باید و نبایدهای داشتن ناخن سالم

به گزارش سیلور 7، در اغلب مواقع ناخن ها به خاطر تماس با مواد شوینده و شیمیایی به رنگ زرد متمایل می شود و به همین علت یا شکننده می شوند یا ورق ورق می شوند. البته در این زمان، بهترین راه کار کوتاه کردن و سوهان کشیدن ناخن هاست، اما برخی از دستور العمل های زیبایی وجود دارد که می تواند با استفاده از مواد طبیعی به تقویت ناخن های شما کمک کند.

باید و نبایدهای داشتن ناخن سالم

خبرنگاران| مراقبت منظم از ناخن ها باعث حفظ سلامت آن ها می شود. برنامه مراقبت از ناخن شما حتما نباید خیلی گران یا زمان بر باشد بلکه می توانید با انجام چند کار ساده و ارزان، ناخن های خود را سلامت نگهدارید و نیازی به مانیکور های مکرر برای زیبا نشان دادن آن نداشته باشید.

از طرفی بسکمک از خانم ها از اینکه جنس ناخن هایشان سست بوده و دیر به دیر بلند می شوند و یا پس از بلند شدن سریع می شکنند احساس ناراحتی می کنند به همین علت خیلی از آن ها ممکن است به کاشت ناخن رو بیاورند که آن هم می تواند به ایجاد قارچ و یا عوارضی این چنینی منجر شود.

در اغلب مواقع ناخن ها به خاطر تماس با مواد شوینده و شیمیایی به رنگ زرد متمایل می شود و به همین علت یا شکننده می شوند یا ورق ورق می شوند. البته در این زمان، بهترین راه کار کوتاه کردن و سوهان کشیدن ناخن هاست، اما برخی از دستور العمل های زیبایی وجود دارد که می تواند با استفاده از مواد طبیعی به تقویت ناخن های شما کمک کند.

  • رنگ ناخن باید صورتی مایل به سفید باشد؛
  • پوسته دارند (پوسته ها نشانۀ سالم بودن ناخن ها هستند؛ پس آنها را نکنید)؛
  • ناخن ها و سر سفید آنها هم مقدار هستند؛
  • قسمت هلالی شکل (معروف به هلالچه) در پایه ناخن ها قرار گرفته است.
  • ناخن های نیمه شکسته یا پوسته شده که می تواند ناشی از خشکی یا کمبود ویتامین باشد؛
  • نقاط سفید کوچک که معمولا نشان دهندۀ این هستند که ناخن هایتان را می جوید یا بیش از مقدار لاک می زنید؛
  • شیارهای افقی که ممکن است ناشی از استرس، تب بالا یا فشاردادن ناخن ها باشد؛
  • پوست قرمز و ملتهب اطراف ناخن ها که می تواند به علت کندن یا جویدن پوست اطراف ریشۀ ناخن رخ دهد؛
  • ناخن های قاشقی که می تواند نشانهٔ کمبود آهن یا کم خونی باشد.

اگر نگران سلامت ناخن هایتان هستید، بهتر است با متخصص پوست مشورت کنید. ازآنجاکه ناخن ها به خوبی دیده می شوند، می توانید خیلی زود متوجه وجود مسئله ای در آنها بشوید و تا دیر نشده به پزشک مراجعه کنید. در ادامه می خواهیم ببینیم برای داشتن ناخن های قوی و سالم باید چه کنیم.

قبل از اینکه کاری انجام دهید، باید مطمئن شوید که ناخن ها و پوست اطراف آنها کاملا تمیز هستند. ابتدا لاک تان را با لاک پاک کن بدون استون پاک کنید (استفاده از هر محصول دیگری برای پاک کردن ناخن هایتان، آنها را خشک می کند). یکی از روش های تمیز کردن ناخن این است که مقداری صابون روی مسواک بزنید و سپس به آرامی روی ناخن ها و پوستتان بکشید. این کار، بدون نیاز به مواد شیمیایی (که باعث خشک شدن می شوند) یا لوسیون های گران قیمت، همهٔ آلودگی ها را تمیز می کند و پوست های مرده را برمی دارد.

ناخن ها حساس هستند. اگر آنها را به شدت مالش دهید، بیشتر در معرض عفونت قرار می گیرند. یکی دیگر از کارهایی که نباید انجام دهید، استفاده از سوهان های فلزی برای تمیز کردن زیر ناخن ها است. انجام بیش ازاندازۀ این کار می تواند صفحهٔ ناخن را از پوست جدا کند (اصطلاحا به آن اونیکولیز می گویند). جدا شدن ناخن از بستر آن، مسئله ای رایج در افراد 50 سال به بالا است. کشیدن سوهان فلزی به زیر ناخن می تواند باعث سفید و قوسی شدن سر ناخن ها هم بشود.

کوتاه کردن منظم برای مراقبت از ناخن ها مهم است؛ پس هر دو هفته یک بار، زمانی را برای کوتاه کردن آنها اختصاص دهید.

بی شک ناخن های بلند زیبا هستند و نقش مهمی در زیبایی ناخن دارند، اما اگر ناخن هایتان مرتب می شکنند، بهتر است آنها را کوتاه نگه دارید (دست کم تا زمانی که بهبود پیدا کنند). ناخن های کوتاهی که به شکل گرد، سوهان کشیده شده باشند مرتب تر به نظر می رسند و رسیدگی شان راحت تر است و می توانید بدون نگرانی فقط به فکر قوی تر کردن شان باشید. تا وقتی که ناخن ها همه هم مقدار و مرتب باشند، زیبا هستند.

اگر کارتان به شکلی است که احتمال شکستن ناخن ها زیاد است، همیشه سوهان به همراه داشته باشید تا هر لحظه بتوانید لبه های شکسته را سوهان بکشید. بهترین راه برای انجام این کار این است که همیشه سوهان را فقط به یک طرف بکشید تا ناخن هایتان نرم تر شوند. شاید سوهان های سنباده ای بیشتر باعث زبر شدن و شکستن گوشه های ناخن هایتان بشوند. سعی کنید به جای آنها از سوهان های شیشه ای یا کریستالی استفاده کنید. سوهان های شیشه ای لبه های ناخن را نرم تر می کنند و می توانند برای قسمت های شکسته و ضعیف تر ناخن استفاده شوند.

ضدعفونی کردن ابزار مراقبت از ناخن ها هم به مقدار تمیز کردن بُرس های آرایشی اهمیت دارد. علتش هم ساده است: خلاص شدن از شر باکتری ها. برای اینکه ناخن هایتان را تمیز نگه دارید، بهتر است ابزارهای مراقبت از ناخن ها را با آب و صابون بشویید و سپس آنها را با الکل مالشی تمیز کنید و فراموش نکنید سوهان های ناخن تان را هر چند وقت یک بار عوض کنید.

پوست اطراف ناخن وظیفۀ مهمی دارد: این پوست ها ناخن را در بسترش محکم نگه می دارند. پس وقتی آن ها را بر می دارید، مهرهٔ محافظ ناخن ها را حذف می کنید و درنتیجه، ناخن هایتان را درمقابل باکتری و عفونت آسیب پذیر می کنید. هر قدر به این پوسته ها دست نزنید، بیشتر به ناخن هایتان لطف می کنید. مراقبت از پوسته ها باعث کاهش پوسته های آویزان کنار ناخن ها می شود (این پوست ها را نیز نباید بکنید، زیرا این کار باعث افزایش احتمال عفونت می شود).

اگر عادت دارید پوست های اطراف ناخن را بکنید، پیشنهاد می کنیم که هفته ای یک بار، بعد از حمام، این پوست ها را به آرامی با چوب خلال دندان کنار بزنید و سپس آن ها را با روغن مخصوص ناخن یا کرم های لوسیونی ماساژ دهید.

اگر عادت دارید ناخن هایتان را خودتان لاک می زنید، شاید معمولا از لاک پوششی پایهٔ ناخن استفاده نمی کنید، درحالی که این کار لاکتان را یکدست می کند. اگر می خواهید ناخن هایتان را طراحی یا فرنچ کنید، بهتر است بعد از هر لایه لاک، یک لایه لاک پوششی بزنید تا ناخن هایتان براق تر به نظر برسند و طرح تان ماندگارتر شود.

درست مانند برندهای متفاوت لوازم آرایش و محصولات مراقبت از پوست، همهٔ برندهای مراقبت از ناخن ها کیفیت یکسانی ندارند؛ پس حتما سعی کنید محصولات و برندهای مطمئن را تهیه کنید، زیرا مواد شیمیایی موجود در محصولات نامرغوب باعث شکنندگی، پوسته پوسته شدن و ترک خوردن ناخن ها می شوند.

لاک پوششی برای زیباتر و درخشان تر شدن لاک و ناخن ها مهم است. متخصصان پوست توصیه می کنند هر 3 روز یک بار از لاک پوششی استفاده کنید تا از رگه رگه شدن ناخن ها جلوگیری کنید و برق ناخن هایتان را ماندگارتر کنید.

بیشتر متخصصان مراقبت از ناخن ها و پوست، کاشت ژل یا اکریلیک را پیشنهاد نمی کنند؛ زیرا با اینکه این روش ها ماندگار هستند، فشار زیادی بر ناخن می آورند. اما اگر مصمم هستید که از این روش ها استفاده کنید، به کمک شیوه های خاصی می توانید آسیب هایشان را کاهش دهید.

مشکل اصلی در کاشت ژل، قرار گرفتن ناخن ها در معرض اشعهٔ UV برای خشک شدن ژل است. این کار می تواند به پوست زیر و اطراف ناخن آسیب برساند و باعث افزایش خطر ابتلا به سرطان شود. برای کاهش خطر می توانید قبل از قرار دادن دست تان زیر دستگاه UV، کرم ضد آفتاب با اس. پی. اف 30 تا 50 به دست تان بزنید یا از دستکش های مخصوصی استفاده کنید که قسمت ناخن هایشان باز است تا بقیۀ قسمت های دستتان از آسیب های UV در امان بمانند.

طراحی ناخن با رنگ های شاد و طرح های ظریف را برای آخر هفته ها بگذارید و در طول هفته فقط از همان لایهٔ پوششی یا برق ناخن استفاده کنید. متخصصان مراقبت از ناخن می گویند که اگر پشت سر هم لاک بزنید و ناخن ها را طراحی کنید، آنها به مرور زمان خشک و زرد و حتی ضعیف می شوند. استفاده بیش ازمقدار از لاک پاک کن ها هم باعث خشک و ضعیف شدن ناخن ها می شود. شاید گاهی طبیعی بودن ناخن ها دقیقا همان چیزی است که برای مراقبت از ناخن ها به آن نیاز دارید.

شاید بدون زدن کرم نرم کننده به صورت تان شب ها به رختخواب نمی روید؛ پس چرا نباید به همین مقدار به ناخن هایتان توجه کنید؟ ترکیب روغن آووکادو و روغن بادام می تواند ناخن ها و پوست های اطراف آنها را تقویت کند و مرطوب نگه دارد، اما هر نوع روغن مغذی دیگر نیز برای مرطوب نگه داشتن ناخن ها مفید است.

هر وقت از مواد شیمیایی استفاده می کنید (چه برای باغبانی، چه برای ظرف شستن)، حتما از دستکش های لاستیکی، وینیل یا پلاستیکی استفاده کنید. ظرف شستن با آب داغ و مایع ظرف شویی بدون دستکش، ناخن هایتان را ضعیف می کند. در هنگام انجام کارهایی مانند باغبانی هم به این علت که گل و خاک زیادی لای ناخن ها می رود، تمیز کردن شان سخت می شود. به همین شکل در روزهای سرد زمستانی هم با پوشیدن دستکش از ناخن هایتان مراقبت کنید و اجازه ندهید مواد مرطوب کننده ای که به دست هایتان زده اید، به هدر برود.

ناخن های شما از پروتئینی به نام کراتین ساخته شده اند؛ پس بهبود رژیم غذایی همان قدر که در شفافیت پوست و درخشش موها اثر دارد، به تقویت ناخن هایتان هم کمک می کند. افزودن ویتامین ها و مکمل هایی مانند بیوتین، ویتامین ای و روغن ماهی یا مصرف خوراکی هایی مانند مغزها، ماهی و حبوبات، سلامت ناخن هایتان را تضمین می کند.

منبع: فرادید
انتشار: 30 فروردین 1401 بروزرسانی: 30 فروردین 1401 گردآورنده: silverseven.ir شناسه مطلب: 2061

به "باید و نبایدهای داشتن ناخن سالم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "باید و نبایدهای داشتن ناخن سالم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید