دنیا در جستجوی یک موش خاص ، شاید او ما را از کرونا نجات دهد

به گزارش سیلور 7، محققان به دنبال یک نوع موش خاص و بسیار نایاب هستند تا بتوانند برای فراوری ویروس کرونا از آنها استفاده نمایند. این موش ها ژنی مشابه ژن انسانی دارند.

دنیا در جستجوی یک موش خاص ، شاید او ما را از کرونا نجات دهد

به گزارش خبرنگاران به نقل از بلومبرگ، در گرماگرم رقابت جهانی برای فراوری واکسن ضد ویروس کرونا، آزمایش بر روی موش های معمولی امکان پذیر نیست، بلکه این ازمایش ها بر روی موش هایی انجام می گردد که دارای ژنی مشابه ژن انسان هستند که به باور دانشمندان، اجازه می دهد، ویروس کرونا بتواند انسان ها را بکشد.

معمولاً قبل از شروع آزمایشات بالینی بروی انسان، هرگونه مواد تزریقی، سرم یا واکسن های جدید به روی موش ها و حیوانات آزمایشگاهی آزمایش می گردد تا علاوه بر رصد هرگونه عارضه جانبی، از ایمنی و اندازه گیری اثربخشی آنها نیز اطمینان حاصل گردد.

ریچارد بوون، پژوهشگر و استاد دامپزشکی دانشگاه ایالتی کلرادو، می گوید: ویروس را می توان به موش ها تزریق کرد، اما موش ها به ندرت دچار بیماری های بالینی هستند، بنابراین دانشمندان به دنبال انجام آزمایشاتی بر روی موش هایی هستند که با ژن های بشری، اصلاح ژنیتیکی شده باشند زیرا این کار، ویروس را تحریک نموده و باعث تهاجمی تر شدن آن شده و در نتیجه می توان به بهترین نتایج در واکسیناسیون علیه آن و حصول اطمینان از تاثیر مثبت واکسن، دست یافت.

یافتن موش های اصلاح شده ژنتیکی مورد احتیاج برای مطالعه ویروس کرونا، تقریباً غیرممکن است. هیچ آمار جهانی در خصوص این نوع موش ها، وجود ندارد و بسیاری از ارائه دهندگان موش های اصلاح شده ژنتیکی گفته اند که این موارد، بسیار نادرالوجودند لذا محققان پیش بینی می نمایند، تامین منابع کافی از این نوع موش ها، هفته ها یا ماه ها به درازا بکشد.

پروفسور استنلی پرلمن، از دانشکده پزشکی دانشگاه آیووا، می گوید: کاملا منطقی است که نتوان موش های لازم و مطلوب برای هر نوع بیماری محتمل را در دسترس داشت.

اگرچه ویروس های خانواده کرونا مانند سارس که به مدت ماه ها در سال 2003 چین، هنگ کنگ و سایر مناطق آسیا هدف تاخت و تاز خود قرار داد، حالت اپیدمیک بخود گرفت، اما بیشتر حیوانات آزمایشگاهی برای تحقیقات دارویی و سرطان، هپاتیت و سایر بیماری های مزمن که به انواع مختلفی در دسترس هستند و درعین أنواع تازه ای از این نوع حیوانات آزمایشگاهی نیز مورد احتیاج است.

  • شروع آزمایش بالینی نخستین واکسن کرونا در آمریکا
  • واکسن کرونا چه زمانی ساخته می گردد؟
  • نخستین دوزهای واکسن کرونا در آمریکا به چهار داوطلب سالم تزریق شدند

قادر تیام، سرپرست بخش موش اصلاح ژنتیکی شده در آزمایشگاه ویژه حیوانات آزمایشگاهی درلیون فرانسه، شرح می دهد که: پژوهش های جاری، روندهایی را دنبال می نمایند و در حال حاضر دانشمندان عمدتاً بر روی تومورها و اختلالات متابولیسم غذایی؛ متمرکز شده اند.

آزمایشگاه جکسون، یک سازمان غیرانتفاعی در ایالت ماین ایالات متحده، متخصص در تامین حیوانات آزمایشی را برای تحقیقات پزشکی، بیش از 11 هزار گونه موش را تأمین می نماید اما با شیوع ویروس کرونا در ژانویه، آزمایشگاه جکسون فاقد موش یا حیوان اصلاح شده ژنتیکی بود که حاوی ژن لازم باشد.

با سرازیر شدن تقاضا، کارکنان آزمایشگاه جکسون، تحقیق در خصوص مدارک پزشکی را شروع کردند که شامل بانک اطلاعات افرادی است که بر روی موش های سازگار با انسان کار نموده اند تا بعضی از آنها را به تحقیقات جاری در خصوص کرونا، اهدا نمایند.

آنها به وسیله دنبال کردن این لیست ها به پرلمن رسیدند که کارشناس خانواده ویروس کرونا است که از موش های اصلاح ژنتیکی شده، برای مقابله با ویروس سارس، استفاده نموده است. پرلمن هیچ موش زنده اصلاح شده ای نداشت زیرا یک دهه پیش تصمیم گرفته بود که آزمایشگاه دیگر نمی تواند؛ هزینه های مراقبت از آن ها را تحمل کند.

اما خبر مسرت بخش این بود که پرلمن، نمونه های اسپرم منجمد موش های اصلاح شده ژنتیکی را حفظ نموده بود. ماه گذشته، کار تلقیح موش ها با این اسپرم های منجمد شده برای تهیه نسل تازه ای از موش های آزمایشگاهی مطلوب، شروع شد.

چارلز میلر، رئیس بخش خدمات تدارکات جهانی در آزمایشگاه جکسون می گوید: گروه اول موش ها اصلاح شده، تامین شده و گروه دیگری برای پاسخگویی به احتیاجهای علمی تحقیقات برای یافتن واکسن ویروس کرونا، در اسرع وقت، فراوری خواهد.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 16 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: silverseven.ir شناسه مطلب: 905

به "دنیا در جستجوی یک موش خاص ، شاید او ما را از کرونا نجات دهد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دنیا در جستجوی یک موش خاص ، شاید او ما را از کرونا نجات دهد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید