تخریب مستمر بافت تاریخی دزفول

به گزارش سیلور 7، ایسنا/ این خبر پیرامون تخریب مستمر بافت تاریخی دزفول برای شما مخاطبان گرامی نگارش شده است.

تخریب مستمر بافت تاریخی دزفول

رئیس انجمن دوستداران و پژوهشگران دزفول معتقد است: یکی از مواردی که باعث شده بافت تاریخی دزفول مورد بی توجهی قرار بگیرد، نبود آشنایی عموم شهروندان با ارزشهای آن است.

محمد آذرکیش ادامه داد: انجمن دوستداران و پژوهشگران شهرستان دزفول برنامه های بافت گردی متعددی را در سالهای اخیر برگزار نموده تا هر چه بیشتر بتوان با آگاهی بخشی عمومی روند تخریب گسترده این بافت ارزشمند را اندکی کندتر کرد.

او با بیان اینکه بافت تاریخی دزفول یکی از ارزشمندترین بافتهای تاریخی کشور است و با تصریح این مطلب که با وجود دارا بودن بیش از 140 اثر ثبت ملی در محدوده خود آنچنان که باید مورد توجه قرار نگرفته، اضافه نمود: با استمرار این روند، متاسفانه شاهد تخریب مستمر بسکمک از آثار ارزشمند این شهرستان حتی اثرهای ثبت ملی در سالهای اخیر هستیم.

وی پیرامون تخریب مستمر بافت تاریخی دزفول خاطرنشان کرد: تغییر شرایط زندگی در دهه های اخیر متناسب با نیازهای روز به بافت تاریخی دزفول صورت نپذیرفت و موجب شد درصد بالایی از ساکنان به رغم میل باطنی مبنی بر ترک خانه های تاریخی خود خارج از بافت زندگی کنند و نسل های نو کمتر با ارزش های بافت تاریخی دزفول آشنایی پیدا کنند و از این رو، برگزاری برنامه های بازدید تحت عنوان بافت گردی کمک می کند تا شهروندان با میراث گرانبها و هویت تاریخی شهر دزفول هر چه بیشتر آشنا شوند.

آذرکیش با اشاره به اینکه انجمن دزپارس از بهمن سال گذشته تا به امروز برنامه های هدفمندی با رویکردی نو را برای افزایش دانش عمومی نسبت به بافت تاریخی آغاز نموده گفت: این برنامه ها رایگان و با حضور کارشناسان و متخصصان این حوزه برگزار شده و همواره با استقبال بالایی نیز از سوی شهروندان روبرو شده است.

او ادامه داد: بافت تاریخی دزفول از زوال تا حیات، روزنه های امید در بافت تاریخی دزفول و طاقت بیار رفیق! عناوین برنامه هایی هستند که تا به امروز برگزار شده و در این بازدیدها از پروژه های در حال احیا در بافت تاریخی از طریق بخش خصوصی تا بناهای بازسازی شده بازدید شده و در کنار آن از محلاتی که در این سالها آسیب زیادی دیده یا آثار ثبت ملی که به حال خود رها شده اند نیز بازدید می شود.

رئیس انجمن دوستداران میراث فرهنگی دزفول (دزپارس) خاطرنشان کرد: بافت تاریخی دزفول یکی از 14 بافت ارزشمند تاریخی کشور است و کتاب ها و تحقیقات زیادی بر روی معماری و ارزش های پایدار آن اجرا شده اما با بی مهری های زیادی از سوی نهادهای مختلف مسئول روبرو شده است. بویژه نبود توجه وزارت میراث فرهنگی که باید با رویکردی ملی به آن توجه کرد و پروژه هایی جهت بازسازی آثار ثبت ملی که در سالهای اخیر نابود شده اند، تعریف کرد و با همکاری سایر ارگان ها به مرحله اجرایی درآورد.

وی با بیان اینکه آگاهی بخشی شهروندان در کنار این موضوعات سبب می شود تا موضوع حفظ ارزش ها هر چه بیشتر به عنوان مطالبه عمومی از سوی نهادهایی طرح شود و گام های جدی تری برای حفظ این گنجینه گرانبها برداشته شود، گفت: در کنار این موضوع همچنین می تواند تلنگری برای مشارکت بیشتر شهروندان در روند احیا و بازسازی بافت تاریخی و در توسعه صنعت گردشگری شهرستان دزفول و کشور بهره برداری شود.

آذرکیش ادامه داد: علاوه بر حفظ میراث فرهنگی، در بهبود شرایط اشتغال و اقتصاد استان خوزستان نیز موثر است و می تواند دزفول و استان خوزستان را به عنوان یکی از مقاصد گردشگری ملی و جهانی مطرح کند.

منبع: همگردی
انتشار: 23 فروردین 1402 بروزرسانی: 23 فروردین 1402 گردآورنده: silverseven.ir شناسه مطلب: 2275

به "تخریب مستمر بافت تاریخی دزفول" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تخریب مستمر بافت تاریخی دزفول"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید