طراحی سایت: ایجاد سایت موزه بنای تاریخی تل آجری فارس

به گزارش سیلور 7، طرح ایجاد سایت موزه تل آجری نزدیک تخت جمشید پس از آنالیز های کارشناسی و مطالعات صورت گرفته نهایی شد و اینک مراحل ساخت قطعات به اتمام رسیده است.

طراحی سایت: ایجاد سایت موزه بنای تاریخی تل آجری فارس

جهت دریافت مشاوره خدمات طراحی سایت از بهترین و مجربترین طراحان کشور همراه ما باشید. از طراحی تا توسعه وبسایت های حرفه ای را با بهترین قیمت از نماشو بخواهید.

محمد حسن طالبیان معاون سازمان میراث فرهنگی کشور در بازدیدی که به همراه سفیر و رایزن فرهنگی ایتالیا در ایران از محدوده تل آجری داشت، ادامه آنالیز ها و کاوش های باستان شناختی در این منطقه را یک امر ضروری و لازم برشمرد.

وی گفت که آنچه که در چند سال اخیر از کاوش های تل آجری به دست آمده، منجر به کشف شواهدی از پیشینه این مکان شده است که دستاوردی مهم برای برطرف بعضی ابهامات باستان شناختی در فرایند ساختار شهر پارسه و کارکرد این منطقه داشته است.

طالبیان اهمیت بقایای موجود تل آجری را نیازمند حفاظت و بازسازی اصولی دانست و بیان نمود که محوطه تل آجری که در لیست آثار ملی به ثبت رسیده، از سال 90 تا به امروز یکی از مراکز مورد کاوش مشترک باستان شناسان ایرانی-ایتالیایی در نزدیکی تختگاه تخت جمشید است است که بخشی از بقایای شهر کهن پارسه را در خود جای داده است.

به گفته طالبیان، مواردی همانند کشف کتیبه های بابلی که سندی معتبر بر استقراردروازه ورودی شهر پارسه در تل آجری مرودشت است، پلان به دست آمده از بنای کشف شده در تل آجری بر اساس اطلاعات مقدماتی، وجود شباهت زیاد بین آجرهای لعابدار کشف شده دروازه ها با نقوش اسطوره های بین النهرین که حکایت از احتمال بسیار قوی این بنا در زمان کوروش دارد، اهمیت تل آجری را یادآوری می نماید.

معاون سازمان میراث فرهنگی کشور گفت:

نقوش حیوانات ترکیبی با نقشی از مار، عقاب و پنجه شیر که برای نخستین بار در این محوطه کشف شده اند و بعلاوه وجود سکوهایی در کنار دیوارهای دروازه (تل آجری) و بسیاری از موارد و شواهد به دست آمده در طی کاوش و پژوهش های انجام شده در این منطقه، موجب شد که جایگاه تل آجری چه از نظر ارزش تاریخی و چه از حیث هویت محتوایی، بیش از پیش مورد توجه باستان شناسان و محققان قرار گیرد.

طالبیان اضافه نمود که بناهایی که در این محوطه کشف شده به احتمال زیاد پیش از بنای تختگاه تخت جمشید ساخته شده و در واقع کشفیاتی که طی پنج سال اخیر در این منطقه به دست آمده می تواند راهگشای شناخت اهمیت و کارکرد بنا باشد و به گفته باستان شناسان این اطلاعات، خلاءهای تاریخی شهر پارسه به ویژه در دوره حکومت کوروش و کمبوجیه و پیش از به قدرت رسیدن داریوش هخامنشی در سال 521 پیش از از میلاد را پر خواهد نمود.

معاون میراث فرهنگی کشور با تأکید بر حفظ و نگهداری، شناخت دقیق تر و کامل تر از این مجموعه اضافه نمود:

این محوطه تاریخی یکی از مهم ترین محوطه های باستان شناسی است که قابلیت تبدیل به یک سایت موزه تخصصی را دارد و می تواند به یکی از جاذبه ها برای گردشگران ورودی به استان تبدیل گردد.

در این بازدید، معاون میراث فرهنگی کشور به همراه مائورو کنچاتوری سفیر ایتالیا و پروفسورکارلو چرتی رایزن فرهنگی ایتالیا در ایران از فعالیت های گروه کاوش در منطقه تل آجری و گروه مطالعاتی مستقر در پردیس تخت جمشید تماشا کردند و در جریان آخرین یافته های این فصل از کاوش قرار گرفتند.

تخت جمشید در 60 کیلومتری شمال شیراز در محدوده شهرستان مرودشت واقع شده است.

منبع: کجارو / ایرنا
انتشار: 7 دی 1400 بروزرسانی: 7 دی 1400 گردآورنده: silverseven.ir شناسه مطلب: 1951

به "طراحی سایت: ایجاد سایت موزه بنای تاریخی تل آجری فارس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "طراحی سایت: ایجاد سایت موزه بنای تاریخی تل آجری فارس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید