خبرنگاران استاندار: فرهنگ سازی در حوزه مصرف بهینه آب کشاورزی اصفهان ضروری است

به گزارش سیلور 7، اصفهان- خبرنگاران - استاندار اصفهان گفت: فرهنگ سازی در حوزه مصرف بهینه آب در کشاورزی ضروری است و باید به پیوست فرهنگی و رسانه ای در طرح های این بخش توجه داشت.

خبرنگاران استاندار: فرهنگ سازی در حوزه مصرف بهینه آب کشاورزی اصفهان ضروری است

عباس رضایی روز شنبه در حاشیه کارگروه اشتغال و سرمایه گذاری استان اصفهان گفت: چگونگی مدیریت در مصرف آب مستلزم تغییر نگرش کشاورزان در روش آبیاری، حذف آبیاری غرقابی و تغییر الگوی کشت متناسب با شرایط کم آبی استان است.

وی ادامه داد: در جلسه امروز اطلس نیاز آبیاری گیاهان زراعی و باغی استان به منظور مدیریت بهینه تقاضای آب در بخش کشاورزی، بازنگری، تکمیل و تدوین الگوی بهینه کشت محصولات زراعی و باغی به تفکیک شهرستان ها و دهستان های استان و تدوین نهایی الگوی بهینه کشت محصولات زراعی و باغی استان مطرح شد.

استاندار اصفهان گفت: خوشبختانه اقدامات مطالعاتی و زیربنایی خوبی در حوزه افزایش بهره وری کشاورزی استان و کاهش مصرف آب اجرا شده است که جای تقدیر دارد.

وی با اشاره به برخی مسائل این طرح ها در حوزه اجرا، تاکید کرد: برخی الزامات قانونی و سیاسی از جمله هدفمند کردن تعرفه یارانه ای حامل های انرژی بر اساس الگوی کشت پیشنهادی، هدفمند کردن بیمه محصولات کشاورزی و سیاست های حمایتی خرید در راستای اجرای الگوی کشت پیشنهادی، پیش بینی راهکارهای قانونی تشویقی جهت بهره بردارانی که الگوی کشت را رعایت می کنند از طریق ارائه تسهیلات بانکی و جوایز می تواند در اقناع و ترغیب کشاورزان به کشت بر اساس الگوی ارائه شده موثر باشد.

رییس جهادکشاورزی استان با بیان اینکه اصفهان نخستین استانی است در کشور که برحسب ضرورت نیاز، سند ملی آبی الگوی کشت را تدوین کرد، گفت: لازمه اجرای این طرح تدوین اطلس نیاز آبی بود.

مهرداد مرادمند اضافه کرد: تهیه و تدوین اطلس نیاز آبیاری گیاهان زراعی و باغی استان به منظور مدیریت بهینه تقاضای آب در بخش کشاورزی در مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان اجرا شده است.

وی ادامه داد: در این اطلس براساس اطلاعات مجموعه های چاپی و نرم افزاری نقشه های پراکنش جغرافیایی نیاز خالص آبیاری 37 محصول زراعی و باغی از جمله گندم، جو، برنج، سیب زمینی، پیاز و بادام مشخص می شود.

مرادمند در خصوص طرح بازنگری و تکمیل اطلس تناسب اراضی کشت محصولات زراعی و باغی برای تدوین الگوی کشت استان، اظهارکرد: تعادل تولید، منطق در تصمیم گیری، استفاده بهینه از عوامل تولید، پایداری و تولید اقتصادی از نتایج برنامه ریزی الگوی تولید است.

تغییر الگوی کشت در ایران و اصفهان با توجه به کمبود آب ضروری است چرا که در کشوری همچون ایران که میزان بارندگی آن یک چهارم و تبخیر آب آن 2 برابر جهان است باید تمام برنامه ریزی ها در زمینه تولید محصولات کشاورزی به صورت همگرا مورد توجه قرار بگیرد.

زمین های کشاورزی اصفهان حدود 550 هزار هکتار را تشکیل می دهند که با توجه به محدودیت منابع آب در سال های اخیر، 300 هزار هکتار آن زیر کشت زراعی و باغی قرار می گیرد.

سالانه 4.6 میلیون تُن محصولات زراعی و 800 هزار تن محصولات باغی و گلخانه ای در استان اصفهان تولید می شود که 489 هزار هکتار از اراضی مربوط به کشت گیاهان زراعی و 79 هزار هکتار مربوط به باغ هاست.

منبع: ایرنا
انتشار: 3 مهر 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: silverseven.ir شناسه مطلب: 1191

به "خبرنگاران استاندار: فرهنگ سازی در حوزه مصرف بهینه آب کشاورزی اصفهان ضروری است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران استاندار: فرهنگ سازی در حوزه مصرف بهینه آب کشاورزی اصفهان ضروری است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید