالایی است و بر روی سطوح می نشیند، سطوح با مواد حاوی الکل مورد ضدعفونی قرار گیرد همچنین بهتر است اگر مطمئن از حضور افراد آلوده در اطراف خود هستیم از ماسک های معمولی یا همان ماسک جراحی استفاده کنیم.

وی با اشاره به اینکه دوره نهفتگی این ویروس بین یک تا 14 روز است، یادآور شد: فردی که به این ویروس مبتلا گردد از یک تا 14 روز زمان می برد تا علائم آن بروز کند اما معمولاً بروز علائم حدود 5 تا 6 روز طول می کشد.

این استاد دانشگاه درباره میزان احتمال مبتلا شدن افراد به این بیماری گفت: با توجه به اینکه تمام ظرفیت سیستم بهداشتی و درمانی نه تنها در ایران بلکه در تمام کشورهای جهان درگیر درمان افراد مبتلا به کووید 19 است، ضروری است با سهل انگاری باری اضافی به دوش سیستم بهداشتی درمانی کشور تحمیل نکنیم.

وی ادامه داد: با وجود تصمیم اتخاذ شده توسط دولت برای افزایش فعالیت مالی در بخش های بیشتری از کشور، بهتر است تا تمامی افراد جامعه حساسیت و نگرانی خود را برای مبارزه با کروناویروس حفظ نمایند اما نه بدان معنا که این نگرانی منجر به اضطراب گردد بلکه باید سعی کرد با رعایت اصول بهداشتی، رعایت فاصله گذاری اجتماعی، پرهیز از حضور در مکان های پر ازدحام و مهمتر از همه شستشوی مرتب دست ها با آب و صابون که مناسب ترین اقدام برای جلوگیری از ابتلا و انتشار ویروس در جامعه است، خود را از مبتلا شدن به این بیماری حفظ نمایند.

نادی با اشاره به اینکه اگر مردم الزام و اجباری برای بیرون آمدن از منزل ندارند همانند ایام نوروز در خانه خود بمانند، به لزوم عدم حضور در اجتماعات و خیابان ها برای انجام کارهای غیرضرور برای کُند شدن چرخه انتقال و مهار بیماری تأکید کرد و گفت: با توجه به اینکه بخش عمده ساختار ویروس از چربی تشکیل شده است استفاده از محلول حاوی الکل 70 درصد می تواند اثربخش باشد اما متأسفانه همین امر موجب شده تا شاهد مرگ و میر ناشی از مصرف الکل صنعتی(متانول) توسط برخی افراد باشیم.

وی اضافه نمود: این تصور که مصرف الکل به شکل خوراکی منجر به ضدعفونی می گردد، کاملاً اشتباه است و هیچ پایه و اساس علمی برای آن وجود ندارد و برخی از این افراد به اشتباه از الکل متانول که به الکل صنعتی نیز معروف است، مصرف نموده اند که منجر به کوری، نارسایی کلیه و دیالیز، کاهش سطح هوشیاری، مسائل مغزی و حتی مرگ شده است.

استاد تمام دانشگاه علوم پزشکی ابن سینای همدان با اشاره به تصمیم مسئولان کشوری مبنی بر الزام حضور دو سوم افراد در محل کار و نیز بازگشایی برخی از اماکن و مراکز تجاری و مالی ضرور، تأکید کرد: ضروری است بدون استرس اضافی افراد کروناویروس را همانند روزهای گذشته یک بحران تلقی نمایند و از اهمیت پیشگیری از ابتلا به آن کاسته نگردد.

وی با اشاره به تنگی نفس ایجاد شده در افراد در اثر کووید 19، گفت: در این بیماری ریه مهمترین ارگانی است که در بدن درگیر می گردد و ممکن است منجر به فوت فرد گردد چراکه عامل بسیاری از فوتی ها درگیری ریه است که این بیماری با مکانسیم هایی موجب بروز تنگی نفس و حتی درگیری در قلب فرد می گردد بنابراین به علت اینکه این بیماری، نوپدید است و در این مدت کوتاه مطالعه ای که نشان دهد عوارض تنفسی این بیماری در گذر زمان با افراد باقی می ماند، وجود ندارد، احتیاج به یک مطالعات فراگیر و پایش طولانی مدت در این زمینه در کل جهان وجود دارد همچنین قضاوت در خصوص اینکه آیا این بیماری پس از بهبودی فرد منجر به کاهش ظرفیت عملکردی ریه ها می گردد یا خیر، نیز زود است.

نادی استفاده از برخی موادغذایی و مواد گیاهی که منجر به پیشگیری از ابتلا به کروناویروس می گردد را از مواردی دانست که مطالعه ثابت شده ای درباره آن وجود ندارد و اضافه نمود: سوء مصرف آنتی بیوتیک ها باعث می گردد مقاومتی در بدن در برابر بیماری های عفونی ایجاد گردد. نوع این بیماری ویروسی است و آنتی بیوتیک ها تأثیری در بهبودی ویروس ندارند و فقط زمانی اثرگذارند که پس از ابتلا به ویروس عوامل عفونی باکتریایی در بدن فرد ایجاد گردد که در این صورت احتیاج به تجویز آنتی بیوتیک توسط پزشک مربوطه است.

وی با بیان اینکه اسپری کردن الکل اتیلیک موجود در بازار، خود می تواند باعث سرفه و خارش گلو گردد، توضیح داد: نقش کلر و گندزداهای دیگر از الکل مهمتر هستند بدان معنا که کلر چه به شکل وایتکس و چه محلول رقیق شده آن که برای گندزدایی از سطوح استفاده می گردد، می تواند باعث بروز حساسیت های تنفسی در افراد گردد و این نکته حائز اهمیت است که در کشور ما لزومی به استفاده از این حجم از مواد ضدعفونی نماینده به صورت یکجا وجود ندارد.

وی با تأکید بر اینکه زدن ماسک حداقل برای بیماران و قرنطینه کردن خود به مدت دو هفته در منزل به روش مناسب از آن دست اقداماتی است که می تواند انتقال بیماری به اعضای خانواده و سایر جامعه را به حداقل برساند، ادامه داد: بر خلاف تصور اولیه که این بیماری منجر به همه گیری وسیع و بروز بحران بهداشتی بزرگ در سطح کشور خواهد شد اتفاق نیفتاد و به علت همراهی مردم و رعایت نکات بهداشتی این اتفاق با سیر آهسته و کُندتری در حال بروز است که جای بسی خوشحالی است.

وی با تأکید بر اینکه این کاهش آمار و ارقام موقتی است و نباید منجر به این گردد که از حجم رفتارهای پسندیده ای که منجر به پیشگیری از ابتلا به کروناویروس در کشور می شده، کاسته گردد، بیان نمود: مجدداً به همه افراد جامعه توصیه می گردد که در خانه بمانند و از مسافرت های غیرضروری نیز خودداری نمایند.

وی با بیان اینکه به نظر می رسد این بیماری طی ماه ها و سال های آینده مهمان ما باشد، گفت: امیدواریم با کاهش فرایند ابتلای افراد، این بیماری نیز مثل بسیاری از بیماری های ویروسی دیگر که واگیردار هم هستند، به مسئله عادی تبدیل و از اهمیت آن کاسته گردد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 19 خرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: silverseven.ir شناسه مطلب: 979

به "کرونا دقیقا با ما چه می نماید؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کرونا دقیقا با ما چه می نماید؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید