برترین ویتامین ها برای کاهش وزن و لاغری

به گزارش سیلور 7، بعضی از ویتامین ها خواصی دارند که می توانند به کاهش وزن و بهبود تناسب اندام یاری نمایند، ولی کدام یک از آنها واقعا برترین ویتامین ها برای کاهش وزن و لاغری هستند؟.

برترین ویتامین ها برای کاهش وزن و لاغری

بالا رفتن آمار چاقی و افزایش وزن جزو نگرانی های عمده در دنیای امروز به تعداد می رود. سبک زندگی کم تحرک به افزایش وزن و مسائل چاقی مفرط منجر شده است. با این که معمولا از دست دادن وزن بدون انجام فعالیت های بدنی بسیار سخت است، ولی بعضی ویتامین ها می توانند تا حدودی زیادی به تسریع فرایند کاهش وزن یاری نمایند.

ویتامین هایی خاص مانند ویتامین های گروه B (ب کمپلکس) و مواد معدنی نظیر کلسیم در کنار بعضی کوآنزیم ها می توانند به شکل فوق العاده ای به کاهش وزن یاری نمایند. ولی این ویتامین ها و مواد معدنی باید به مقدار مناسب و تحت نظارت پزشک مصرف شوند. مصرف بیش از مقدار ویتامین ها می تواند به هیپروویتامینوز منجر گردد که اثرات منفی بر سلامت افراد به همراه دارد.

در پیِ مطالعات و پژوهش های کامل و مفصل، تقریبا همه دانشمندان به این نتیجه رسیدند که هیچ چیز به مقدار رژیم غذایی مفید و متعادل به همراه فعالیت های بدنی مداوم نمی تواند به کاهش وزن و رسیدن به تناسب ایده ال افراد یاری کند. کاهش وزن باید به صورت فرآیندی مداوم و پایدار اتفاق بیفتد. کاهش وزن یک یا دو روزه اتفاق نمی افتد. بنابراین، باید از صبر و حوصله زیاد برخوردار باشید و برنامه کاهش وزن تان را تا رسیدن به موفقیت با دقت و تعهدِ بالا دنبال کنید.

با این حال مکمل هایی نظیر بعضی ویتامین ها و مواد معدنی خاص وجود دارند که تا حدودی زیاد به کاهش وزن یاری می نمایند. این ها به ویتامین های کنترل نماینده وزن معروفیت دارند و به اسم بهترین ویتامین های کاهش وزن شناخته می شوند.

1. تیامین یا ویتامین B1

تیامین کربوهیدرات ها را تبدیل به چربی و در نقاط مختلف بدن ذخیره نمی کند؛ در عوض، کربوهیدرات ها را می سوزاند و آن ها را به انرژی تبدیل می کند. اگر در پی کاهش وزن تان هستید، از این خاصیت خارق العاده به خوبی بهره مند شوید.

2. پیریدوکسین یا ویتامین B6

ویتامین ب 6 به بهبود فعالیت های سوخت وسازی بدن یاری می کند و بهترین ویتامین ها برای کاهش وزن است. این ویتامین با روی (زینک) واکنش می دهد و آنزیم فراوری می کند. این فرآیند هم باعث افزایش سرعت متابولیسم بدن می گردد و از این طریق به کاهش وزن یاری می کند. هم چنین ویتامین B6 از این جهت به اسم یکی از مواد مغذی ضروری بدن به تعداد می رود که مقدار مناسب پیغام رسان های عصبی را در بدن حفظ می کند و از این طریق از نوسانات خلقی و افسردگی جلوگیری می کند. منابع رایج برای مصرف ویتامین B6 شامل تخم مرغ، غلات صبحانه، لوبیا، پروتئین حیوانی، اسفناج (پالک)، کلم و غیره هستند.

3. سیانوکبالامین یا ویتامین B12

سیانوکبالامین به اسم یکی از بهترین ویتامین ها برای کاهش وزن به تعداد می رود. این ویتامین را به صورت آمپول هم برای کاهش وزن افراد تزریق می نمایند. ب 12 باعث سوختن چربی های ذخیره شده و ایجاد انرژی می گردد. هم چنین این ویتامین علاوه بر آن که نقشی فوق العاده در کنترل وزن افراد ایفا می کند، به از بین رفتن کوفتگی و خستگی و در عوض به ایجاد انرژی و شادابی فرد یاری می کند. کمبود ویتامین ب12 این نشانه ها را دارد.

4. ویتامین B2

نام ریبوفلاوین یا ویتامین B2 در میان لیست بهترین ویتامین ها برای کاهش وزن به چشم می خورد، زیرا سرعت متابولیسم بدن افراد را حفظ می کند و از این طریق مقدار در هم شکستن چربی های اضافه، کربوهیدرات ها، و فراوری انرژی را افزایش می دهد و به این ترتیب می تواند تا حدودی زیاد به کاهش وزن یاری کند.

5. ویتامین های B3، B5، B9

این ویتامین ها تحت مجموعه ویتامین ب کمپلکس طبقه بندی می شوند. همه این ویتامین ها با به جریان انداختن موثر فعالیت های سوخت وسازی بدن باعث حفظ موثر سوخت وساز و سلامتی سیستم ایمنی بدن افراد می گردد و از این طریق، به حفظ وزن متناسب افراد یاری می کند. ویتامین ب کمپلکس نوعی ویتامین محلول در آب است که در کاهش وزن افراد تاثیری زیاد دارد.

6 . ویتامین D

ویتامین D تنها هنگامی به صورت طبیعی در بدن فراوری می گردد که در معرض مستقیم نور آفتاب قرار بگیریم. این ویتامین کربوهیدرات ها را با اکسیژن ترکیب می کند و از این طریق، از تجمع آن ها در نواحی مختلف بدن جلوگیری و وزن کلی بدن را کم می کند.

7. ویتامین C

ویتامین C که در بروکلی و در پرتقال (مالته) یافت می گردد به تبدیل گلوکز ذخیره شده به انرژی در بدن یاری می کند. این کار از تجمع گلوکز در نواحی مختلف بدن جلوگیری می کند؛ و به همین علت، به اسم یکی از بهترین ویتامین ها برای کاهش وزن شناخته می گردد.

8. کولین

کار اصلی کولین جلوگیری از تجمع چربی در کبد و کاهش سطح کلسترول است. این کار نه تنها به سوخت وساز مناسب بدن بلکه هم چنین به عملکرد خوب کبد هم یاری می کند. این ویتامین به شکلی خارق العاده به سوخت وساز بدن یاری می کند و بیش تر در زرده تخم مرغ و بادام زمینی یافت می گردد.

9. اینوزیتول

اینوزیتول یکی از بهترین ویتامین های کنترل نماینده وزن بدن است. این ویتامین معمولا در اقلام خوراکی سرشار از فیبر نظیر برنج قهوه ای یافت می گردد و از تجمع چربی در بدن جلوگیری و به این ترتیب، وزن فرد را کم می کند.

10. مولتی ویتامین

مصرف مولتی ویتامین می تواند بیش تر ویتامین های مورد احتیاج بدن را تامین کند. ولی نباید آن ها را به صورت مرتب مصرف کرد، بلکه بهتر است صرفا در دوره های کوتاه مدت مصرف شوند.

به این ترتیب، ویتامین ها از بهترین مواد مغذی برای کنترل وزن بدن هستند. وقتی لیست بهترین ویتامین ها را برای کاهش وزن آنالیز می کنید، این نکته را به خاطر داشته باشید ضروری است این ویتامین ها تحت نظارت دقیق پزشک مصرف شوند تا بهترین نتایج را در کاهش وزن شامل حال تان نمایند.

منبع: همگردی
انتشار: 1 مرداد 1400 بروزرسانی: 1 مرداد 1400 گردآورنده: silverseven.ir شناسه مطلب: 1764

به "برترین ویتامین ها برای کاهش وزن و لاغری" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "برترین ویتامین ها برای کاهش وزن و لاغری"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید