حمایت دولت از مستاجران و بسته شدن پرونده مسکن مهر

به گزارش سیلور 7، همراهان همیشگی ما برای پیگیری مهم ترین اخبار ساختمانی در هفته اول تیرماه 99، در ادامه این مطلب با ما همراه باشید.

حمایت دولت از مستاجران و بسته شدن پرونده مسکن مهر

جهت دریافت خدمات آلاچیق چوبی با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. هر گونه خدمات طراحی و اجرای آلاچیق های مختلف را به ما بسپارید.

اعلام برنامه های دولت برای حمایت از مستاجران

محمد اسلامی، وزیر راه و شهرسازی در حاشیه مراسم تفاهم نامه سه جانبه بین وزارت راه و شهرسازی و سازمان نظام مهندسی کشور برای فراوری مسکن در طرح اقدام ملی مسکن از بسته های سیاسی و حمایتی تعریف شده برای حمایت از مستاجران اطلاع داد.

وی در حاشیه این مراسم از کوشش دولت برای برداشتن موانع از سر راه فراوری اطلاع داد و اذعان داشت که دولت در این راستا تسهیلات کافی به این حوزه اختصاص داده است و امروز در شرایطی قرار گرفته ایم که بسیاری از این موارد بر طرف شده اند.

وی با بیان این که انبوه سازان با آمادگی کامل به پروژه های فراوری مسکن وارد می شوند، گفت: اداره کل راه و شهرسازی استان تهران آغاز به ساخت 20 هزار واحد مسکونی نموده است و مرحله ثبت نام و غربالگری پشت سر گذاشته شده است و کلیه فرآیندهای مربوطه به صورت الکترونیکی در حال اجرا می باشد.

وی در ادامه گفت: قدرت خرید مردم به سمت تقاضا برای خانه هایی با متراژ کم تر از 85 متر سوق پیدا نموده است. محمد اسلامی با تاکید بر این که برای هفت دهک کشور برنامه ای برای تامین مسکن داریم گفت: برای دهک های یک و دو با همکاری نهادهای حمایتی برنامه هایی برای احداث 200 هزار واحد مسکونی داریم. وی ادامه داد: اولین نوع واگذاری ارائه زمین های 99 ساله است که سبب کاهش قیمت تمام شده می شوند. در نوع دوم بحث مسکن مشارکتی و در نوع سوم، اجرای دستورالعمل شهرک سازی می باشد.

وی اذعان داشت: برای احداث شهرک ها در حال حاضر زمین های مرغوبی وجود دارد. هم چنین قرار است تسهیلات قابل توجهی به سازندگان ارائه گردد به طوری که برای 20 درصد آورده خود می توانند تسهیلات 80 درصدی دریافت نمایند.

اخذ مالیات از خانه های 150 متر به بالا

محمود علیزاده، معاون حقوقی و فنی سازمان امور مالیاتی از اخذ مالیات واحدهای مسکونی با بیش از 150 متر که بیش تر از یک سال خالی بوده اند، اطلاع داد. به گفته وی قانون اخذ مالیات از خانه های خالی، از سال 94 در دستور کار قرار گرفته و از سال 95 باید اجرا می شده است. وی اذعان داشت به موجب قانون مالیات های مستقیم، مالیات خانه های خالی بالا تر از 150 متر معادل 20 درصد مالیات بر اجاره است.

محمود علیزاده در ادامه گفت: علاوه بر خانه های خالی که در سامانه اسکان و املاک موجود هستند، سازمان امور مالیاتی به آنالیز فیزیکی و میدانی واحدهای نامبرده در این سامانه پرداخته و پس از شناسایی آن ها در صورتی که بیش از یک سال خالی بوده باشند، به آن ها مالیات تعلق می کیرد.

وجود 20 درصد از خانه های خالی از سکنه کشور در تهران

نایب رئیس اول اتحادیه مشاوران املاک تهران از خالی بودن 2.5 میلیون خانه در کشور اطلاع داد که در این میان 500 هزار واحد آن در تهران واقع شده است. حسام عقبایی با بیان این که 500 هزار خانه خالی از سکنه در تهران وجود دارد، گفت: از این 500 هزار خانه خالی 250 هزار واحد مسکونی در پایتخت و 250 هزار خانه دیگر در حاشیه تهران وجود دارد.

وی اذعان داشت: قانون مالیات بر خانه های خالی می تواند ابزاری برای کنترل عرضه و تقاضا باشد. به گفته وی یکی از راه های کنترل قیمت مسکن و جلوگیری از رشد نامتعارف مسکن، وضع چنین قوانینی می باشد. وی افزود، اجرای این قانون می تواند باعث ایجاد توازن بین عرضه و تقاضای مسکن باشد.

حسام عقبایی تایید کرد: با اجرای این قانون سازمان امور مالیاتی نباید به دنبال کسب در آمد باشد، بلکه باید در این راستا مالکان را برای وارد شدن به شبکه عرضه تحت فشار قرار دهد.

بسته شدن پرونده مسکن مهر تا سرانجام این ماه

محمد اسلامی، وزیر راه و شهرسازی از بسته شدن پرونده مسکن مهر تا سرانجام ماه جاری اطلاع داد. وی در ادامه اذعان داشت طرح اقدام ملی مسکن در دستور کار قرار گرفته است و واجدین شرایط در قالب این طرح صاحب مسکن می شوند.

محمد اسلامی در حاشیه بازدید از باند اصلی فرودگاه اردبیل تایید کرد، در این راستا تمهیدات جدیدی به دستور رییس جمهور تدارک دیده شده است که با آغاز این تمهیدات ساماندهی مسکن با هدف خانه دار شدن مردم صورت می گیرد.

به گفته وی در بحث تعرفه زمین و تسهیلات و به کارگیری تکنولوژی نوین اقدامات موثری برای طرح اقدام ملی مسکن اجرا شده است که می تواند جریان پایداری در فراوری مسکن ایجاد کند.

رشد قیمت مصالح و گلایه انبوه سازان

رشد قیمت مصالح که منجر به افزایش هزینه های فراوری مسکن شده انتقاد انبوه سازان را در پی داشته است. کارشناسان بخش مسکن بر این باورند به هم خوردن تعادل در بازار مسکن که ناشی از رشد بازارهای موازی است، فرآیند ساخت و ساز را به مرحله رکود کشانده است و بسیاری از فعالان را از این حوزه خارج نموده است.

منبع: ساختمانچی
انتشار: 19 تیر 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: silverseven.ir شناسه مطلب: 1042

به "حمایت دولت از مستاجران و بسته شدن پرونده مسکن مهر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حمایت دولت از مستاجران و بسته شدن پرونده مسکن مهر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید