انجام دورنوردی کوانتومی میان دو تراشه برای اولین بار

به گزارش سیلور 7، محققان دانشگاه های بریستول و دانشگاه فنی دانمارک برای اولین بار پیروز به انجام دورنوردی کوانتومی(Quantum teleportation) میان دو تراشه رایانه ای شدند.

انجام دورنوردی کوانتومی میان دو تراشه برای اولین بار

به گزارش خبرنگاران و به نقل از گیزمگ، دورنوردی کوانتومی فرایند جابجایی یک کوبیت(واحد پایه اطلاعات کوانتومی) از یک محل به محل دیگر بدون پیمایش فاصله بین آن دو محل است.

یک تیم تحقیقاتی از دانشگاه های بریستول و دانشگاه فنی دانمارک توانستند اطلاعات کوانتومی را از یک تراشه به تراشه ای دیگر منتقل کنند و این کار در حالی انجام شد که این تراشه ها هیچ اتصال فیزیکی و یا الکتریکی به هم نداشتند.

این اقدام دانشمندان یک شاهکار در عرصه رایانه ها و اینترنت کوانتومی به حساب می آید.

این نوع از دورنوردی توسط پدیده ای تحت عنوان در هم تنیدگی کوانتومی(quantum entanglement) میسر شده است که طی آن دو ذره به اندازه ای در هم تنیده می شوند که می توانند در مسافت های طولانی با هم ارتباط برقرار کنند.

در این میان تغییر خصوصیات یک ذره باعث می شود که ذره دیگر دچار تغییرات شود. در هم تنیدگی برای ذراتی همچون فوتون ها، الکترون ها و حتی مولکول ها رخ می دهد. این اندرکنش فیزیکی مربوط به خواصی نظیر مکان، تکانه، اسپین و قطبش و... است به گونه ای که با تعیین هر یک از خواص برای یکی از دو ذره، همان خاصیت در دیگری تعیین می شود.

به طور فرضی، هیچ محدودیتی برای مسافت دورنوردی کوانتومی وجود ندارد و این امر پیامدهای عجیبی را به وجود می آورد که حتی خود آلبرت اینشتین را هم به تحیر واداشت.

درک فعلی ما از فیزیک بیانگر این است که هیچ چیز نمی تواند سریع تر از سرعت نور حرکت کند ولی به نظر می رسد اطلاعات با استفاده از دورنوردی کوانتومی رکورد این سرعت را بشکنند.

استفاده از این پدیده می تواند مفید باشد و مطالعه جدید دانشمندان کمک می کند که به واقعیت نزدیک تر شود.

تیم تحقیقاتی این پروژه فوتون های در هم تنیده را روی تراشه ها قرار دادند و سپس یک اندازه کوانتومی از آن ساختند.

این شرایط فوتون ها را تغییر می دهد و این تغییرات بلافاصله بر روی فوتون شریک در تراشه دیگر اعمال می شوند.

دان لیولن(Dan Llewellyn) محقق ارشد پروژه اظهار کرد، ما در آزمایشگاه توانستیم یک پیوند در هم تنیدگی میان دو تراشه ایجاد کنیم.

سپس هر تراشه به طور کامل برنامه ریزی شد تا طیفی از نشانه ها که در پدیده درهم تنیدگی استفاده می شوند را اجرایی سازد.

تیم تحقیقاتی پروژه گزارش دادند که صحت انجام دورنوردی کوانتومی در مطالعه آن ها با دقت 91 درصد انجام شد و این موفقیت در آینده، برای محاسبات کوانتومی دیگر هم حائز اهمیت خواهد بود.

پیش از این اطلاعات در مسافت های بیشتری دورنوردی شده بود. در ابتدا در یک اتاق و سپس در یک مسافت 25 کیلومتری. پس از آن این میزان به 100 کیلومتر رسید و در نهایت با استفاده از ماهواره ها در مسافت هزار و 200 کیلومتر انجام شد.

همچنین دورنوردی کوانتومی میان نقاط مختلف یک تراشه رایانه ای هم اجرا شده بود ولی این برای اولین بار است که دورنوردی کوانتومی میان دو تراشه گوناگون صورت می گیرد و موفقیتی چشمگیر را در عرصه محاسبات کوانتومی رقم می زند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 27 بهمن 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: silverseven.ir شناسه مطلب: 738

به "انجام دورنوردی کوانتومی میان دو تراشه برای اولین بار" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "انجام دورنوردی کوانتومی میان دو تراشه برای اولین بار"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید