امنیت سایبری یا انتخابات؛ دغدغه وزیر ارتباطات کدام است؟

به گزارش سیلور 7، به گزارش خبرنگاران، محمدجعفر نعناکار در یادداشتی که در اختیار خبرنگاران قرار داده است، این سوال را مطرح می نماید: امنیت سایبری یا انتخابات؛ دغدغه وزیر ارتباطات کدام است؟.

امنیت سایبری یا انتخابات؛ دغدغه وزیر ارتباطات کدام است؟

با نزدیک شدن به خاتمه کار دولت دوازدهم شاهد شروع حدس ها پیرامون حضور احزاب و شخصیت های مطرح در انتخابات ریاست جمهوری هستیم. در بین اسامی مطرح شده برای حضور در انتخابات امسال، حدس برای حضور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، آذری جهرمی، در انتخابات توسط بسیاری از رسانه ها قوت گرفته است.

گرچه تصویب طرح اصلاح قانون انتخابات و معین شرط سنی برای حضور در این انتخابات، به لحاظ قانونی آذری جهرمی را از شرکت در این انتخابات منع می نماید؛ اما شنیده ها حاکی از آن است که وزیر جوان فعالیت های انتخاباتی خود را شروع نموده و جلساتی نیز با بعضی فعالین سیاسی برگزار نموده است. صرف نظر از نتیجه این کوشش ها و موفقیت یا ناکامی آذری جهرمی در ورود به عرصه انتخابات، آنچه پرواضح است اینکه وزیر جوان قصد ندارد پس از مطرح شدن به عنوان وزیر و سکانداری 4 ساله وزارت ارتباطات، سهم خود از قدرت را از دست بدهد و به هرقیمتی در کوشش است در دولت بعد نیز سهم خود را محفوظ نگه دارد.

در کنار کوشش بی وقفه آذری جهرمی در دستیابی به قدرت در دولت آینده، در چند ماه گذشته شاهد افزایش حملات سایبری و ضربات مهم و ویرانگر به زیرساخت های حساس دولتی و غیردولتی بوده ایم. تنها از ابتدای امسال حجم قابل توجهی از حملات سایبری به کشور صورت گرفت که از جمله مهمترین آن ها می توان به حمله سایبری به بندر شهید رجایی در 31 اردیبشهت ماه و حمله سایبری به سازمان بنادر و کشتیرانی و وزارت راه و شهرسازی اشاره نمود.

این در حالی است که آذری جهرمی در نشست کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی از فرایند پیشرفت و توسعه شبکه ملی و سپر دفاعی یکپارچه در فضای سایبری سخن به میان آورده بود. با وجود حملات متعدد سایبری به زیرساخت های حساس و موفقیت این حملات مخصوصا از ابتدای سال تا به امروز، بنظر می رسد توسعه سپر دفاعی مورد نظر وزیر، به مانند توسعه شبکه ملی اطلاعات صرفا روی کاغذ اجرا شده و از تاثیرگذاری آن بر افزایش ضریب امنیت سایبری کشور هیچ اثری نیست.

اخیرا نیز در دو روز گذشته شاهد بروز حمله سایبری دیگر، این بار در زیرمجموعه خود وزارت ارتباطات بوده ایم. بنابر گزارش های دریافتی از سایت (zone-h) (که سایت معتبر جهانی به منظور معرفی رده هکرها است)، سایت رصد و پایش دولت الکترونیکی به نشانی (e-monitor.ito.gov.ir) توسط یک تیم هکری مورد هک قرار گرفته است.

این سایت که زیرنظر سازمان فناوری اطلاعات ایران، از مجموعه های وزارت ارتباطات مدیریت می گردد، شامل دیتای جمع آوری شده از بیشتر دستگاه های اجرایی دولتی است که قرار بود در راستای اجرای طرح دولت الکترونیکی مورد استفاده قرار بگیرد. چندی پیش شهره ناصری، معاونت سیاستگذاری و اعتباربخشی سازمان فناوری اطلاعات، نیز در گزارشی از امکان رصد و بازدید آخرین پیشرفت ها در این سایت خبرداده بود.

بنظر می رسد سریال ادامه دار هک زیرساخت های دولتی و حساس نه تنها به اتمام نرسیده، بلکه با وجود انفعال در مدیران و مسئولین این حوزه وارد فاز جدیدی شده است.

هک سایت زیرمجموعه متولی امنیت سایبری کشور، بیانگر ناتوانی در برخورد با اینگونه حرکت ها و فقدان عزم جدی در مدیریت اینگونه تهدیدات است. بنظر می رسد تمرکز بر حوزه کاری و اقدام فعالانه در این حوزه و تامین امنیت زیرساخت و مراکز حساس و مهم کشور امروزه یکی از مهمترین وظایف وزارت ارتباطات است که اخیرا با اقدامات خارج از عرف آذری جهرمی مسکوت مانده است. باتوجه به آنچه بیان شد حال سوال اصلی اینجاست که آیا اولویت انتخابات ریاست جمهوری برای بعضی وزرای فعلی به میزانی است که به مسئولیت و کار ویژه اصلی خود نپردازند؟

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 24 آذر 1399 بروزرسانی: 24 آذر 1399 گردآورنده: silverseven.ir شناسه مطلب: 1359

به "امنیت سایبری یا انتخابات؛ دغدغه وزیر ارتباطات کدام است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "امنیت سایبری یا انتخابات؛ دغدغه وزیر ارتباطات کدام است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید