به چه عللی کهیر بروز می نماید

به گزارش سیلور 7، کهیر منجر به درد و ناراحتی فراوان در فرد بیمار می شود. اما آیا شما دلیل بروز این عارضه را می دانید؟ در این مقاله اطلاعاتی در این رابطه ارائه می شود.

به چه عللی کهیر بروز می نماید
کهیر یک پدیده بسیار شایع است که تعداد زیادی از مردم را تحت تأثیر قرار داده و در زنان بیشتر از مردان شایع است. این عارضه مشابه جوش های پوستی بوده و بیشتر علائم این دو بیماری نیز مشابه هم می باشد. همچون همه اختلالات پوستی، علل بروز آن بر حسب درجات مسائل مراقبت از پوست متنوع است. علائم کهیر شامل خارش و خراش دهی پوست همراه با قرمزی و تورم بخش های آسیب دیده می باشد.

کهیر هنگامی که بدن در تماس با آلرژن ها قرار می گیرد، تشکیل می شود. هنگامی که این عارضه اتفاق می افتد، بدن هیستامین هایی را از سلول های ماستوسیت درون جریان خون به منظور مبارزه با مهاجمان انتشار می دهد و این موضوع باعث نشت مایع از رگ های خون می شود. سپس این موارد منجر به تورم و بزرگ شدن ناحیه آسیب دیده پوست می شود. کهیر می تواند بر روی هر بخش از بدن توسعه یابد و ممکن است به اشکال و مقدار های مختلف مشاهده شود. این عارضه در عرض چند ساعت از یک بخش از بدن به بخش های دیگر نیز سرایت می نماید.

دوره زمانی بروز کهیر

معمولاً، کهیر برای کمتر از 24 ساعت بر روی پوست باقی می ماند و عمدتاً خود به خود درمان می شود. در بیشتر موارد دیگر مانند کهیر حاد، این عارضه ممکن است زیر 6 هفته ادامه یابد. در این صورت کهیر در بخش های مختلف بدن پیشرفته و دوره بهبودی از این بیماری حدود 6 هفته به طول می انجامد. گزش حیواناتی خاص و بعضی از گیاهان می تواند باعث بروز انواع مشابهی از واکنش های آلرژیک شود که منجر به بروز کهیر بر روی پوست می شود. کهیر مزمن الگوی مشابهی را دنبال نموده و برای بیش از 6 هفته به طول می انجامد. بنابراین، ارائه نتایج دقیق در باره این که این بیماری تا چه مدت ادامه می یابد، نسبتاً مشکل است.

علل بروز کهیر

حدس های زیادی در رابطه با علل بروز کهیر وجود دارد. بعضی محققان معتقدند که کهیر به دلیل آلرژی به بعضی غذاهای خاص رخ می دهد، در حالی که بعضی دیگر از محققان تصور می نمایند که این بیماری تنها به دلیل نیش حشرات ایجاد می شود. علل هر دو نوع کهیر مزمن و حاد می تواند متفاوت باشد. در این جا در رابطه با علل شایع کهیر صحبت می کنیم.

واکنش های آلرژیک

کهیر به صورت یک واکنش آلرژیک به داروها و یا غذاها رخ می دهد. در موارد حساسیت به غذاها، کهیر ممکن است بلافاصله بعد از مصرف و یا چند ساعت بعد از مصرف این غذاها بروز کند. در حالی که، برای انواع مختلف داروها، زمان واکنش ممکن است متفاوت باشد. بعضی از داروها ممکن است بلافاصله بعد از اولین دوز منجر به بروز کهیر شوند، در حالی که بعضی داروهای دیگر حتی تا یک هفته بعد نیز این علائم را نشان نمی دهند.

مشاهده شده که آلرژی به غذاها به وسیله مصرف غذاهای تازه ایجاد می شود. شایع ترین غذاهای حساسیت زا شامل گوجه فرنگی، غذاهای دریایی، تخم مرغ، محصولات لبنی، خشکبار، افزودنی های غذایی و گندم می باشد. داروهای خاصی مانند داروهای ضد درد، آنتی بیوتیک ها، واکسن ها و داروهای گیاهی نیز ممکن است منجر به تشکیل کهیر شوند.

عفونت ها

کهیر معمولاً در نتیجه بروز عفونت نیز ایجاد می شود. این عفونت ها می تواند شامل عفونت های ویروسی که دلیل شایع کهیر در بچه ها است، تب و آنفولانزا یا بیماری های دیگر مانند گلو درد، عفونت های مجاری ادراری و قارچ پای ورزشکاران باشد. این عفونت ها می تواند حتی شامل عفونت های مزمن مانند عفونت های سینوسی، هپاتیت ویروسی و زخم معده نیز باشد. عفونت های دیگر شامل خارش ژوک، آبله مرغان کرم حلقه دار یا عفونت قارچی ریوی نیز می باشد.

گزش حشرات

نیش حشرات خاصی مانند حشره تختخواب یا ساس نیز می تواند باعث بروز کهیر شود. این گزش باعث ابتلای سریع فرد به کهیر می شود. گزیدگی حشره تختخواب یا ساس نوعی از سم را به درون بدن انتشار داده و بدن با انتشار هیستامین به منظور مقابله با اثر این سم واکنش نشان می دهد. هنگام انجام این کار، مایعی از رگ های خون به درون جریان خون انتشار یافته و باعث بروز کهیر می شود.

حیوانات و گیاهان

گزش حیواناتی خاص و بعضی از گیاهان می تواند باعث بروز انواع مشابهی از واکنش های آلرژیک شود که منجر به بروز کهیر بر روی پوست می شود. بعضی گیاهان مانند گیاه پیچک سمی آمریکایی می تواند منجر به بروز واکنش و ایجاد کهیر شود.

مواد شیمیایی

بعضی افراد به بعضی مواد شیمیایی خاص و موادی مانند رنگ ها، پاک نماینده ها، اقلام پلاستیکی و مواد آرایشی حساسیت دارند. این موارد می تواند حتی شامل مواد خاصی مانند نقره، نیکل و یا پلاستیک باشد که در جواهرات یافت می شود. بعضی مواد رایج که باعث ایجاد کهیر می شوند شامل صابون ها، مواد شوینده، لاتکس و پاک نماینده های شیمیایی می باشند.

عوامل زیست محیطی

تعدادی از افراد وجود دارند که به واسطه عواملی مانند نور خورشید، باد، سرما یا گرما به عارضه کهیر مبتلا می شوند. بعلاوه، انواع خاصی از تمرینات وجود دارد که می تواند منجر به فشار و ارتعاش دائمی پوست شده و در نتیجه باعث بروز کهیر شوند.

استرس چگونه می تواند باعث بروز کهیر شود؟ این فاکتور بسیار مورد بحث قرار گرفته و هیچ دلیل واضحی به منظور اثبات این موضوع وجود ندارد. استرس می تواند منجر به بروز واکنش های فیزیولوژیکی مانند سردرد شود و یک پدیده بسیار شایع برای وقوع کهیر به شمار نمی رود. با این حال، بعضی محققان معتقدند که تنش یکی از فاکتورهای بروز کهیر می باشد.

اگرچه عواملی که باعث بروز کهیر می شود، ذکر شد، اما بعضی، مواقع معین دقیق دلیل بروز این پدیده مشکل است. بسیاری از پزشکان معتقدند که حتی حذف عوامل خاص نیز تضمین نماینده عدم وقوع کهیر نیست. بنابراین، بهتر است به جای پیشگیری در پی یافتن شیوه های درمان مؤثرتر این پدیده باشیم.

در مجموع باید گفت بیماری کهیر، نوعی حساسیت پوستی است که موجب خارش در کل بدن می شود و می تواند به دو صورت پوستی و مخاطی نمایان شود. بیماری کهیر می تواند پوست و دستگاه گوارش را گرفتار خود کند. بعلاوه موجب درد شکم، تنگی نفس و گاهی آسم می شود.

این بیماری دارای علل مختلفی است و به صورت حاد و مزمن مشاهده شود. عواملی مانند وراثت، مصرف غذای خاص که فرد پس از آن دچار حساسیت شود، مصرف داروها، عفونت، بیماری انگلی، ویروسی یا باکتریای ی، بیماریهای غدد داخلی مانند دیابت، تیروئید و سرطان می توانند موجب بروز کهیر شوند.

منبع: Buzzle

منبع: راسخون
انتشار: 17 آبان 1400 بروزرسانی: 17 آبان 1400 گردآورنده: silverseven.ir شناسه مطلب: 1896

به "به چه عللی کهیر بروز می نماید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "به چه عللی کهیر بروز می نماید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید