کمالوندی: در فردو به غنای 4.2 درصد می رسیم

به گزارش سیلور 7، سخنگوی سازمان انرژی اتمی گفت: از پسماندهای دوره های گذشته در سایت شهید احمدی روشن 25 تن گاز هگزافلوراید اورانیوم (UF6) تولید کرده ایم.

کمالوندی: در فردو به غنای 4.2 درصد می رسیم

به گزارش خبرنگاران، بهروز کمالوندی اظهار کرد: دو هزار کیلو از این گاز به سایت فردو انتقال یافته و به لوله های خوراک سانتریفیوژ تحت نظر بازرسان سازمان بین المللی انرژی اتمی متصل شده است.

وی گفت: تزریق گاز، خلاء سازی خطوط، رساندن سانتریفیوژها به دوره اسمی، بررسی شیرها، سامانه های اتوماسیون و زنجیرهای سانتریفیوژها با سرعت بسیار زیاد و موفقیت آمیز اجرا شده است و تا ساعت 24 پنجشنبه کار خارج کردن گازهای سبک را تمام می کنیم و به مرحله برداشت محصول می رسیم.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی با بیان اینکه در دوره خارج کردن گازهای سبک، محصول پسماند را دوباره مخلوط می کنیم افزود: از ابتدای نیمه شب چهارشنبه، شیرها را باز و محصول را جمع آوری می کنیم.

کمالوندی شرح داد: از روز پنجشنبه محصول، نمونه گیری می شود و تا روز شنبه روند پایداری ادامه خواهد یافت و بازرسان آژانس این نمونه ها را می بینند. حدود ساعت 10 تا 11 صبح شنبه به سطح غنی سازی 4 و نیم درصد و به حد پایدار می رسیم.

وی گفت: در این روز در بازدید خبرنگاران نشست خبری نیز خواهیم داشت.

کمالوندی افزود: در حوزه غنی سازی، روزهای سه شنبه و دوشنبه هفته جاری و روز قبل از آن به 8 هزار و 600 سو ظرفیت تولید دست یافتیم و با 900 سو که در فردو به این ظرفیت اضافه می شود به 9 هزار و 500 سو خواهیم رسید که این در حدود ظرفیت پیش از برجام که حداکثر 11 هزار سو بود، است.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی افزود: صنعت هسته ای کشورمان صنعت شادابی است و دانشمندان ما قله های فناوری را فتح کرده اند و در موقعیت بسیار خوبی هستیم.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 7 دی 1398 بروزرسانی: 7 دی 1398 گردآورنده: silverseven.ir شناسه مطلب: 612

به "کمالوندی: در فردو به غنای 4.2 درصد می رسیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کمالوندی: در فردو به غنای 4.2 درصد می رسیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید